İlk E-Transit elektrikli araç: Gölcük’te törenle hattan indi

Ford Otosan Gölcük fabrikasında üretilen E-Transit aracı görücüye çıktı. Türkiye’nin ve Ford Avrupa’nın ilk elektrikli ticari aracı E-Transit’in hattan inişi ve tanıtımının yapıldığı törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, “ Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımı ile Ford Otosan’ın üretim kapasitesi 455 binden 650 bine çıkıyor. Yan sanayide ortaya çıkacak 15 bin kişilik ilave istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza da yeni iş imkânı oluşacak” dedi.

GENİŞ KATILIM OLDU

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Koç Holding COE’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

KALİTEMİZLE ÖNE ÇIKIYORUZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “ Bugün çok büyük bir gurur yaşıyoruz. Fort Otosan Türk sanayisinin dönüştürücü gücüdür. Hızla değişen dünyada esnekliğimiz, kalitemiz ve verimliliğimizle öne çıkıyoruz. Başarılarımızı daha ileriyle taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Üretim yetkinliğimizi uluslararası alana taşıyarak yolumuza devam ediyoruz.

KOCAELİ ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

Tam elektrikli modellerimize yaptığımız yatırımlarla yatırım gücümüzü artırıyoruz. Kocaeli’de Ford’un elektrikli araç üretim üssü haline geleceğiz. Bu süreçte bizlere desteğini esirgemeyen devletimize teşekkür ediyoruz. Ülkemiz ve sektörümüz için bu büyük adımın en büyük teşekkürü ise değerli çalışanlarımızadır.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR GURUR YAŞIYORUZ

Özyurt’un ardından konuşan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, “ Türk Otomotiv sanayisinde Ford Otosan yine önemli bir adım attı. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan bu yolculukta çok önemli bir noktadayız. Bu fabrika elektriğinin yüzde yüzünü kendisi karşılayabiliyor. Bu fabrikada yine Avrupa’nın ilk E-Transit aracını üreteceğiz. Bu aracın Türk mühendislerin ve işçilerin tarafından üretilecek olması büyük bir gururdur.

GELECEĞİMİZE İNANDILAR

İlk günden bugüne sanayileşmeyi ön planda tuttuk. Teknolojik altyapımızı kurarken devletimizin ve işçilerimizin gücü ile büyüdüğümüzü hiçbir zaman unutmadık. Ortaklarımız her zaman Türkiye’nin geleceğine inandılar. Firmamız 6.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geldiğimiz noktadan bugünlere baktığımızda heyecanımız hep yüksek.

2 MİLYAR EUROLUK YATIRIM

Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde 2 milyar Euroluk bir stratejik yatırım planlamayı başlatıyoruz. Fort Otosan olarak Ford Avrupa’nın Romanya Fabrikasın bünyemize katarak uluslararası hale geldik. Bu yatırımlar yine Türk mühendislerinin, işçilerinin, yan sanayinin başarısıdır. Küresel üretim ağının en vazgeçilmezleri haline geldik. Geçmişten bugüne attığımız adımlara baktığımızda doğru adımlar attığımızı görüyoruz.

CUMHURBAŞKANIMIZ YOLUMUZU AÇTI

Tüm bu yatırım yolculuğunda kurduğumuz tüm yatırım hayallerimizin gerçekleşmesinde devletimiz her zaman yanımızda oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza her zaman yolumuzu açtığı için bizlere inandığı için çok teşekkür ediyorum. Devletimiz ne zaman ihtiyacımız olsa bize destek oldu.

BÜYÜK BİR ADIM ATIYORUZ

Transit bizim için çok özel bir araçtır. Günümüzde ticari aracın kod adı haline geldi. Ford Avrupa’nın en uzun ömürlü aracı olan transitin bizim insanımız tarafından üretilmesi büyük bir gurur kaynağıdır. Transit aracımızı E-Transit haline getirerek büyük bir adım atıyoruz. Bu gurur tüm Türkiye’nindir.” ifadelerini kullandı.

10 YIL ETKİ SÜRESİNE SAHİP

Koç’un ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Ford Otosan, otomotiv sanayisinin dönüşümündeki liderliğini elektrifikasyon sürecine de taşıyor. Daha önce Gölcük Fabrikasında Plug-in Hybrid (PHEV) üretimi için yeni bir seri üretim hattı açan Ford Otosan, burada üretilen Türkiye’nin segmentinde ilk PHEV ticari araçlarıyla uluslararası ödüller elde etmişti. Geçen yıl mart ayında açıklanan, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerine yönelik 10 yıl etki süresine sahip, 2 milyar Euro tutarındaki yatırım planının önemli adımlarından biri ise, E-Transit’in üretimiyle hayata geçiyor.

AVRUPA’NIN EN GÜÇLÜSÜ

Batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğu ile, Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları da Türkiye’nin ilk elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaştı. Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında üretilen Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı E-Transit, bu anlamda Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.

KOCAELİ SANAYİNİN YÜZ AKI

Kocaeli Türk sanayinin yüz akı şehirlerinden bir tanesi. Bugün Ford Otosan Kocaeli Fabrikasında Türk Otomotiv sanayii için önemli bir güne şahitlik ediyoruz. 10 yıla yayılan büyük bir vizyonun ilk adımlarından biri, Ford Otosan tarafından Avrupa pazarına ihraç edilecek E-Transit’in ilk aracı üretim bandından iniyor. Ford Otosan geçtiğimiz yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıyla 2 milyar avroluk yatırım planını kamuoyuna açıklamıştı. İşte bu yatırım o gün açıklanan vizyonun ilk aşaması.

18 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımı ile Ford Otosan’ın üretim kapasitesi 455 binden 650 bine çıkıyor. Böylelikle Ford Otosan Avrupa’nın ticari araç üretim üssü unvanını taçlandırmış olacak. İhraç edilecek bu araçlar ihracat şampiyonu unvanını da perçinleyecek. Yan sanayide ortaya çıkacak 15 bin kişilik ilave istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza yeni iş imkânı oluşacak. Şahsen yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın fazlasıyla olduğu bu değerli projenin her türlü takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

GİDEREK İVMENELİYOR

Dönüşümün hızı giderek ivmeleniyor. Geçmişte dönüşümler, değişimler belki 100 yılda bir olurken, bugün on yıllarda hatta daha da kısa sürelerde devrim niteliğinde dönüşümler yaşıyoruz. Buna yönelik birçok sebebi ortaya koyabiliriz. Teknolojik gelişmeler, yenilikçilik merakı, müşteri beklentileri. Ancak şu anda sebeplerden ziyade sonuçlara odaklanmak durumundayız. Bugün dönüşümün karşısında devletler dahi direnemiyor. Bu elbette doğru ama bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için dönüşüm, aynı zamanda büyük fırsatlar da demek. Biz bunun en güzel örneğini insansız hava araçlarında yaşadık.

DÜNYA SİHA’LARI KONUŞUYOR

Bugün Türkiye belki de ilk defa bir teknolojiye öncülük eden ülkeler arasında yer alıyor. Tüm dünya Türkiye’nin muharebe konseptlerini değiştiren SİHA’larını konuşuyor. Şimdi de otomotivde yaşanan paradigma değişimi ile birlikte önümüzde yeni fırsatlar var. Bilhassa iklim değişikliğinin itici gücüyle, birçok ülke tamamen elektrikli araçlara geçiş noktasında takvimini ortaya koydu. 2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının %30’u aşması bekleniyor. Ayrıca otonom ve bağlantılı araçlardaki teknolojik gelişim de süratle devam ediyor.

14 ÜRETİCİDEN BİRİYİZ

Türkiye olarak mevcut altyapımız ve nitelikli insan kaynağımızla otomotivdeki potansiyelimiz oldukça yüksek. Halihazırda dünyadaki en büyük 14 üreticiden bir tanesiyiz. Ciddi bir üretim kapasitemiz var. Sektör pandemiye ve savaşa rağmen -dalgalanmalar olsa dahi- pozitif görünümünü sürdürüyor. İşte bu olumlu atmosferin de etkisiyle giderek büyüyecek olan elektrikli araç pazarından aslan payını almaya talibiz.

YERLİ LİTYUM BATARYA TESİSİ

Başta bugün toplanma sebebimiz olan Elektrikli transit’ler olmak üzere Ford Otosan’ın yatırımları sürüyor. Ayrıca Ford, Türkiye’de bir batarya yatırımı yapacağını kamuoyuna ilan etti. TOGG tarafında da binek araçlar ile birlikte batarya konusunda gelişmeler yaşanıyor. Bir diğer gelişme Aspilsan’ın Yerli Lityum Batarya Üretim Tesisi. Tesis şu anda silindirik pilde seri üretim aşamasına gelmiş durumda. Diğer taraftan elektrikli otobüslerde de Türk markaları atağa kalktı. Birçok firmamız elektrikli otobüslerini piyasaya sürdü. Hatta otonom elektrikli otobüs üretme başarısına imza atanlar var. Tabi burada bir zorunluluğa da vurgu yapmamız gerekiyor.

ANA ÜRETİCİLERDEN BİRİ

Türkiye otomobil üretiminin %80’ini başta Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bu bağlamda içten yanmalı motorlara gelecek yasaklardan ana sanayi ve tedarik sanayi doğrudan etkilenecek. Bu yüzden önümüzde dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. Bunlardan birisi mevcut kapasitenin dönüştürülmesi. Diğeri elektrikli araç şarj altyapısı.

3 ANA ÜRETİCİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Sonuncusu da otonom ve bağlantılı araçlar için altyapı ve regülasyon düzenlemeleri. Bu noktada biz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ekosistemin tamamına yönelik; bir taraftan politika geliştirme süreçlerine devam ederken diğer taraftan da uygulama noktasında adımlarımızı atıyoruz. Örneğin sektördeki tedarikçilere yönelik Tedarikçi Geliştirme Programını başlattık. Bu programda 10 tedarikçi ve 3 ana üretici ile birlikte çalışıyoruz. Ana üreticilerden bir tanesi de Ford Otosan.

ÖNEMLİ FAYDA SAĞLAYACAK

Türkiye’nin her tarafında bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik 300 milyon liralık bir hibe destek programı başlatıyoruz. Ayrıca mobilite araç ve teknolojileri konusunda hazırladığımız yol haritasında son aşamaya geldik. Yol haritası çalışmaları devam etmesine rağmen, biz bazı eylemlerin uygulanmasına şimdiden başladık. Bunlardan bir tanesi rekabette işletmelerimize önemli fayda sağlayacak Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu.

ALTYAPI İNŞA EDİYORUZ

Avrupa Birliği ile beraber hayata geçirdiğimiz 5 milyon avro bütçeli bu proje ile otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin geliştirilip test edilmesine yönelik son teknolojilerle donatılmış bir altyapı inşa ediyoruz. Devlet destekli Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısı bin 500’ü aştı. TÜBİTAK aracılığıyla özel sektör projelerine büyük çaplı destekler sağlıyoruz. Örneğin 6 ay önce yine sizinle birlikte lansmanını yaptığımız, Ford Otosan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomatik şanzımanı da yine bakanlığımız tarafından desteklendi.

DESTEK VERİYORUZ

Cumhurbaşkanımız, 3 Ocak’ta KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere dönük Hızlı Destek Programı’nı kamuoyuna ilan etmişti. 75 bin meslek lisesi veya üniversite mezunu gencin istihdam edilmesi hedefiyle başlattığımız bu programla işletmelerimize istihdam başına 120bin liraya kadar destek veriyoruz. Şimdiye kadar destekten yararlanan 18 bin işletme, 32 bin yeni personel istihdam etti. KOSGEB, bu işletmelere destek tutarının yarısından oluşan birinci taksit kapsamında toplam 1 milyar 650 milyon lira ödeme yaptı. İşletmelerimiz; Nisan sonuna kadar yeni personellerini istihdam edebilir ve Mayıs sonuna kadar da KOSGEB’ten ödeme talebinde bulunabilir. E-Transitlerin hattan indirilmesi benim düğmeye basmamla başlayacak." dedi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/video/9851710/ilk-e-transit-elektrikli-arac-golcukte-torenle-hattan-indi