Kartepe Zirvesi, Davos ve Kış Sporları Merkezi

Galip Ataman
Galip Ataman

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kartepe Zirvesi, iki yıllık pandemi molasından sonra dün 4’üncü kez toplandı.  

Kartepe Zirvesi-2022, “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” teması ile önceki yıllarda olduğu gibi dün Kartepe The Green Park Hotel’de başladı.

Başkan Tahir Büyükakın ev sahipliğinde yapılan Kartepe Zirvesinin ilk günkü konukları UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, TC Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, BM İnsan Yrleşmlerşi Programı (UN-Habitat) İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Almanya Eski Şansölyesi Gerhard Schröder, Nobel Barış Ödüllü Prof. Muhammed Yunus.

Zirve 25, 26, 27 Mart tarihlerinde 25 ülkeden 350 entelektüel, akademisyen, ekonomist, kent bilimcisi, gazetecilerin katılımıyla Kocaeli Büyükşehir  Kongre Merkezinde devam edecek.

Kartepe Zirvesi-2022’nin 1600 metre yükseklikte Kış Sporları Merkezinin bulunduğu Kartepe The Green Park Hotel Kongre Merkezinde yapılıyor olması beni yıllar öncesine götürdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın Kartepe Zirvesi-2022 öncesi tanıtım toplantısında, “Davos olma noktasında emin adımlarla ilerliyoruz. 20-30 sene sonra neden Davos olmasın?” sorusunu hatırlattı.

 

Değerli okurlar,

Dün, Kartepe Zirvesi-2022 açılış toplantısına katılamadım.

Ama Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi ile ilgili arşivimi gözden geçirdim.

Bugün, dönemin Orman Bakanı Osman Pepe, Vali Erdal Ata ve Kartepe The Green Park Hotel sahibi Adil Üstündağ ile ilgili yüzlerce röportajımla yazımda öne çıkan bölümleri paylaşmak istedim;

Bir: Yıl, 1984. İzmir’den Kocaeli’ne atanan Vali Hüseyin Öğütçen 38 yıl önce bugünlerde 1600 metre yükseklikteki tepeye çıkar. Kayak Federasyonu yetkililerinin de katıldığı gezide karla kaplı dağın Keltepe olan adını Kartepe olarak değiştirdiğini söyler, “Burada kış sporları merkezi kuracağız” der.

İki: Kartepe Kış Sporları Merkezi ve Otel inşaatı çalışmalarına başlansa da Vali İhsan Dede’nin göreve başlamasıyla proje askıya alınır.

Üç: 1990’lı yıllarda Kartepe Kış Sporları Merkezi ve Otel inşaatını STFA üstlenir ama bir süre sonra otel inşaatını yarım bırakır.

Dört: 2000’li yılların başında Vali Erdal Ata, “Kartepe Projesinin hayata geçirilmesi için özel çaba harcıyoruz. STFA hisseleri nedeniyle projeye talipli bulamıyoruz” dedi.

Beş: AK Parti Kocaeli Milletvekili Osman Pepe’yi Orman Bakanlığı koltuğuna oturduğu 18 Kasım 2002 sabahı ziyaret ederek, “Sayın Bakana, STFA’nın yarım bıraktığı Kartepe Kış Sporları Merkezi konusunda ne düşünüyorsunuz? Bakan olarak yardımcı olacak mısınız?” sorusunu sordum. Cevabı, “Galip Hoca, Orman Bakanı olarak Kocaeli için ne yapılması gerekiyorsa yapacağım” oldu.

Altı: 25 Mart 2004’te yapılan Kartepe Projesi ihalesi için yurt içi ve yurt dışı firmalara davetiye gönderilmesine rağmen sadece The Green Park Hotellerin sahibi Adil Üstündağ katıldı ve aldı.

Altı: Kartepe Kış Sporları Merkezi ve Otel inşaatı için 3 yıl süre tanınmasına rağmen Adil Üstündağ risk adı, 2005 Aralık ayı sonuna yetiştirdi.

Yedi: Yıllar sonra dönemin Orman Bakanı Osman Pepe’yi arayıp Kartepe’nin tek bir firmanın tekeline bırakıldı eleştirilerini sordum. Cevabı, “ STFA’nın bıraktığı tesisi tamamlamaya Adil Üstündağ’dan başkası cesaret edemedi. 50 yıllık hayali gerçekleştiren Adil Beye teşekkür etmeliyiz. Ben Kocaeli milletvekili ve bakanı olarak Kartepe Kış Sporları Merkezine destek verdim ve hizmete açılmasını sağladım. O dönemde başka talipli vardı da biz mi vermedik. Benden sonra Kocaeli’nden bakanlar görev yaptı. Onlar da yeni yeni tesisler yapsalardı, bölgede rekabet oluştursalardı” oldu.

Sekiz: Kış sporların, zirvelerin, kongrelerin yapıldığı, yerli ve yabancı konukların ağırlandığı, Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi, 1600 metre yükseklikte doğalgazı olan, teleferiği olmayan tek Kış Sporları Merkezi öyküsü kısaca böyle. Bildiğim kadarıyla Adil Üstündağ “Kartepe tek bir firmanın tekeline bırakıldı” eleştirilerine üzülmenin ötesinde ihaleye girdiğine pişman.

 

KARTEPE-DAVOS

Değerli okurlar,

“Kartepe Zirvesi-Davos Zirvesi” açıklamaları da tartışmaları da ilk değil.

Bu gidişle daha bir süre gündemde kalacak gibi görünüyor.

Kartepe ile Davos’u karşılaştırmayacağım ama benzerliklerini paylaşacağım:

Bir: Kartepe de Davos da kasaba. Kartepe Türkiye’nin Davos İsviçre’nin kayak merkezlerinden biri olup zirvelerin yüksekliği 1.600 metre civarında.

İki: Kartepe ve Davos Kış Sporları Merkezleri ulusal ve uluslararası zirvelere, seminerlere, konferanslara ev sahipliği yapıyor. Kış sporlarının yapıldığı her 2 merkezde kayak sporlarının yanı sıra zirvelere, kongrelere, konferanslara ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı konukları ağırlıyor. Dünya liderleri, uluslararası şirket yöneticileri, Nobel Barış Ödülü sahibi bilim insanları, akademisyenler, entelektüeller, siyaset ve ekonomi dünyasının saygın isimleri küresel sorunları tartışıyor çözüm arıyor.

Üç: Davos, ilk kez 29 Ocak 2009’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Moderatörü David İgnatius ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez arasında yaşanan kriz, dönemin TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “One Minute” tepkisi ile gündemimize girdi.

Dört: TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı Ekonomi Gazetecileri Derneği’nce düzenlenen “Kartepe Ekonomi Zirvesinde” konuşuldu.

Beş: Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın gibi Kartepe Belediye Başkanlarının Kartepe The Green Park Hotel’de düzenlenen etkinliklerde Kartepe’nin Davos olacağını iddia etti.

SONUÇ: İş insanı Adil Üstündağ’ın risk alarak, bedeller ödeyerek 2005 sonunda hizmete açtığı Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi, Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi olarak biliniyor.

2017’den bu yana “Kartepe Zirvesine” ev sahipliği yapmasına rağmen teleferik yapılmaması bir eksiklik. Her şeye rağmen teşekkürü hak eden Adil Üstündağ, “günah keçisi” ilan edilmeyi hak etmiyor.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/9786091/galip-ataman/kartepe-zirvesi-davos-ve-kis-sporlari-merkezi