Enpay işçisine 1.820 TL zam

Konuyla ilgili Türk Metal Sendikası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sendikamız Türk Metal Kocaeli Şubesi ile Enpay End.Paz.Yatırım A.Ş arasında yürütülen toplu iş sözleşmenin anlaşma ile sonuçlanması üzerine işyerinde toplu iş sözleşmeden doğan kazanımları üyelerimizle paylaştık.

TİS AÇIKLAMASI

Hep birlikte yoğun, yorucu bir toplu iş sözleşme sürecini daha geride bıraktık.

İki yıl süre ile altışar aylık dilimler halinde MESS Grup işyerleri ile birlikte oluşturmuş olduğumuz toplu sözleşme görüşmelerinin İlk oturumunu 17 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirdik.

O tarihten bu yana, 4 oturum da bir araya geldik.

Ancak bu oturumlardan, nihai bir sonuç alamadık. Dolayısı ile toplu iş sözleşmesi süreci uyuşmazlık ile kesilmiş resmi arabulucu süreci başlatılmıştı.

Yaşanan bu sürecin devamında Enpay işvereninin daveti üzerine çarşamba günü işyerinizde yapılan 5. oturum sonucunda anlaşmaya vardık.

Öncelikle toplu iş sözleşme görüşmelerinin başından imza aşamasına kadar Enpay işvereni Murat Yürekten ve işverenini temsilen görüşmelere katılan heyete masa başında onurlu bir uzlaşı için gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür ediyoruz.

2 yıl süre ile altışar aylık dilimler halinde imza altına alınan sözleşmenin genel hatlarına göre,
Sözleşmenin birinci 6 ayında herkesin saat ücretine %10, bunun üzerine, 3 lira 70 kuruş seyyanen zam alınmıştır.

Hepinizin bildiği gibi, biz ilk 6 ay için saat ücretlerine %29.57 oranında zam talep etmiştik, işverenimizle yapılan müzakereler sonucunda talebimiz %28,27 oranında bir artış sağladık.

Bir başka ifade ile 1.885 TL zam talebiyle oturduğumuz masadan 1.820 TL zam alarak kalktık.

Toplu sözleşmemizin İkinci 6 ayında ise herkesin saat ücretine %30 oranında zam alınmıştır.
Enflasyon bu oranın üzerinde gerçekleşirse, gerçekleşen enflasyon oranında zam alınacaktır. Enflasyon % 30’un altında çıkarsa, %30 zam uygulanacaktır.

Asgari ücretin yıllık %39 zam aldığı bir dönemde sendikamız Enpay çalışanlarına yıllık %66,32 oranında zam almıştır.

Bu oranın rakamsal karşılığı ise yıllık brüt 4.200 TL’dir.

Sosyal Yardımlarda ise;
Sosyal yardımların birinci yılı için ortalama %46 oranında artış sağlanmıştır.

Kurban bayramı yardımı taleplerimiz doğrultusunda, sözleşmenin birinci yılı için %90 oranında artış sağlanmıştır.

Bu artışlara göre “Üçlü Pakette” yer alan yakacak yardımı, bayram harçlığı ve yıllık izin yardımlarında %58 oranında artış sağlanarak 3.725 TL’den 5.885 TL’ye getirilmiştir.

Ayrıca, Son olarak her yıl ramazan ayında verilmek üzere tüm üyelerimize net 425 TL erzak çeki alınmış olup toplu sözleşmeden doğan tüm kazanımlar işyeri temsilciliğimizde ilan edilecektir.

Sendikamızca yapılan toplu iş sözleşmesi sonuçlarından da anlaşılacağı gibi, Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır.

Bunu bir kez daha kanıtladık.

Toplu iş sözleşme taslağımızın saat ücretlerinde %96’sını, sosyal yardımlarda %94’ünü alarak yine büyük tarihi bir başarı elde ettik.

Bu başarı hiç kuşkusuz, 130 bin dolayında metal işçisini ilgilendiren grup sözleşmelerini büyük kazanımlarla sonuçlandıran ve Enpay A.Ş. işyeri sözleşmemizde de referans olmasını sağlayan Genel Başkanımız Pevrul Kavlak'a aittir.

Bu başarı yalnızca bizim değil, bize inanan, güvenen, her koşulda bize destek olan, güç veren siz değerli üyelerimizin başarısıdır.

Bu alandan, desteklerini bizden esirgemeyen varlıklarıyla bize güç veren tüm üyelerimize teşekkür ediyor, toplu sözleşmeden elde edilen tüm kazanımlar, Fedakârca çalışan, üreten özellikle pandemi sürecinde canı pahasına, ölümüne çalışan emekçilere, annesinin ak sütü gibi helaldir.

Çoluk çocuğunuzla, ailenizle huzur içinde harcamanızı diliyorum. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/9200486/enpay-iscisine-1820-tl-zam