CHP il başkanı, Hürriyet, şeffaflık

Galip Ataman
Galip Ataman

Yerel televizyonları zaman zaman açıyorum.

Gazetecilerin yaptığı programları izlemiyorum.

Önceki gün Bugün Internet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sevgili Ahmet Akçaalan aradı.

Kocaeli TV ekranlarından sunduğu Ters Köşe Programına CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı’nın konuk olacağını söyledi.

Beşiktaş’ın Süper Lig ve Türkiye Kupası ardından 2021 Süper Kupa’nın da sahibi olduğu Katar’da oynanan Antalyaspor karşılaşmasını izlemeye hazırlanırken Kocaeli TV’yi açtım.

İyi ki Beşiktaş-Antalya maçını değil de sevgili Ahmet’in “Ters Köşe” programını izlemişim.

Son dönemde keyifle izlediğim program diyebileceğim sevgili Ahmet’in sorulardaki seçiciliği, sevgili Harun’un cevaplardaki ‘ego’ ve ‘özgüven’ yüksekliği dikkatimi çekti.

Programı sıkılmadan keyif alarak izlememizi sağlayan Ahmet Akçalan’a teşekkür ediyorum.

CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı’nın sorulara cevap verirken siyaset diline ve üslubuna özen göstermesini, kırıcı ve hakaret içeren sözcüklerden kaçınmasını beğendim.

Ama İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e ‘kerhen’ sahip çıkarken kullandığı cümleler hiç de samimi değildi.

CHP’nin genel ve yerel seçimlerle ilgili açıklaması beni güldürdü.

Allah da sevgili Rafet Yıldızlı’nın oğlu Harun Özgür Yıldızlı’yı güldürsün.

 

KERHEN DESTEK!

Ahmet Akçalan’ın ustaca ve programın adı gibi “Ters Köşe” soruları CHP İl Başkanı Yıldızlı’ya zaman zaman zor anlar yaşattı.

Özellikle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili sorulara net ve açık cevap vermedi, veremedi.

Ama İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten övgü dolu sözlerde bahsederken, “Kocaeli’de 12 ilçe belediyesi var. Tek çalışan ve başarılı belediye benim belediyem. Tıkır tıkır çalışıyor. Meyve veren ağaç taşlanır. Algı yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

Sevgili Ahmet’in, “Sayın Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Meclisi son 5 toplantısına katılmadı, başkanlık etmedi. Fatma Hanımla görüşmüyor musunuz, nedenini öğrenmiyor musunuz?” sorusuna verdiği cevap, “Belediyeye gelip gelmemesi önemli değil. Belediye çalışıyor mu ona bakmak lazım. Belediye tıkır tıkır çalışıyor” oldu.

Başkan Hürriyet ile ilgili soruya “Kerhen çalışıyor” demek zorunda kaldığı için sevgili Ahmet’e sitem edip etmediğini bilmiyorum ama içinden bozulmuştur!

CHP İl Başkanı Yıldızlı’nın sahip çıktığı Hürriyet’ten alacak çok siyaset dersi var.

Hiç kimseye müdanası olmayan, CHP yerel örgütleri dışlayan kadın başkan, hiçbir soruya cevap vermiyor.

‘Sükut ikrardandır’ diyerek, biraz da ‘pişkinliğe’ vurarak susmayı tercih ediyor.

 

ŞEFFAF BELEDİYE!

Harun Başkanın, yüksek “egosu ve özgüveni” herkese kabul ettirmek için açıklama yaparken kırdığı potlara ne demeli?

CHP’li Başkan Hürriyet’e sahip çıkarken “Belediyelerin şeffaflaşması lazım” diyerek AK Partili belediyelerin hesap vermekten kaçtıklarını söylemiş!

Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bizim geleneğimizde halka hesap vermek vardır, halktan kaçmak yoktur. Belediye başkanı yaptıkları bütün harcamaların hesabını vermelidir. Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir. Parayı harcadın mı hesabını vereceksin” cümlesini hatırlatmak istemiş.

Ama sahip çıktığı, öve öve bitiremediği Hürriyet’in 3 yılın hesabını vermemek için yalnız basından ve kamuoyundan değil, İzmit seçmeninin temsilcilerinin bulunduğu İzmit Belediye meclisine de gitmediğini unutmuş.

Sevgili Harun, belediyelerin şeffaflaşmasına “Benim belediyem” dediği İzmit Belediyesinden başlasın!

Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun “Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir” sözünü önce CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’e hatırlatsın!

 

KAVGACI YAKININDA

Kocaeli TV’de Ahmet Akçaalan’ın konuğu olan Harun Başkan’ın “hışmından” Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da nasibini aldı.

Yıldızlı, Tahir Hocayı siyasi ayrımcılık yapmakla suçlarken, “İzmit’in sorunları çözülmüş gibi hamam üzerinden kavga ediyor” diyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışmış.

Büyükşehir Belediye Meclisinin 16 Aralık 2021’de yapılan toplantısına katılmayan Harun Yıldızlı’ya o toplantıda “hamam kavgasını” kimin çıkardığını anlatayım da öğrensin.

Başkanı olduğu İzmit Belediye Meclisine katılmayan, siyasi gerilim yaratmak için üyesi olduğu Büyükşehir Belediye Meclisine koşarak giden, parmak sallayarak algı yaratan Hürriyet’e Tahir Hoca, “Cumhuriyet Parkında olduğu gibi Hamamda da Büyükşehir Belediyesi bizi çalıştırmıyor demek istiyorsunuz. Merak etmeyin öyle bir çiğlik yapmayız, hiç yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız. Kavga çıkarmaya çalışan, o kavgadan siyaset üretmeye çalışan sizsiniz. Germekten siyaset umuyorsanız bilin ki şehir bilsin ki ne yaparsanız yapın. Ben sizler gibi kavga etmeyeceğim. İsterseniz gelin Büyükşehir Belediyesini ide işgal edin. Çok meraklıysanız makama oturun, orayı da kullanın…”

Neymiş efendim. Kavga çıkaran kimmiş!

 

CHP VE İL BAŞKANLARI

Harun Yıldızlı, CHP’nin genel seçimlerde 5 milletvekili çıkaracağını, yerel seçimlerde Büyükşehir ve 6 belediye kazanacakları açıklamasına eminim kendisi de inanmıyordu.

24 Haziran 2018 Milletvekili ve 31 Mart 2019 Belediye Başkanlığı seçimleri öncesi de CHP’den benzer açıklamalar yapılmıştı.

2018’de 13 milletvekilinden AK Parti 7, CHP 3, MHP 1, İYİ Parti 1, HDP 1 milletvekili çıkardı.

31 Mart 2019 seçim sonuçlarına baktığımızda CHP, Büyükşehir ve 4 ilçede aday çıkaramadı. Aday gösterdiği 8 ilçeden sadece İzmit’te seçim kazandı.

AK Parti Kocaeli genelinde yüzde 51.97 oy alırken CHP yüzde 30.34’te kaldı.

Ve 2024’te yapılacak seçimlerde de fazla bir değişiklik olacağına ihtimal vermiyorum.

İl başkanı olarak Atatürk’ün koltuğunu temsil ettiğini anlatan Harun Yıldızlı,  yapılacak seçimlerde kendisini potansiyel Büyükşehir Belediye Başkanı ve Milletvekili adayı gösterileceğini ima etti.

Harun Başkan bu cümleyi kurmadan önce babası Rafet Yıldızlı’ya sorsaydı alacağı cevap, “Oğlum Harun, son 30 yılda rahmetli Ömer Türkçakal’ın dışında CHP İl Başkanlarından hiçbirisi milletvekili, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanı seçilemedi” olurdu.

Sonuç: Siyasette büyük lokma yiyeceksin ama büyük laf etmeyeceksin!

Birilerini suçlarken önce araştıracaksın sonra bir değil bin defa düşünüp sonra konuşacaksın.

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/9030041/galip-ataman/chp-il-baskani-hurriyet-seffaflik