Taşdemir: Bu tesis yapılırsa nefessiz kalacağız

Büyükşehir Meclisi  CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir yaptığı açıklamada şunları söyledi: Taşdemir, “Modül Enerji Yatırım San. ve Tic. A.Ş. adlı şirket, Körfez Yarımca Mahallesi Kabakoz mevkiinde, 13 bin 346 metrekarelik alan üzerinde sülfürik asit üretim tesisi kurmak istiyor. Tesiste yıllık 200 bin ton sülfürik asit üretimi yapılacak. Tesis ile ilgili 21 Nisan günü düzenlenen ÇED toplantısı çeşitli STK’lar ve çevre halkının büyük tepkisini çekmişti.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Yapımı planlanan sülfürik asit üretim tesisi ile ÇED süreci devam ediyor. 9 Kasım’da ise proje ile ilgili İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapılacak. İDK toplantısının ardından da, proje ile ilgili nihai karar verilecek.

“YAZIKLAR OLSUN”

Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Sülfürik Asit Tesisinin ÇED süreci ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “-ÇED toplantısı Körfez’de yaşayan vatandaşlarımız tarafından engellendi. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ret kararı vereceğine inceleme ve değerlendirme yapıyor.

NEFES ALAMIYORUZ

Körfez ilçesinde sahillerimiz limanlar ile dolu. Denizi neredeyse göremiyoruz. Buna rağmen hala büyükşehir de liman alanları için yeni dolgu alanları yaratılıyor. Sanayi kuruluşları ile yerleşim yerleri iç içe geçmiş. Hava kirliliği yüzünden nefes alamıyoruz.

YAŞAM HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR

Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde dünyanın en tehlikeli maddesi olan sülfürik asit tesisi kuruluyor. Yaşam hakkımız elimizden alıyor. Zaten hayat pahalılığı yüzünden vatandaşımız sağlıklı beslenemiyor. Bir de Ankara’da birileri lobi yaparak Sülfürik Asit tesisini yapmaya nasıl da cüret edilir.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/8055751/tasdemir-bu-tesis-yapilirsa-nefessiz-kalacagiz