Katırcıoğlu, “YEREL” konuları önemsemiyor!

Galip Ataman
Galip Ataman

Anayasa ve Milletvekili Seçim Kanununa göre, Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır.

En son seçim 24 Haziran 2018’de yapıldığından bir sonraki seçimlerin Haziran 2023’te yapılması gerekiyor.

Ama Millet İttifakı ve muhalefet liderleri konuşmaları, parti sözcüleri açıklamalarıyla erken seçim algısı oluşturulmaya çalışıyor.

Cumhur İttifakından gelen açıklamalara bakılırsa seçimler zamanında yani 2023’de yapılacak.

En çok telaş ise milletvekili adaylarını ön seçimle değil de merkez yoklaması ile belirleyecek partilerde görülüyor.

Tekrar milletvekili olmak isteyenler yerel sorunlarla açıklamalar yerine genel siyasetle ilgili açıklamalar yapmaya özen gösteriyor.

Böyle davranarak genel başkan ve genel merkez yöneticilerinden “aferin” alarak yapılacak ilk seçimde seçilebilecek sırada aday gösterilme garantisi alacağını sanıyor.

25, 26 ve 27. Dönem AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi.

Sayın Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları ve Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK ve MYK Üyesi olarak görev yaptı..

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015, 24 Haziran 2018 seçimlerinde seçimlerinde AK Parti Genel Merkez tarafından listeye yazıldı, milletvekili seçildi.

Yerel siyasete uzak dururken genel siyaset açıklamalarıyla ön almaya çalıştı;

Bir: Sivil Toplum Kuruluşları ve Aileden Sorumlu Komisyon Başkanlığı yapmasına, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyon üyesi olmasına rağmen

İzmit Belediyesi Yeşilova Çınar Çocuk Evi “skandalına” seyirci kaldı.

İki: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açılışını yapmasının ardından kapısına kilit vurulan, 1000 TL aylık ücret tarifesi geri çekilen, yönetmelik değişikliğine gidilen, çocukları ve kadınları doğrudan ilgilendiren konu ile ilgili tek satırlık açıklama yapmadı.

Üç: Kadın Milletvekili olarak Kocaeli’de yaşayan kadınların ve çocukların sorunlarını giderecek, Ankara’dan destek verecek en küçük bir girişimine şahit olmadık.

Dört: Dezavantajlı ailelerin yaşadıkları bölge ve yoksul mahalleler başta olmak üzere Kocaeli ilçe, belde, köy ve mahallelerde dolaştığını duymadık.

 

ANKARA’YA SELAM

Sayın Katırcıoğlu, AK Parti’nin demokrasinin gelişmesinde önemli yeri olan adayları ön seçim benzeri teşkilat yoklamalarıyla belirleme uygulamasından vazgeçmesi sonrası Kocaeli yerine Ankara’da siyaset yapmayı tercih etti.

Yerel siyasete uzak, genel merkeze yakın ve dikkat çeken açıklamalarla Ankara’ya selam göndermeye başladı.

25, 26 ve 27 dönemlerde ön seçim ya da teşkilat yoklaması uygulanmış olsaydı bırakın milletvekili seçilmeyi aday listesine bile girmeyeceğini bildiğinden genel merkez yöneticilerinin hoşuna gidecek açıklamaları önemsedi.

Milletvekilliğinin ilk günlerinde “kapısında nöbet tuttuğu”, saygıyla bahsettiği AK Parti kurucuları arasında yer alan, partide ve hükümette önemli görevlerde bulunan siyasetçileri siyasi ikbal uğruna eleştirmeyi kendisinde hak gördü.

27 Eylül’de yapılan AKP Kocaeli 107. Genişletilmiş İl Danışma Toplantısında, isim vermeden Bülent Arınç’ı hedef aldı.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un hazır bulunduğu toplantıda

Bir dönem AK Parti oylarıyla TBMM Başkanı seçilen Arınç’a tepkisini haddini aşarak “Birisi çıkıp 'dindarlar, cebine giren ve çıkan paraya göre siyasi tercihlerini belirleyecek' diyor. Bunu söyleme cürreti gösteriyor. Ben de buradan huzurlarınızda diyorum ki dindarlar; yani milletimiz davasına, ülkesine midesinden değil gönülden bağlıdır” diyerek gösteriyor.

Yetinmiyor. Seçimin kaderini belirleyecek sayıları oldukça fazla Z kuşağı gençleri eleştirirken, “Eğer bir harfle gençlerimizi tanımlamak gerekirse, olsa olsa bu gençlerimiz Elif Gençliği olur” diyor.

Başka?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan üzerinden siyaset yaparak Ankara’nın hazırlayacağı milletvekili aday listesine girmek için açıklamalar yapıyor.

SONUÇ: Sayın Katırcıoğlu, Ankara merkezli siyaset yaparak, siyasetin sivri dilli isimlerini hedef alıp sert tepki vererek genel merkez yöneticilerinden “aferin” alabilir.

28. Dönem Milletvekili seçiminde bundan önceki seçimlerde olduğu gibi adını listenin ilk sıraların yazdırabilir.

Ama İzmit Belediyesinin “kamburu” olarak gündemin ilk sırasına oturan Yeşilova Çınar Çocuk Evi Projesi ile ilgili “Süreci il ve ilçe başkanları aracılığıyla yürütüyoruz” diyerek açıklama yapmasına gerek olmadığını söylüyor.

Kendisini her platformda AK Parti’nin kadın ve gençlerden sorumlu olduğunu ifade eden Sayın Katırcıoğlu çocukları ve kadıları doğrudan ilgilendiren bir konuda açıklama yapmayacak da ne zaman yapacak?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Milletvekili Tahsin Tarhan Kocaeli ile ilgili doğru ya da yanlış bir konuyu TBMM Çatısı altında gündeme getirerek Türkiye gündemine taşıyor.

Ama AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “skandal” olarak nitelendirilen bir konuyu TBMM çatısı altında yapacağı açıklama ile Türkiye gündemine taşımak yerine topu il ve ilçe başkanlarına atıyor.

Sayın Katırcıoğlu yerel sorunları değil de genel siyasetle ilgili açıklamalar yaparak 4. Dönem TBMM’ye giderken partisinin milletvekili sayısını azaltır.

Benden söylemesi. Erken ya a zamanında yapılacak bir seçim sonrası sonuçlar açıklandığında Galip Hoca yazmıştı dersiniz!

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7948717/galip-ataman/katircioglu-yerel-konulari-onemsemiyor