Yaşlık: “Personel ihtiyacı karşılanmalı”

6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitim sonrası Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Şahin Yaşlık okullarda personel eksikliği olduğunu söyledi. Okulların personel ihtiyacı karşılanması ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirten Yaşlık, “Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır” dedi.

“PERSONEL İHTİYACI VAR”

Yaşlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır. Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.

“İHTİYAÇ KARŞILANAMADI”

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. 

“OKUL BAZLI ÖDENEK”

Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir. Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7944594/yaslik-personel-ihtiyaci-karsilanmali