Vali Yavuz uyuşturucu rakamlarını açıkladı: “Türk gençliğini yolundan döndürmeye çalışanlar var"

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu, yılın 3. toplantısını Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi. Akçakoca Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Deniz Eğitim-Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, Vali Yardımcıları Ekrem Çalık, Aslan Avşarbey ve Ali Ada, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, oda, birlik, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve yetkilileri ile kurul üyeleri katıldı. Uyuşturucu madde ticareti ve üretiminin engellenmesinin ancak toplumunun tüm kesimlerini kapsayacak etkin bir mücadele ile mümkün olduğunu belirterek sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz şunları söyledi:

RAKAMLARLA AÇIKLADI

“2021 yılı ilk 9 ayında Emniyet Teşkilatımız tarafından 2 bin 497 adet olaya müdahale edilmiş, 4 bin 253 kişi yakalanmış, adli makamlara sevk edilen bu şahıslardan 540’ı tutuklanmış, 149 kişi adli kontrol cezası almış ve 3 bin 564 kişi ise serbest bırakılmıştır. Bu operasyonlar neticesinde 201 bin kilo eroin, 21 bin 647 gram kubar esrar, 1.317 gram kokain, 22 bin 477 gr Skunk, 41 bin 262 gram bonzai ve 71 bin 158 gram metamfetamin ile diğer uyuşturucu maddeler ele geçirilmiştir.

JANDARMA DA BOŞ DURMADI

Narkotik Şube Müdürlüğüne intikal eden ihbar sayısı 2021 yılı ilk 9 ayında 471 adet olmuş olup, bunlardan olumlu olan ihbar sayısı 68’dir. İl Jandarma Komutanlığımızın narkotik birimleri de özellikle uyuşturucu ile mücadelede etkin bir mücadele yürütmüş, 2021 yılı ilk 9 ayında 96 olaya müdahale edilmiş, bu olaylara karıştıkları tespit edilen 138 şüpheliden 9’u tutuklanmış, 11 kişi adli kontrol cezası almış, 118 kişi ise adli makamlar tarafından serbest bırakılmıştır. Bu operasyonlarda 3 bin 400 gram kubar esrar, 200 gram sentetik kannobinoid, 444 gr metamfetamin, 2 bin 664 adet kenevir ele geçirilmiştir.”

ÖNEM’DE NELER YAPILDI?

2021 yılı içerisinde 18 farklı alanda toplam 2089 faaliyet gerçekleştirildi. Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele projesi kapsamında 2021 yılı içerisinde 18 farklı dalda toplam 2089 faaliyet gerçekleştirilmiştir. Faaliyetlere 22 bin 804’ü Kocaeli ÖNEM projesi öğrencileri olmak üzere toplam 100 bin 53 öğrenci katılmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilçe yürütme kurulu ve okul yürütme kurullarına ilgili eğitimler verilmiş olup, okullarda faaliyetlerin uygulanmasına devam edilmektedir. Eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi ile mücadele kapsamında 103 bin 458 öğrenci ve veliye, eğitim ortamlarında bağımlılık ile mücadele kapsamında ise 158 bin 267 öğrenci, öğretmen ve veliye eğitim verilmiştir.

848 OKULDA KAMERA VAR

Özellikle gençlere yönelik bilgilendirme faaliyetlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okul ve kurumların sosyal medya hesapları etkin olarak kullanılmaktadır. İlimizde bulunan 848 okulun tamamında kamera sistemi mevcuttur. 28 okul kent güvenlik yönetim sistemine entegre edilmiştir. Bu 28 okulun 18’i Milli Eğitim Bakanlığı, 10’u ise valiliğimiz tarafından sisteme dahil edilmiştir. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yine uyuşturucu madde kullanımı için risk teşkil eden 1.296 metruk bina belirlenmiş ve bunlardan 913’ünün bugün itibariyle yıkımı sağlanmıştır. 50 yataklı AMATEM ve 30 yataklı ÇAMATEM projeleri ile ilgili çalışmalar İl  Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olup, Kocaeli Üniversitesi kampüsü içinde inşa edilen yatırımın inşaat çalışmalarının yüzde 80’i tamamlanmıştır.

GENÇLERE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye artık bir transit ülke değil. Artık hedef ülke. Önümüzdeki süreçte de Türk gençliğini bağımlılıkla bir şekilde yolundan döndürmeye çalışacak bir etki olduğunu, planlı bir çalışma olduğunu hepimizin bilmesi gerekir. O yüzden evlatlarımıza uzanan bu kirli elleri kırmalıyız. Bu yol ve yöntemlerin önünü tıkamalıyız. Bunun için çeşitli gerekçeler arkasına sığınmamalı ve sahaya çıkmalıyız. Biz bu madde kullananlara yönelik aktif politika gerçekleştirdiğimizde büyük ölçüde bunları rehabilite edebilir, tedavi edebilir, zararlarını azaltabiliriz. Bu amaçla 2020 yılı Aralık ayında yaptığımız Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar gereği kurduğumuz komisyon; bağımlı kişilerin tedavi, tedavi sonrası rehabilitasyon ve sosyal uyum süreçlerinin takibi ile gerekli olan desteğin sağlanması için çalışmalarına devam ediyor.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7860909/vali-yavuz-uyusturucu-rakamlarini-acikladi-turk-gencligini-yolundan-dondurmeye-calisanlar-var