Kocaeli gündemini BİZ belirliyoruz!

Galip Ataman
Galip Ataman

Yazılı ve görüntülü medya, kendisine çeki düzen vereceği yerde güven yitirmeye devam ediyor.

Pıtrak gibi çoğalan internet gazeteciliği, saygın kişi ve kurumları itibarsızlaştırmak amacıyla yapılan haberle bilgi kirliliğine neden oluyor.

Başında bulundukları gazete ve internet sitelerinin gücüyle ahkam kesenler “Kim çok tıklandı? Kim çok okundu” diyerek akıllarınca çok başarılı gazetecilik yaptıklarını söylemeye çalışıyorlar.

Valiliğin, belediyelerin servis ettikleri “kes-kopyala-yapıştır” haberlerle okurların aklıyla dalga geçiyorlar.

Meslektaşlarının özel haberlerini kaynak göstermeden kullanarak emeğe saygısızlıkta yarışıyorlar.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ise genel yayın yönetmeni Mehmet Özmen’in öncülüğünde mütevazi kadrosuyla “Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen gazete” olduğunu yalnız okurlar değil gazete yönetmenleri de kabul ediyor.

“Haberde öncü, yorumda güçlü” sloganıyla Kocaeli’nin en çok okunan gazetesi olmasa da en çok güvenilen gazetesi olarak anılıyor.

Pandemide “Maske, Mesafe, Temizlik” kurallarına uymam, 3 doz aşımı yaptırmama rağmen “Gönüllü Karantinaya” devam ettiğimden mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorum.

Ama altının değerini bilen sarraf gibi doğru haberlerin adresini bilen okurlar, “Galip Hocanın nerede yazdığı değil ne yazdığı önemli” diyerek haberlerini takip ediyor, yazılarını keyifle okuyor.

 

Değerli okurlar,

Geliniz, Eylül ayında öne çıkan, gündemi belirleyen haberlere göz atalım;

Bir: 3 Eylül 2021 Cuma, “Esnaf, 7 Kasım’da seçim yapacak”. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğinin (KESOB) 13 Mayıs 2018’de yaptığı seçimi Kadir Durmuş kazanmış, Mustafa Kurt kaybetmişti. Kurt ve arkadaşlarının sonuçlara itirazını inceleyen yargının verdiği karar doğrultusunda KESOB yönetimi 7 Kasım’da seçim kararı aldı. Sonuç ne olursa olsun KESOB 5 ay sonra yasa ve yönetmelik gereği olağan seçim yapacak.

İki: 7 Eylül 2021 Salı, “200 gram ekmek 2.00 TL oldu”. Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, 2.00 TL’den satılan 230 gram ekmeğin gramajı 200. Grama düşürülerek 2.00 TL’den satılacağını söyledi.

Üç: 10 Eylül 2021 Cuma, “ Belediye kreşinin aylık ücreti bin lira”.  İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in 8 Eylül’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kreş diyerek açtırdığı “Yeşilova Çınar Çocuk Evi” ücreti açıklanmazken 1.000 TL olduğunu sadece Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi yazdı. Başkan Hürriyet’i tebrik eden sosyal belediyecilikte yapılanlara örnek gösteren Kılıçdaroğlu gibi aylık ücretinin 1.000 TL olduğunu gazeteciler de bilmiyordu.

Yoksul ailelerin oturduğu mahallelerdeki dar gelirli ailelerin çocuklarına ücretsiz ‘kreş’ açtığını düşünerek Başkan Hürriyet’i tebrik eden, övgüler yazan gazeteciler ücretin 1.000 TL olduğunu öğrenince okurları yanılttıkları için özür dilediler, Başkan Hürriyet’i eleştirdiler. 1.000 TL ücret haberin yayınlanmasının  ardından, meclisin komisyona gönderdiği fiyat tarifesi geri çekildi. 7 Eylül’de kabul edilen yönetmelik yenilenmek üzere askıya alındı.

Dört: 13 Eylül Pazartesi, “Kreşe soruşturma”. 8 Eylül’de CHP Genel Başkanı tarafından açılan İzmit Belediyesi Kreşi ile ilgili haberin Bizim Yaka Gazetesi’nde yayınlanmasının ardından İzmit Kaymakamlığı inceleme ve soruşturma başlattı. Binanın kapısına kilit vuruldu. Başvurular iptal edildi.

Dört: 14 Eylül Salı, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun 8 Eylül’de açtığı kreşin kaçak olduğunu kabul eden İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, 14 Eylül’de Kocaeli Valiliğine kreş başvurusunda bulundu.

Beş: 15 Eylül Çarşamba, “Cumhuriyet Parkı’nı Büyükşehir yapacak”. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın, İzmit Belediyesine tahsis edilen Cumhuriyet Parkı süresini uzatmayacağı haberi yalnız Bizim Yaka Kocaeli’de yayınlanınca “Kreş ücreti 1.000 TL” haberinde olduğu gibi gündemi belirledi. Öyle görünüyor ki bu haber kreş haberinden daha çok konuşulacak, tartışılacak.

Altı: 25 Eylül Cumartesi, “968 kapasiteli kız yurdu hazır”. Üniversitelerde 2021-2022 Akademik yılın başlamasıyla birlikte öğrencilerin barınma sorunu öne çıkarken aralarında Kocaeli’nin de olduğu Büyükşehirlerde eş zamanlı eylemler başladı. Vali Seddar Yavuz, Bizim Yaka Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Kocaeli’de barınma sorunu olmadığını söyledi. Umuttepe Yerleşkesi içinde KYK’a ait 968 kapasiteli kız öğrenci yurdunun Ekim ayı başında açılacağı müjdesini verdi.

Yedi: Galip Hoca ile özdeşleşen “Eğitim Haberleri” her zaman olduğu gibi yine ilgiyle, merakla, heyecanla okunan haberler arasında yer aldı. Öğrenci, öğretmen ve veliler Türkiye’nin ilk ve tek TÜBİTAK Fen Lisesi açılışını, öğrenci seçimini, öğretmen kadrosunu ilk kez Bizim Yaka Gazetesinden öğrendi. LGS 2021’de olduğu gibi YKS-2021 sonuçlarını da ilk kez Bizim Yaka Gazetesi yazdı. Kocaeli’den YKS’ye katılan öğrencilerin sınav karnesiyle ilgili bilgileri eğitimcilerle veliler Bizim Yaka Gazetesi’nden öğrendi.

***************

Ali Ayaz’dan Rasim Hocaya övgü

 

Siyasetçi kimliğinden çok hayırseverliği ve eğitime katkılarıyla tanınan İzmit İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Ayaz, önceki güb Ankara’daydı.

Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan İzmit İHL mimarı Hasan Karakullukçu ile önce Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik’e hayırlı olsun ziyaretinde dulundular. Kocaeli’yi konuştular. Ben dahil çok ortak dostun kulaklarını çınlattılar.

Ali Beye, İzmit İHL ile ilgili yaptığı açıklamada Rasim Hocayı unuttuğu için sitem etmiştim.

Dün aradı, “Rasim Hocamızın ilimiz eğitimine çok katkıları olmuştur. Kocaeli’de iz biraktı. Kocaeli’den Hoş Bir Seda bırakarak ayrıldı. Bizi 70’inci sıralardan 4’ülüğe yükseltti. Onu unutmamız mümkün değil. Rasim Hocamızı daha büyük makamlarda görmek istiyoruz. Başarılar diliyoruz” dedi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7854030/galip-ataman/kocaeli-gundemini-biz-belirliyoruz