Karakadılar’ın tavrı ve Koçak’ın sözleri çelişiyor

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

CHP, sürekli kendi içinde sıkıntılar çıkarmayı bir şekilde başaran bir yapıya sahip. Yani her şey dört dörtlük bile görünse, ne yapıp edip mutlaka kendilerine sorun yaşatabiliyorlar.

Bunun son örneğini Derince’de gördük…

İlçe başkanı Birkan Koçak, öyle bir tribe girmiş ki, atanması ve yönetim onayı anlamında ilçe yönetimi ile hiçbir ilgisi olmayan gençlik kolları için “Benden habersiz nasıl yönetiminde değişiklik yaparsın?” öfkesi ile ilçe binasını kilitleyip partiden tüymüş.

Gençlik kolları ise geldiklerinde partilerini kapı duvar şeklinde bulunca haliyle tepkilerini göstermişler. Yaptıkları açıklama ile yaşananların sorumlusu olarak ilçe başkanı Birkan Koçak’ı gösterdikleri gibi, aynı zamanda haklı oldukları halde kendilerine destek olmayan il başkanı Harun Yıldızlı’ya da gönül koyduklarını ifade ettiler…

xxx

Neyse ki; partide galiba birileri devreye girmiş ve partinin kapıları yeniden gençlere açılmış.

Parti binasında toplantılarını sonunda yapabilmişler. Üstelik yanlarında CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar da vardı. Bakın bu durum çok önemli. Çünkü Karakadılar’ın desteğinin böylesine bir olayın ardından gençlerle birlikte olması aslında sorunun nasıl çözüldüğü konusunda da bizlere ipuçları veriyor.

Ancak benim takıldığım başka bir husus var…

Gençlik kollarının toplantı yapamaması tribine giren CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, yaptığı bir açıklamasında gençlerle aralarında bir sorun olmadığını, bu birimin kendilerinden bağımsız olduğunu söylemiş.

Buraya kadar tamam, anlaşılamayacak bir şey yok…

Fakat aynı açıklamasının içeriğinde bu kez “Genç arkadaşlarımız bir hata yaptılar, geldiler özür dilediler” ifadesini kullanmış.

İşte burada Koçak’ın kullandığı “Özür dilediler” ifadesinin sebepleri bana göre çok önemli…

CHP’li gençler, kendilerine partinin kapısını kapatan, toplantı yaptırmayan, bu şekilde çalışma fırsatı vermeyen ve karşılık olarak yazılı bir açıklama ile tepki gösterdikleri ilçe başkanlarından hangi gerekçe ile özür dilemiş olabilirler?

Yönetim kuruluna 5 yeni ismi Koçak’a bilgi vermeden aldıkları için mi?

Yoksa yaptıkları yazılı açıklama ve gösterdikleri tepki sebebiyle mi?

İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar’ın toplantıya bizzat katılmasından anlıyoruz ki, örgütün gençleri yalnız bırakılmamış. En azından Karakadıların temsiliyetinde bütün ilçelerden gençlik örgütleri yanlarında. Haliyle böyle bir durumda siyasi kamuoyuna göre özür dilemesi gereken kişi Birkan Koçak…

Bir Koçak’ın sözlerinden anlıyoruz ki, örgüt binasının kapılarının gençler için açılması bir lütuf…

Kendimize dönüp bir bakmamız lazım…

Böyle davranmamak lazım…

Koçak özür bekliyorsa, önce özür dilemeyi öğrenmek durumunda. Önce kapı duvar bir şekilde insanları 6 saat beklettiği için gençlerden, ardından böylesine bir mesele yüzünden Derince ve Kocaeli örgütlerini tartışmaya açtığı için tüm CHP’lilerden özür dilemelidir…

Birkan Bey’in “Özür dilediler” dediği CHP’nin gençleri ise bana göre hatalı değildir. Bağımsız bir birim olarak kendilerine yapılan zulme kayıtsız kalmamışlardır. Ayrıca mağdur edilen bu gençleri yalnız bırakmayan destek olan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar’ı da şahsi olarak kutlama istiyorum. Dik bir duruş sergilemiştir.

Ama biz kendisinin dik duruşuna daha önce Ali Sarı’nın İzmit’teki atanması hadisesinde CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e karşı da şahit olmuştuk. O dönemki sorunla şimdiki sorun arasında ise tek bir fark var.

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit’teki Ali Sarı hadisesinde yanındaydı, şimdi ise gençleri yalnız bıraktığı ileri sürülüyor…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7853981/mehmet-ozmen/karakadilarin-tavri-ve-kocakin-sozleri-celisiyor