Gençler! Aranıza sızanlara dikkat edin…

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

Sırayla gidelim…
Türkiye, ABD’nin kalbinde “Türk Evi”ni açtı… Taraflı, tarafsız herkesin takdir edip, övgüler dizdiği, ülke olarak övünmeye hazırlandığımız bu tarihi anda…
Gençliğe vizyon katacak, tam da Atatürk’ün dediği gibi yüzünü gökyüzüne çevireceği Teknofest Fuarı’nın başlayacağı sırada…
Okullarda yeniden yüz yüze eğitimin başladığı günlerde…
Birileri bir yerlerden adeta düğmeye basarak, belli başlı büyükşehirlerde, nereden geldiği, neye hizmet ettiği çok da belli olmayan gençler parklarda yatıp kalkmaya başladı.
Gündem değişti, algı farklılaştı…
Türkiye’de resmi rakamlara göre yurt ve yatak sayısında son 18 yılda inanılmaz bir artış yaşanmışken öğrenciler “Barınma haktır” sloganları ile tepkilerini dile getirdiler. Gerçi eylem konusu olan sorunun çok büyük olmadığı ortada. Ancak gençler yine de durumu yetersiz görüp tepkilerini gösterebilir. Bunda bir sıkıntı yok. Fakat o gençlerin arasına sızmış, öğrenci bile olmayan provokatör ruhlu “bir kısım gençlik yapılanmaları”, memleketi yangın yerine çevirmek için zemin hazırlıyorlar.
Yapılan iş o kadar basit ki…
İzmit Cumhuriyet Parkı’ndaki görüntüleri hatırlayın. Devletin bütün organları o gençlerin yanında değil miydi? Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konu ile bizzat ilgileneceğini söyleyip konunun takipçisi olmadı mı? Gençlik ve Spor İl Müdürü İbrahim Aktürk bizzat gençlerin yanına kadar gidip, “Bir isteğiniz var mı?” demedi mi?…
Ama maalesef bir kısım medyada, “Eylem yapan gençlerden bazılarının Kocaeli ile ilgisinin bulunmadığını tespit ettik” sözü nedeniyle Vali Seddar Yavuz’u hedef gösteren, gençleri “açıklama” süslü tepki vermeye çağıran başlıkların atılmasını sorumluluk bilinci ile bağdaştıramıyorum…
Tam toplumdan destek bulamadığı için bu gençler dağılma eğilimine girmişken hop yine bir başlıkla siyasi partilerin gençlerine yapılan çağrının anlamı nedir?
Olmadı, bence hiç yakışmadı.
Böylesine hassas konularda hepimizin bazı sorumluluklarının olduğunu düşünüyorum.
Zira anlaşılmayan husus nedir diye bu gençlere sorduğumuzda meseleyi neredeyse Gezi Parkı’na götürecekler. Bunu anlamıyor musunuz? Kamu yetkililerinin verdiği bilgiye dayanarak söylüyorum, bu şehirle hiçbir ilgisi bulunmamasına rağmen “Öğrenciyim, barınmak benim hakkım” diye çığırtkanlık yapanlara ne söyleyebiliriz?
Öğrenciler için barınmak elbette bir haktır. Bir anda ev kiralarının fahiş noktaya gelmesi mutlaka denetime tabi tutulmalıdır. Buraya kadar hepimiz hemfikiriz. Fakat hiçbir ilgisi ve hatta öğrenci de olmamalarına rağmen birilerinin “Öğrenciyim, barınmak benim hakkım” sloganlarını atmasını, bunun da gençlere sokak çağrısı yapan çağrılarla desteklenmesini yadırgarım.
Vali’nin anlamadığı ne olabilir?
Hatırlayın; sözde dört tane ağaç için başlatılan Gezi Parkı eylemlerinin sürdüğü günlerde kameraları gören gençler, “3. havalimanı yapılmasın”, “3. köprü inşaatı durdurulsun” açıklamalarını yapmamışlar mıydı?
Anlaşılamayan asıl husus Vali Yavuz’un sözleri değil, bu gibi tavırlardır…
Kanun ve nizam çerçevesinde gençler eylem yapabilirler. Açıklamalarını kamuoyu ile paylaşabilirler. Şayet o gençler her şeyden önce üniversite öğrencisi ise - şahsi olarak söylüyorum - haklı oldukları her konuda seslerini yükseltmeliler.
Ancak bunu aralarına girenlere dikkat ederek, o kişilerin farklı amaçlarla seslerini gerçek öğrencilerden daha fazla yükseltmelerine izin vermeyerek yapmalılar.
Evet, başta söylediğim gibi…
Bu yapılan eylem kılıklı çıkışların daha farklı ve görünenin dışında anlamlar yüklü olduğunu düşünüyorum. Zaten meselenin kokusu yakında çıkar. Biz istesek de, istemesek de çıkar. Dedi dersiniz…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7829989/mehmet-ozmen/gencler-araniza-sizanlara-dikkat-edin