Özgür Kocaeli’nin 31. yılı kutlu olsun

Galip Ataman
Galip Ataman

Bugün, 31. Yılını kutlayan Özgür Kocaeli Gazetesi’nin sahibi Recep Haldız başta olmak üzere tüm çalışanlarını kutluyor, başarılar ve daha nice yıllar diliyorum.
Adetim olmamasına rağmen Özgür Kocaeli Gazetesi’nin bu mutlu gününe davetli olmama rağmen “gönüllü karantinaya” devam ettiğimden katılamadım.
Ama zaman tünelinde yolculuk yaparken nostaljik bir yazı ile katkı vermek istedim.
50 yıllık gazetecilik yaşamımda çalıştığım gazetelerin tamamında Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Valiler, Başkanlar, Rektörler, Müdürlerle ilgili haberler yaptım.
Sayısız haberlere imza attım, gündeme taşıdığım birçok sorunun çözümlenmesini sağladım.
Ama en çok keyif aldığım, ses getiren haberlerimi, Özgür Kocaeli Gazetesinde çalıştığım 28 Kasım 1995- 31 Ağustos 1997 tarihleri arasında yaptım.
“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” yazılarımı, Cevat Çetin başta olmak üzere İsmet Çiğit, Ruşen Hakkı, Tanju Cılızoğlu, Nahit Çiğit ve çok sayıda değerli genç haberci arkadaşlarla aynı çatı altında yazdım.
Sadun Çetin, Adem Turgut, Mevlüt Soysal, Nurettin Kolaylı, Çetin Gürol, Eyüp Gençer, Erdin Ağdede, Volkan Yüksel dahil bir çok gençle değişik gazetelerde özel haberlere imza attık.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Hedefine saplanacak ok gibi sivri, düşmanın kellesini bir vuruşta alacak kılıç kadar keskin” yazılarımla sayısız ödüller aldım.
22 yıl aradan sonra Özgür Kocaeli Gazetesi ile ilgili yazı yazmaya karar verdiğimde 50 yıllık arşivimden Özgür Kocaeli Gazetesi yazılarımı ve “Pazar Kahvesi” röportajlarımı taradım.
En çok da Türkiye’nin ilk ve tek Kadın İçişleri Bakanı Meral Akşener ile Ankara’da Meclis Lojmanlarında İstanbul gazetecilerini atlatarak yaptığım haber, röportaj ve köşe yazılarım dikkatimi çekti.
Ne yalan söyleyeyim 22 yıl öncesi Özgür Kocaeli Gazetesindeki yazılarımı, özellikle röportajlarımı kıskandım.
Bir: Özgür Kocaeli Gazetesi arşivinde bulamayan ama Galip Hoca arşivinde olan “Dinime söven bari Müslüman olsa” başlıklı 28 Kasım 1995 tarihli ilk yazım.
İki: 11 Kasım 1996 tarihli, “Bakan Meral Akşener, kadife eldiven içinde demir bir yumruktur.”
Üç: RP Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik’in 8 Temmuz 1996’da verdiği röportaj, “Seçime kadar iktidarız.”
Dört: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Kocacık’tan İzmit’e gelip yerleşen hemşerileriyle yaptığım röportajlar.
Beş: PKK Terör örgütü tarafından şehit edilen asker aileleriyle röportaj.
Altı: İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, “Eşim Kamuran Hanımla görücü usulü evlendik. (26. Ocak 1997)
Yedi: KESOB Başkanı Kemal Kaya, “Çocukluğumda simit satarken daha çok para kazanıyordum (8 Şubat 1998).
Sekiz: DYP Milletvekili İsmail Kalkandelen, “Çocukluğumu Yaşayamadım” (12 Ocak 1997).
Dokuz: SEKA İzmit Müessese Müdürü Işık Alnıpak, “trenlerde meyve satarak okudum” (30 Kasım 1997).
On: Prof. Dr. Ali Namık Şener, “Atattürk’ün cenaze töreninde çelenk taşıdım” (3 Ağustos 1997)
On Bir: İçişleri Bakanı Meral Akşener, “Gündoğdu Köyünden Bakanlık koltuğuna” (24 Kasım 1996)
On İki: Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Kasırga, “Babam, 11 yaşındayken evlendirmek istemişti” (16 Şubat 1997).
On Üç: Lunapark Sahibi ve Muhtarlar Derneği Fahri Başkanı Mustafa Pehlivan. “Bugünlere sıfırdan başlayarak geldim” (20 Temmuz 1997).
On Dört: Miss Europe 1996 Güzeller Yarışması İzmit’te yapıldı, (10 Ağustos 1996).
On Beş: Kocaeli Üniversitesi, eğitim, trafik, Sivil Toplum Kuruluşları, Kocaelispor dahil sayısız yazı.

Değerli okurlar,
Gazetecilikte yarım asrı geride bırakırken Ankara’dan sonra Özgür Kocaeli Gazetesi dahil tüm gazetelerde aktif gazetecilik yaptım.
Akranlarıma ve çekemeyenlere inat gazeteciğe, ilk günkü heyecanla Recep Haldız’a ait kardeş Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinde devam ediyorum.
Değişik gazetelerde genel yayın müdürlüğü yapan, köşe yazısı yazan Sadun Çetin, Adem Turgut, Mehmet Özmen, Mevlüt Soysal, Semrel Aşçı, Tanzer Ünal ve İsmet Çiğit ile çalıştım.
Patronların “Galip Hocanın dominant (Baskın ve Egemen)” gazetecilik anlayışı karşısında aciz kalarak “mobbing” uygulamaları sonrası ceketimi alıp arkama bakmadan ayrıldım.
28 Kasım 1995 tarihinde başladığım Özgür Kocaeli Gazetesi’nden 31 Ağustos 1999 tarihinde İsmet Çiğit tarafından işime son verildi.
Rahmetli Cevat Çetin yokluğunu fırsat bilen İsmet Çiğit, belli ki dönemin Valisi Memduh Oğuz (FETÖ’den tutuklu) ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in baskısına “hayır” diyememişti.
İki satırlık “…Artık birlikte çalışamayacağımızı üzüntüyle bildiririm” diyerek okurlara veda yazısı yazmama bile fırsat tanımamıştı.
Benimle çalışamayacağını söyleyen İsmet Çiğit, rahmetle ve özlemle andığım Cevat Çetin hayatta iken Galip Ataman’ı ayrıldığı Kocaeli Gazetesi sahibi Tanzer Ünal’ın hakaretlerine karşı 18 Aralık 1995 tarihinde kaleme aldığı Özgür Kocaeli’den Mektup yazısında, “Bir süreden beri bizimle birlikte olan ve bu gazetenin ortamında huzur bulan, son derece verimli çalışmalar yapan Sayın Galip Ataman’ın o gazete için (Kocaeli Gazetesi) ne denli önemli kazanımlar elde ettirdiğini lütfen düşünün” derken Galip Ataman’ı nasıl savunduğunu unutmuştu.
Dönemin Valisi Memduh Oğuz’un benimle ilgili yazdığı mektuba, “Şantaj mı? Tehdit mi? Aba altından sopa göstererek valimiz hakkında sakın aleyhte yazı yazmayın. Sizin hakkınızda da bu tür dosyalar hazırlarız” diyerek verdiği sert cevabı da hatırlamamıştı.
Gazetecilikte; çalıştığın ya da başında bulunduğun kurumun gücünü kullanarak esip gürlemek kolay.
Güç bittiğinde son kullanma tarihi sona eren raflardaki ürün gibi bir kenara atılırken şikayet etmeden, “kin, öfke, nefret” ile dün birlikte çalıştığın kişilere saldırmadan ayakta kalmak önemli.
Gücünü, itibarını ve saygınlığını çalıştığı gazetelerden dalmak yerine çalıştığı gazetelere değer ve itibar kazandılar Galip Hoca olmak ise çok zor.
Özgür Kocaeli Gazetesinde birlikte çalıştığım, genel yayın müdürü olarak işime son veren İsmet Çiğit nerede?
Gazetelerden ayrıldıktan sonra tüm patronların birlikte çalışmak için teklif götürdüğü, aracılar gönderdiği Galip Hoca nerede?
Galip Hoca köşe yazarı olarak gazeteciliği ilk günkü heyecanla yaparken isteseydi Özgür Kocaeli Gazetesi dahil tüm gazetelerde genel yayın müdürlüğü koltuğunda otururdu.
SONUÇ: Bugün Özgür Kocaeli Gazetesi, Recep Haldız’ın sahipliğinde 31. Yılını kutluyor. Daha nice yıllar ve başarılar diliyorum.
3 Ekim 2016 tarihinde yazmaya başladığım Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi de 22 Şubat’ta 12. Yılını kutlamıştı.
Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin el değiştirmesiyle KOGA (Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Tic. AŞ) imtiyaz sahibi Recep Haldız’ın isteği ve ısrarıyla kısa bir molanın ardından yazmaya başladım.
3 Ekim 2020’den itibaren bıraktığım yerden yazmaya başladığım Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ile aynı çatı altında yayın yapan kardeş Özgür Kocaeli Gazetesi güçlerini birleştirmeyi başarabilirlerse kazanan Kocaeli ve yerel medya olur.

GALİP ATAMAN (YIL, 1964)


BİZİM YAKA GAZETESİ YAŞ GÜNÜ (TARİH, 22 ŞUBAT 2021)

ÖZGÜR KOCAELİ’DE İLK YAZIM (TARİH, 28 KASIM 1995)

ÖZGÜR KOCAELİ GAZTESİ İŞTE GAZETECİLİK (TARİH, 10 KASIM 1996)

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7805124/galip-ataman/ozgur-kocaelinin-31-yili-kutlu-olsun