1.5 milyon ekmeğin 20 bini ‘halk ekmek’

Galip Ataman
Galip Ataman

Araştırmacılar, sofralarımızın temel gıdası ekmeğin keşfinin ateşin bulunmasıyla başladığını söylüyor.
Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, “İslam inanışında ekmeğin tarihçesi Hz. Adem’e dayanır” yazıyor.
Türk yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden olan ve en çok tüketilen ekmeğe simgesel anlamlar yüklendiği gibi bazı ritüellerde günümüzde hala uygulanıyor. Rızkı veren Allah’tır.
Başkasının ekmeğine el uzatmak.
Bir lokma ekmeğe muhtaç kalmak.
Ekmeği öpüp başa koymak.

Değerli okurlar,
Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen halk ekmek zammı sonrası yazılanları takip ediyorum.
Sevgili Adem Turgut’un önce manşetten verdiği, ertesi gün ilk kez kullandığı imzasıyla haber yaptığı, dün köşesinde eleştirdiği zam yazılarını okuyorum.
Galip Hocanın “Gündemi belirleyen, haberde öncü” halk ekmek zam haberinden
rahatsızlığını fırıncılardan çıkarmaya kalkmasına anlam veremiyorum.
Kimin ne yazacağına, hangi haberi manşet yapacağına elbette karışacak değilim haddime de değil.
Ama Kocaeli ve Türkiye’de yazılacak onca konu varken halk ekmek zammı 3 gün üst üste yazılarak fırıncıların hedef tahtasına oturtulması dikkatimi çekti.


Pandemide iğneden ipliğe zam yapılmasına seslerini çıkarmayanlar halk ekmeğe zam yapılmasına neden tepki gösteriyorlar?
Pandemide merkezi hükümet ve yerel yönetimler fırıncılar hariç herkese “can suyu” nakdi ve aynı destek verirken fırıncıların yaşadığı sıkıntıları görmeyenler halk ekmeğe zam yapılınca fırıncıları neden ‘günah keçisi” ilan ediliyor?
100 gram simit 2.50 TL’den satılmasına itiraz etmeyenlerin 350 gram halk ekmeğin 2.40 TL’den satışına karşı çıkmaları bana sanki popülist gibi geliyor.
Pandemide esnafın büyük bölümü kepenk kapatmak zorunda kalırken kar-zarar hesabı yapmadan üretime devam eden fırıncılar kimseden teşekkür beklemezken
haberlerin altına hak etmedikleri yorumların yazılmasına “çanak” tutulmasını hak etmiyorlar.
Büyükşehir Belediyesi esnafa destek verirken fırıncılar çıkıp “Biz destek istemiyoruz ama üretim yapan çalışanların masrafını karşılayın” diyebilirdi ama demedi.
Sevgili Adem’in çok eleştirdiği halk ekmek ve yapılan yüzde 20’lik zammı bir de ben anlatayım;
Bir: Kocaeli Fırıncılar Odası ile  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında imzaladığı protokol doğrultusunda 200 gram halk ekmek 8 ilçede Büyükşehir Belediyesinin kurduğu 46 büfede 1.00 TL’ye satılmaya başladı.
İki: Girdilerdeki artışı dikkate alan, emek-maliyet hesabı yapan Fırıncılar Odası gramajda indirim yaparak 6 Şubat 2021’den itibaren 175 gram halk ekmeği 1.00 TL’den (350 gram halk ekmeği 2.00 TL) satma kararı aldı.
Üç: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek fiyatına yüzde 25 zam yaparak 1.00 TL olan ekmeği 1.25’ten satmaya başlayınca Kocaeli Fırıncılar Odası da halk ekmeğe yüzde 20 zam yaparak dünden itibaren 350 gram halk ekmeği 2.40 TL’den satmaya başladı.
Dört: Kara fırınlarda pişirilen ‘halk ekmek’ adı altında satılan günlük 20 bin ekmek, Kocaeli’de günlük 1.5 milyon ekmeğin yüz binde biri bile değil.
Beş: Halk ekmek üzerinden eleştirilen fırıncıların her gün “askıda ekmek” uygulaması ile yaklaşık 50 bin ekmeği, mahalle muhtarlarının bildirdiği ihtiyaç sahibi aileler için her fırının en az 5 ekmeği, ramazan boyunca toplam 1 milyon 500 bin ekmeği ücretsiz dağıttığını unutmamak lazım.
Altı İndirimli kart sahibi 50 bin aileye her gün 4 ekmekten toplam 200 bin ekmeği yüzde 25 indirimle, akşamdan kalan 50 bin ekmeği yarı fiyatına sattığını göz ardı etmeyelim.
Yedi: Halk ekmek üzerinden eleştirmek yerine geliniz kişi başı en fazla ekmek tüketen ülkelerden biri olan Türkiye’de üretilen 125 milyar ekmeğin çöpe giden 6 milyonun (yaklaşık yüzde 5’i) israf edilmemesi için kamuoyunun dikkatini çekelim.
Sekiz: Halk ekmek büfelerinden ucuz ekmek almak için sıraya giren dönercileri eleştirelim.
SONUÇ: Büyükşehir öncülüğünde fırıncıların indirimli sattığı ekmeğin “Halk ekmek” adı altında satılması eleştirilmesi doğaldır, haklılık payı vardır. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halk ekmeğe yaptığı yüzde 25 zammı görmezden gelip, tek kelime etmeyip Kocaeli’de yapılan yüzde 20 zam sonrası
fırıncıları hedef tahtasına oturtmak haksızlıktır.

————

Ahmet Güntepe isimli bir ziyaretçimiz ‘1.5 milyon ekmeğin 20 bini ‘halk ekmek’ başlıklı yazınız ile ilgili aşağıdaki mesajı gönderdi:

Bayramlar yok tatil yok gece yok gündüz yok pazar yok giderler yerinde hiç durduğu yok Ama ekmeye zam geldiği zaman Firinci meslekdaşlari ağza Alinmayacak Eleştiri çok pandemiden dolayi çabamıza teşekkür de ıstemiyoruz bunlar mesleğimizin gerekenleri Ama Eleştirilerimize dikkat edelim bu Arada bize kulak veren sayin Galip Atamana Bizim yaka.com a Meslektaşlar Adina Teşekkürlerimizi İletirim

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7581852/galip-ataman/15-milyon-ekmegin-20-bini-halk-ekmek