Turan’dan ‘gri pasaport’ iddiasına açıklama

Büyükşehir Meclisi Temmuz ayı meclisinin birinci oturumu bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara’ya giden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Büyükakın meclise katılamadı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak başkanlığında gerçekleştirilen mecliste 98 gündem maddesi üzerinde görüşme yapılacak.

“39 KİŞİYİ YURTDIŞINA GÖNDERDİ Mİ?”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Fevzi Canbaz söz alarak gündem dışı konuştu. Canbaz şunları söyledi: “İYİ Parti Körfez Alihocalar bölgesinde taş ocakları var. Zaman zaman dinamit atımları oluyor. Kontrollü atılması lazım. Yeni açılan taş ocağına köylülerin uyarısında ‘ben Allah’tan başka kimseden korkmam, kimse hesap soramaz’ gibi bir cevap veriyor işletme sahibi. Burayı kim denetliyor? Bu konunun üstüne Büyükşehir olarak gidilmesini rica ediyorum. Kandıra Belediyesi 39 kişiyi yurtdışına gönderdi mi? Gönderdiyse bu konuda bilgi verilmesini talep ediyoruz” dedi. 

“YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADIK”

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, mecliste ‘gri pasaport’ iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Turan, “Kandıra konusunda diğer tüm belediyeler gibi elindeki mevzuat gereği yurtdışına gönderdiği, göndermekte de karar aldığı oylamalardan sonra yapılan bir uygulamadır. Meclisten oy birliğiyle geçti. Sizin arkadaşlarınız da vardı. Millet İttifakı’nın bizim için, Kocaeli için değerli olan,  Kocaelispor’a başkanlık yapmış ve geçmiş dönemlerde  CHP’den belediye başkanlığı yapan Turan Sarı’nın getirdiği bir konuydu bu. Biz de bunun doğrultusunda baktık ve onay verdik. Dönüp dönmeme konuları İçişleri Bakanlığı’nın, müfettişlerin yaptığı soruşturmalar var. Evet dönmeyenler var. Kararı İçişleri Bakanlığı verecektir.  Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları vardır. Çıkan neyse boyumuz ince ama biz yanlış bir şey yapmadık. Yanlış bir şey yapmışız gibi lanse etmeye gerek yok. Doğru bir iş yapılmıyor” dedi. 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7411746/turandan-gri-pasaport-iddiasina-aciklama