“Sisi ve destekçilerini lanetliyoruz”

Gönüllü Kültür Teşekkülleri tarafından Mısır’da yaşanan idamları protesto etmek amacıyla Fevziye Camii’nin avlusunda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Gönüllü Kültür Teşekkürleri Dönem Sözcüsü Hanefi Akbulut, İlim Yayma Cemiyeti Kocaeli Şube Başkanı Feyzi Utaş, İHH Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal, KİHMED Başkanı Ali Küçükkeskin, AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, AGD Kocaeli Şube Başkanı Kemal Halıcı, Memur-Sen Kocaeli Basın Sorumlusu Mustafa Ulusoy, MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı İsmail Uslu, Büro Memur Sen eski Genel Başkanı Metin Yılancı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“MURSİ ŞEHİT OLMUŞTU”

Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Sözcüsü Hanefi Akbulut tarafından okunan açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Darbe karşıtı eylemler sırasında binlerce kişi ile birlikte, Muhammed Mursî de Abdülfettah Es-Sisi tarafından yapılan kanlı askeri darbenin ardından gözaltına alınarak cezaevine konulmuş ve 17 Haziran 2019 tarihinde de duruşma salonunda, bütün dünyanın gözü önünde şaibeli bir şekilde şehit olmuştu.

“SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ”

Kendisine “hakkı ve adaleti ayakta tutma” vazifesi yüklenmiş ümmetin bu sessizliği, bu kayıtsızlığı İslam dünyasına dişlerini geçirmek için bekleyenleri maalesef ki cesaretlendiriyor. O nedenle biz onurun direnişte, izzetin hakkı haykırmakta, dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaleti ayakta tutmakta olduğuna inananlar olarak, bugüne kadar susmadık, susmayacağız.

“İNFAZLA KARŞI KARŞIYALAR”

Daha önce de yüzlerce kardeşimizi idam eden ve son olarak katil Sisi’nin onayını bekleyen bu kararlar, uydurma iddialar ve dosyalar, asılsız deliller, işkence ile yazılmış ifadeler, savunma hakkı imkânı olmadan, Sisi rejiminin emir komuta zincirindeki yargıçlar tarafından alınmıştır. Yine başka davalarda verilen yüzlerce idam kararı onanmış kişiler de her an infaz edilmekle karşı karşıyadırlar ve infazlar kimseye haber verilmeden ansızın yapılmaktadır.

TEŞEKKÜR ETTİ

İdam karar verme yetkisi  bulunan Sisi de bu karara onay verirse idamlar her an infaz edilebilir. İdamları durdurmaya yönelik gerekli adımları atan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a Dışişleri Bakanlığımız yetkililerine, kanaat önderlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, basınımıza teşekkür ederiz.

İDAMLARI DURDURMA ÇAĞRISI

Adaletin tesis edilmesini isteyen tüm devletlere ve başkanlarına, Ulusal ve Uluslararası İnsan Hakları Dernekleri, BM Uluslararası Adalet Divanı, Türkiye’de ve İslâm coğrafyasındaki tüm gönüllü sivil teşekküllerle İslâm İşbirliği Teşkilatını; “Mısır’daki idamları durdurma girişiminde bulunmaya, bu zulüm tiyatrosuna sona erdirme çabası” çağrısında bulunuyoruz.

DAYANIŞMA İRADESİ

Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır’da idam edilen kardeşlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet, ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındaki masum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7400283/sisi-ve-destekcilerini-lanetliyoruz