Akşener’in Körfez turu

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde kentimize konuk oldu. Birkaç ilçeyi dolaşıp, esnafı gezdi. Gezdiği değim de, benim yaşadığım mahalleye kapak atmış. Cakasını orada bir güzel satmış. Burada gezip tozmuş. Esnafı turlamasının gerekçesi belli. Ekonomik sorunlar var ya, kendine şahit ve destek arıyor.

Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde bir bölgede sanıyorum bir cismin üzerine çıkarak eline aldığı mikrofonla hükümete yine saydırmış.

Veryansın etmiş…

Söylediğim gibi; mahallemde yapıyor bu konuşmayı. Bu mahallenin genel yapısı CHP’lidir. Sonrasında az bir oy farkı ile AK Parti gelir. İYİ Parti ise beklediği seviyede değil bu mahallede. Olsun, yine de Millet İttifakı muhabbetine CHP’liler destek olabilir diye düşünmüştüm.

Birincisi, o kadar kalabalık bir açık hava toplantısı olmamış.

Tanıdığım esnaf çoktur mahallemde. Gençlerle de sohbetim yerindedir. Onlarla meseleye değinince Akşener hakkında eleştirileri dinlemeye başladım. Çok fazla agresif bulduklarını söylüyorlar Meral Hanım’ı. Her yerde kadın önceliğini kullanırken, kadın naifliğinden eser bulamamışlar. Bu agresifliğinin de siyasetinin önüne geçtiğini, haliyle belli bir noktadan sonra itici bile gelebildiğini ifade ediyorlar.

Tabi bir de organizasyon konusu var…

Anladığım kadarıyla başarılı bir organizasyon olmamış. Belki Mimar Sinan Mahallesi yerine Tütünçiftlik’te Tuğrul ya da Ağadere caddelerinden biri tercih edilmiş olsaydı daha iyi görüntü verilebilirdi. Sonuç da daha iyi olabilirdi.

Önemli değil, neticede olan oldu biten bitti.

----- -----

Altın Kiraz iyi gidiyor

Sevgili Metin Özkan’la uzun yıllardır tanışırım. Spor insanıdır neticede. Yoğun bir çaba içinde kendisi. Bu yıl dokuzuncu kez Yarımca Altın Kiraz Futbol Turnuvası’nı tertipliyor.

Zaman buldukça maçlarını izlemeye gidiyorum. Takımlar arasında genelde centilmence bir rekabet oluyor. Yani bir anlamda turnuva amacına uygun şekilde ilerliyor.

O amaç ne?

Birincisi…

Yarımca’nın, dolayısıyla Körfez’in tanıtımı…

Bu aslında ilçedeki siyasi erkin, yerel yönetimlerin ve alt birimlerin, kademelerin yapması gereken bir şey. Kabul etmek lazım ki bu görkemli etkinliğe sahip çıkmaları genel anlamda bir mecburiyet. Yani olması gereken bir şey. Sahip çıkın… Destek olun…

İkincisi…

Aidiyet…

Metin Özkan’a ne kadar söylediysem, “Etkinliği Körfez’le sınırlama. Farklı ilçeleri ve mümkünse kenti dahil et” diye, bir türlü başaramadım. Çekincesi işi yapamayacağından dolayı değil anladığım kadarıyla. O daha çok “Körfez’le başladık, Körfez’le bitireceğiz. Benden sonra biri bu hizmeti sürdürmek isterse kente yayılması için elimden geleni yaparım” modunda…

Aslında Metin’in genel fikri mantıklı geldi bana daha sonra. Çünkü şayet amaç bölgesel bir tanıtımsa Körfez’den ayrılmaması izahı daha kolay bir durum.

Peki, turnuvanın eksileri, hataları, ekstraları yok mu? Elbette var. Fakat ortaya çıkan genel hava belli. Biz tespitlerimizi Metin’e ve diğer arkadaşlara iletiriz, onlar da iyi olanı yaparlar…

En azından öyle ümit ediyorum…

xxx

Bu arada, geçtiğimiz günlerde bir maçı izlemek üzere sahaya gittiğimde şöyle küçük bir gerilime şahit oldum. Metin’e hiçbir şeyi kafasına tatmamasını telkin ediyorum. Bunlar da işin tuzu, biberi…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7382879/mehmet-ozmen/aksenerin-korfez-turu