İYİ Parti, Urumçi katliamını kınadı

Genel merkezle eş zamanlı olarak yapılan açıklamada, 5 Temmuz 2009 tarihinde Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı katliamı kınayarak Urumçi şehitlerini andı. Yasemin Met açıklamasında şöyle konuştu:

“DOĞU TÜRKİSTANLILAR TOPLUCA ŞEHİT EDİLDİ”

“Urumçi katliamı olarak tarihe geçen bu kanlı olayda binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman şehit edildi. Tutuklanan gençlerimiz, kendilerine savunma hakkı dahi tanınmadan Çin mahkemeleri tarafından sözde yargılanarak gruplar hâlinde seri bir şekilde idam edildiler.

Urumçi katliamında kaybolanları aileleri sormak için gittiklerinde, emniyet güçleri tarafından tehdit edildiler. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumunu sormalarına izin dahi vermediler.

“ÇİN NÜFUSU ARTIYOR”

Katliamın 12. yıl dönümünde bugün hala Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlalleri devam ediyor. Doğu Türkistan’da 1950’li yıllarda yüzde 4 olan Çinli oranının günümüzde yüzde 50 seviyesine ulaştığını biliyoruz. İYİ Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler başkanlığı olarak Urumçi katliamının 12. yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletleri bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7382823/iyi-parti-urumci-katliamini-kinadi