Güvenlik amiri önce çöpe sürüldü sonra işten atıldı

İzmit Belediyesi’ndeki işten çıkarmalara bir yenisi eklendi. Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Fatma Kaplan Hürriyet’in belediye başkanı seçilmesinden sonra güvenlik amiri olarak görev yaparken temizlik işleri müdürlüğünde çöp toplamaya gönderilen Süleyman Gökbudak’ın işten çıkarıldığını açıkladı. İdris Ersoy açıklamasının devamında şunları söyledi:

NOTER ARACILIĞI İLE…

“Güvenlik amirliği görevini yaparken defalarca sürülen ve baskılara maruz kalan Süleyman Gökbudak, son sürgün edildiği temizlik işleri araç arkası çöp toplama işine İş Kanunu’nun 22. maddesi gereğince itiraz etmiş, ancak izinli olmasına rağmen acele bir şekilde noter marifeti ile işine son verilmiştir. Hırs ve çaba o kadar gözlerini köreltmiş ki, kendilerinin tazminatsız olarak işten çıkardıkları işçileri fesih bildirimi evrakında kanunun 24. maddesi ile sanki işçi kendi iş akdini fesih etmiş gibi noterden bildirim yapıyorlar.

KAMU ZARARI OLUŞUYOR

Daha işçileri hukuka uygun olarak işten çıkarmayı beceremeyen İzmit Belediye yöneticilerinin belediyeyi nasıl yönettiklerini tahmin etmekte zorlanmıyoruz. Bugüne kadar haksız yere işten atılan ve işe iade davalarını kazanan işçilerin kazandığı davalarla ilgili kamu zararının oluşması ve İzmit halkının vergileri ile oluşmuş bütçeyi kendi ideolojik hırsları sebebi ile zayi edilmesini İzmit halkı ve emekçiler unutmayacak, seçim sandığı önlerine geldiğinde gereğini yapacaktır.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7338267/guvenlik-amiri-once-cope-suruldu-sonra-isten-atildi