Özrü kabul ederken uyarmak istiyorum!

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

Geçtiğimiz günlerde bir olay yaşandı Gebze’de. AK Parti’nin ilçe teşkilatında…
Ortaya atılan iddiaya göre AK Partili yöneticiler, düzenlenen bir etkinliklerinde Türk bayrağının üzerine bir şeyler koyarak yemiş. Tabi bu iddia sonrasında bir de bazı görseller eklenince olay güçlendi. Haliyle AK Parti’nin ilçe teşkilatının üzerine “Vay sen böyle bir şeyi nasıl yaparsın?” denilerek gidilmek istendi.
Bir kere şunu söylemem gerekir. Görselleri ilk olarak gördüğümde ortada bir hata olduğunu gördüm ancak bunun belirtildiği gibi Türk bayrağının açıkça örtü olarak kullanılmadığı izlenimi doğdu bende.
Evet, böyle düşünüyordum fakat böyle olsa bile yine herhangi bir özensizliğe karşı dikkat edilmesi gerektiğini de izah etmeliyim. Özellikle de her zaman eleştirilmek için fırsat kollanan AK Parti teşkilatlarının iyi niyetli bile olsa bu gibi durumlara karşı hassas olmaları gerektiği inancını taşıyorum.
Söylediğim gibi; görüntülerden edindiğim intiba Türk bayrağının açıkça örtü olarak kullanılmadığı yolunda. Fakat bir özensizlik, daha doğrusu dikkatsizlik söz konusu. Nitekim AK Parti Gebze İlçe Başkanı sevgili Recep Kaya da bu türde bir açıklama yapmış.
Aynen aktarıyorum:
“AK Parti Gebze İlçe Başkan Yardımcılarımızın bir istişare toplantısında ortaya çıkan görüntü hakkında kamuoyuna açıklama yapmak zorunluluğu doğmuştur.
Baştan belirtmek isteriz ki, söz konusu görüntü kesinlikle Türk bayrağı üzerinde yemek yeme kastı taşımamakla birlikte, toplantı sırasında ikram edilen meyve tabaklarının dikkat etmeden, bilinçsizce Türk bayrağı üzerine konulmasıyla ortaya çıkmıştır. Buna rağmen bayrak sevgisi ve bayrağa saygı konusunda sorgulanmayı dahi kabul etmediğimiz bir partinin temsilcileri olarak, söz konusu görüntü en çok bizleri üzmüştür. Dolayısıyla, durumun fark edilmesinin ardından söz konusu fotoğraf sosyal medya hesaplarından kaldırılmıştır.
Aziz şehitlerimizin kanının simgesi, bağımsızlığımızın sembolü ve tartışmasız şekilde en önemli kutsalımız olan ay yıldızlı bayrağımız uğruna can vermeye hazır bir teşkilat mensupları olarak, Türk bayrağımızı bugüne kadar en yüksek noktalara taşımak ve orada dalgalandırmak için mücadelemizi sürdüreceğimizi, yapılan eleştirileri ve hassasiyeti saygıyla karşılayarak, bu görüntüye sebebiyet verdiğimiz için yüce milletimizden özür dilediğimizi saygılarımızla kamuoyunun bilgilerine sunarız”…
Zaten açıklamada da belirtildiği gibi ortada yapılmış kasıtlı bir hata bulunmuyor. Ya da en azından ben öyle düşünüyorum. En azından ben böyle algılıyorum. Ancak yine de sebep olunan dikkatsizliğin bu şekilde sorumlu tutulan teşkilatın en yetkili ismi tarafından kabul edilerek özür dilenmiş olması da yine belki de siyasetin özlenen bir olgunluğu olsa gerek.
Fakat hala, yani yapılan bu izaha ve ortaya çıkan iyi niyete rağmen meseleyi agresif bir tavırla sorgulayan ve hala sorumlu arayan kesimler, bence arka beyinlerinde yaşadıkları siyaset tarzları nedeniyle Türk bayrağını kendilerine alet etmektedirler.
Hayır, ortada bir hatayı kabullenme ve özür, tekrar olmayacağının da verilmiş garantisi varken hala durumdan kendilerince sorun ortaya çıkarma gayreti içine girilmesini açıkçası yadırgıyorum.
Bana göre ortada kabul edilmesi gereken iyi niyetli bir özür vardır. Fakat hangi siyasi kurum olursa olsun, tamamı mutlaka Türk bayrağı konusunda daha hassas ve sorumlu davranması zorunludur. Kasıt içeren aksi bir durumda ise devreye kamuoyu ya da basın değil emin olun bizzat millet girer.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7331120/mehmet-ozmen/ozru-kabul-ederken-uyarmak-istiyorum