UDEP'in Lansmanı Eskişehir’de yapıldı

Galip Ataman
Galip Ataman

Koskoca bir yıl Covid-19 salgını sürecinde uzaktan öğretimle geçti.
Öğrenciler, TRT EBA kanallarında yaşanan sorunlar ve sınırlılar sonrası Temmuz’da tatile girecekler.
Ama yüz yüze eğitim-öğretime kapalı olan okullar, salgının eğitime yansıyan olumsuzluklarını gidermek için tatilde açık olacak.
2 Temmuz’dan itibaren yoğun olarak sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faaliyetler yapılacak.
Öğrencilere istekleri doğrultusunda fiziksel etkinlikler, akademik programlar sunulacak.
Ekran arkadaşlığından sıkılan öğrenciler akran arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşarak özlem giderecek.
İsteğe bağı görev almak isteyen öğretmenlere programlarda öngörülen ders saati üzerinden ücret ödenecek.
“Çocuklarımız, canlı derslere gayretle katıldılar ama yine de yüz yüze eğitimden çok ciddi alacakları kaldı” diyen. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçen hafta Eskişehir’de Fehmi Rasim Çelik’in de aralarında olduğu 22 il milli eğitim müdürü ile buluştu.
"Telafide Ben de Varım" sloganıyla yaz tatilinde başlayacak ve yaklaşık 1,5 yıl sürecek UDEP (Ulusal Destekleme Programı) detaylarını paylaştı.

UDEP LANSMANI YAPILDI

UDEP’i kısaca, çocuğun ihtiyacı olan destekleme eğitimini almasına, ihtiyacı ölçüsünde yararlanmasına varsa açığını kapatmasına, yoksa bilgisinin pekişmesine yarayacak.
Zümreler tarafından okullardaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını belirleyerek hazırlanacak çerçeve programlar milli eğitim müdürlüklerince onaylanarak
UDEP kapsamında bir telafi planı oluşturulacak.


Kendisinin de öğretmen olduğunu ve bir çocuğun gözünün içine bakınca akşam evinde neler yaşandığını bileceğini söyleyen Bakan Selçuk, bu programla bütün öğretmenler yaşanan sorunu çözeceğini ve çocuğun eğitimine istenilen verimle devam edeceğine dikkat çekti.
Yaz dönemiyle birlikte yaklaşık 1,5 yıllık UDEP sürecinde okullarda çocukları ağırlayacaklarını söyleyen Ziya Hoca, UDEP çerçevesinde bakanlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının da telafi eğitimi programına destek vereceğini anlattı.
Okulların eylül başında açılacağı ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılacağı müjdesini verdi.
Uzaktan eğitimde dünya çapında tecrübeye sahip olduklarını, EBA’nın dünyada birinciliğinin tesadüf olmadığını, çok ciddi bir altyapı çalışması yapıldığını, dünyada dersler bazında yayın yapabilen televizyonu olan 2-3 ülke olduğunu anlattı.
Dünya genelinde okulları daha çok açık tutan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 2. Sırada olduğunu söyledi.

MEDYA HER YERDE AYNI

Zaman zaman bu köşede; Kocaeli’deki gazete ve haber sitelerinin eğitim haberlerine duyarsız kaldığını söyleyerek gazeteci dostları eleştiriyorum.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Eskişehir’de kaldığı yaptığı 2 günde gazetecilerin sadece protokol ziyaretleri ve açılışlarını yer verdiğini öğrenince yalnız olmadığımızı gördüm.
Eskişehir gazeteleriyle haber sitelerinde Sayın Bakanın Vali ve eski bakan Nabi A”cı ile Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde “Yunus Emre'yi Bilir Misin?” adlı sergi ile Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde oluşturulan “Anadolu Masalları Eskişehir Masal Evi” açılış haberlerini okudum.
Ama yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmeni yakından ilgilendiren
22 il milli eğitim il müdürünün katılımıyla gerçekleştirilen 1,5 yıl sürecek UDEP (Ulusal Destekleme Programı) Çalıştayın ile ilgili tek kelime yoktu.
Belki de Eskişehir’de böyle bir çalıştayın yapıldığından haberleri de yoktu.**************

LGS’nin telafisi yok!

Değerli okurlar,
LGS (Liselere Geçiş Sınavı) sonrası değerlendirmemi okuyamayan okurlarım sitem ediyorlar.
Haklılar. Gündemin yoğun olması, dünya ve Türkiye şampiyonu öğrenciler, pandemi ve müsilaj ( deniz salyası) öne çıkınca geciktim.
Daha fazla bekletmemek için 6 Haziran’da pandemi koşullarında yapılan LGS ile ilgili yorumumu tatil günü de olsa yazmak istedim.
Öncelikle ilk kez 2018 yılında uygulanan, bu sene 25 bin 302’si Kocaeli’de olmak üzere yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği LGS’nin yerleştirme değil, eleme sınavı olduğunu kabul etmek zorundayız.
30 Haziran’da açıklanacak sonuçlar öncesi öğrenciler, aileleri, öğretmenleri heyecanlı.
Merak ve heyecanla bekledikleri sonuçları öğrendiklerinde sevinebilecekler mi?
Sevinemeyecekler. Çünkü birçok nedeni var;
Bir: Öğrenciler, yüz yüze tam gün öğretim görmeden mezun oldu.
İki: Ara sınavlara girmeden düzenlenen karneler öğrencilere isteğe bağlı dağıtıldı.
Üç: Sınav soruları öğrencilerin yüz yüze öğretim aldığı düşünülerek hazırlandığından pandemi mağduru öğrenciler için zordu.
Dört: Özellikle 3’ünün kolay, 8’inin orta, 9’unun zor olduğu matematikte sorular zor olduğundan öğrenciler fazla zaman ayırmak zorunda kaldı.
Beş: Matematikte süreyi verimli kullanamayan öğrenciler, fen bilimlerinde soruları eksik okumaları nedeniyle şıkları yanlış işaretlediler.
Altı: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bile öğrencilerin sınava yeteri kadar hazırlanamadığını kabul etmiş olmalı ki “Çocuklarımız, canlı derslere gayretle katıldılar ama yine de yüz yüze eğitimden çok ciddi alacakları kaldı” açıklamasını yaptı.

BAKANIN LGS YORUMU

Eskişehir’de bir TV kanalına LGS ile ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk bakın ne söyledi, “Biz çok somut olarak ne yaptığımızın farkındayız. Türkiye'nin en güçlü ölçme, değerlendirme ekibi bizde. Bu sınava hazırlanan çocuklarımız için güçlü bir altyapımız var. Bu sınava çocuk bir kere giriyor. Tekrarı olmadığı için de her türlü imkana sahip olarak girsin istiyoruz. Bu sınavın ne kadar büyük bir sınav olduğunu, ne kadar dikkat istediğini çok iyi biliyorum, emeği geçen tüm öğretmenlerimize özel teşekkür ediyorum. Tıkır tıkır işleyen bir sınav. Matematikle ilgili soruların biraz zor olduğuna ilişkin görüşler var. Özellikle bu görüşler çocuklar ve öğretmenden gelirse benim için başka bir kıymeti var. Daha kolay olabilir miydi? Tabii ki olabilirdi…”.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7287737/galip-ataman/udepin-lansmani-eskisehirde-yapildi