Kocaeli’nin A-Takımı kuruldu: “15 milyon liralık araç alındı”

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan “A Takımı” ekipleri, modern araç, iş makinesi ve ekipman desteğiyle ihtiyaç duyulan mahallelere kısa sürede ulaşarak, sorunları daha hızlı çözecek. Alanında uzman ve tecrübeli 50 kişiden ve tam teşekküllü 28 araç ve iş makinesi ile 6 ekipmandan oluşan A Takımı tanıtımı Kocaeli Fuarı’ndaki Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı önünde gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ve çok sayıda davetli katıldı.

“ÖNEMLİ SONUÇLAR ALINACAK”

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın sözlerine müsilaj konusuna değinerek başladı. Başkan Büyükakın, “ Kocaeli’de yüzde 65’i ileri arıtma kullanıyoruz. Marmara Belediyeler Birliği olarak biz inisiyatif aldık ve bakanlıkla görüşmeler yaptık. Önümüzdeki süreçte Marmara’nın güzel yarınlara kavuşabilmesi için tüm paydaşları bir araya getirdik ve güzel bir yola girdik. Önemli sonuçlar alınacağına inanıyorum” dedi.

“15 MİLYON LİRALIK ARAÇ ALINDI”

A-Takımına dair açıklamalarda bulunan Büyükakın sözlerinin devamında, “15 milyon lira civarında tutarı olan araç gereci tedarik ettik. Muhtarlıklar Dairesi küçük bir Fen İşleri Dairesi gibi çalışacak. Buradaki ekipmana bakarsanız neredeyse bir ilçe belediyesinin araç parkı kadar araç var elimizde. Günlük acil işlere olabildiğince hızlı bir şekilde müdahale etmek istedik.

“ÇOK YETENEKLİ BİR EKİP”

Bu ekip çok yetenekli bir ekip. Usta arkadaşları ekibe dahil ettik. Bu ekip muhtarlardan gelen talepleri hızlı bir şekilde yerine getirecek. Kırsal alanlarda 60 milyon liralık bir bütçemiz var. Önümüzdeki süreçte de ihtiyaçlara göre hareket etme anlamında bu bütçeyi geliştireceğiz. Varlık sebebimiz insanların mutluluğudur. Bu çalışmanın benzerini Fen İşleri Dairemiz için de gerçekleştireceğiz. Müdahale ekibi olması lazım. Aynı şeyi merkezde de sağlayacağız. A-Takımımız çok güzel hizmetler yapacak. 28 aracımız var, 50 arkadaşımız ekipte yer alıyor.” İfadelerine yer verdi.

BAKIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın talimatıyla kurulan, alanında uzman ve tecrübeli 50 kişiden ve tam teşekküllü 28 araç ve iş makinesi ile 6 ekipmandan oluşan A Takımı, kırsal bölgeler başta olmak üzere, ilçelerdeki tüm mahallelerde muhtarlık hizmet binaları, mahalle konakları, cami, şadırvan, çeşme, su deposu, fırın ve mezarlık gibi ortak kullanım alanlarının bakım çalışmalarını gerçekleştirecek.

HİZMETE HAZIR HALE GETİRİLDİ

Ekipler ayrıca, iş makinesi ile tarla yollarının açılması ve düzenlenmesi, küçük parke ve torba asfalt (soğuk yama asfalt) ile yollarda oluşan çukurların kapatılması hizmeti de verecek. Öte yandan, üstyapı imalatı ve iç kısmı elektrikli el aletleri ile birlikte özel olarak yapılan tam donanımlı tamir bakım aracı, hizmete hazır hale getirildi.

DAHA HIZLI VE VERİMLİ OLACAK

Yeni kurulan “A Takımı” sayesinde, muhtarların, “Muhtar Aktif Sistemi” sistemi üzerinden gönderdiği taleplerin daha hızlı, pratik ve en ekonomik bir şekilde karşılanarak, verimliliğin artırılması ve vatandaş memnuniyetinin sağlanması hedefliyor. Muhtarlar, A Takımı’na, “Muhtar Aktif Sistemi” ve “ALO 153” ile entegre olarak talepte bulunabilecekler. Ekipler, mahallelerde gördükleri eksikleri ve müdahale edilmesi gereken işleri çalışma programına alacak.

İMECE USÜLÜ İŞÇİLİK

Ocak ayında kurulma çalışmalarına başlanarak tamamlanan A Takımı’nın kullanacağı ekipmanların büyük bir kısmı, Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) alınarak, araç parkı envanterine kaydedildi. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce, muhtarlıklar ve mahalle konaklarının tamirat ve tadilat gerektiren işleri göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalarda kapı, boya, kalebodur, fayans, hazır beton, işçilik, kum ve demir gibi ihtiyaçlar karşılanıyor. İşçilik ise imece usulüyle yapılarak, çalışmalara vatandaşların da katılımı sağlanıyor. Ayrıca, ihtiyaç sahibi vatandaşlara da destek veriliyor.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7274362/kocaelinin-a-takimi-kuruldu-15-milyon-liralik-arac-alindi