CHP’deki asıl sorun patronluk üzerine!

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

Evet…

Tartışıyoruz…

Ancak biz değil, onlar tartıştırıyorlar…

CHP’li dostlarımız sağ olsunlar, tüm iyi niyetlerine rağmen malzeme vermekten başka bir işe yaramıyorlar… En azından şimdilik…

Genelde İzmit üzerinde yoğunlaşıyor bizim muhabbetlerimiz. Bizzat CHP’li dostlarımın hedefinde partilileri olan, 31 Mart seçimlerinde seçilmesi için gecelerini gündüzlerine kattıkları İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet var…

Peki, haklılar mı? Haklı oldukları taraflar var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2024 seçimleri için örgütün ne dediğine bakmadan Fatma Hanım’ı Kocaeli Büyükşehir adayı gösterince ortada büyük bir kopukluk riski oluştu. Ve o kopukluk açıkçası olmaya başladı…

Çünkü göreve geldiği günden bu yana Hürriyet’in örgütle arasına giren kara kedilerin sayısı çok fazla. Tamam, kimse bütün CHP’li gençleri işe alsın demiyor. Zira elinde muhtemelen on binlerce CV vardır. Kendini dev aynasında gören birilerinin kartvizitleri ile iş talebinde bulunanlar mutlaka oluyordur. Fakat Hürriyet ve CHP’lilerin açıkçası bir süre önce yaşanan talihsiz intihar vakası gibi olaylara da müsaade etmemeleri gerekir.

xxx

CHP’de parti yöneticileri ve özellikle de İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP gençliğini tedirgin ediyor. Bakın biz bunu İzmit’teki gençlik kolları başkanının atamasında da gördük. İl Başkanı Harun Yıldızlı ve İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar’ın yoğun baskısı ile Ali Sarı görevine başladı. Hakkındaki disiplin soruşturması da tamamlandı. Hakkında olumsuz bir sonuç çıkmadı.

Söylemek istediğim şu; CHP’nin Kocaeli’deki örgütlerinde bir gençlik kolları başkanı ataması bile bir anda bütün örgüt ve seçilmişleri karşı karşıya getirebiliyor!

Aslında Kocaeli CHP, kendi içinde sürekli oynayan bir parti haline geldi. Akmeşe’deki Yasin Engin örneği hala gözümüzün önünde.

Ve bunu savunmak zorunda kalmak CHP için korkunç bir şey olsa gerek…

Ben açıkçası Harun Bey’in de bu durumdan rahatsız olduğu fikrine sahibim. Ayrıca kendisinin Ali Sarı’nın atanması gibi tamamen örgütü ilgilendiren konularda partinin seçilmişlerinin direktif verir gibi müdahil olma çabasını ise yadırgadığı anlayışına sahibim.

Evet, sanıyorum sizler de anlamışsınızdır. Kocaeli CHP’ye şöyle uzaktan genel bir bakış attığımızda meselenin özü şöyle çıkıyor karşımıza:

Patronluk mücadelesi…

Ve bu konuda emin olun ipin ucu kaçmış durumda.

Genel merkezin de verdiği gazla Fatma Hanım açıkça patronluk yapısı içerisinde. Buna karşılık Harun Yıldızlı’nın ise koruması gereken bir görev imajı var. Bakın bu imaj, Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit İlçe Örgütü arasında yaşanan, toplantı terk etmeye ve “Bir daha grup toplantısına katılmayacağım” sözünün kullanılmasına varacak kadar ilerleyen soruna müdahale edilemeyerek yara almıştı. Fakat Ali Sarı örneği ile bu yara kapanmasa da pansuman edildi diyebilirim.

Tekrar ediyorum, o yara kapanmadı. Zira bu atamaya kadar birbirlerine gider yapan Hürriyet ve İzmit Örgütü’nün Ali Sarı karşılığında birleşmiş olmasının, partinin üst birimini dışarı aksedecek kadar eleştirmelerinin gerçek örgütlülük bilinci ile bağdaşmadığını hepimiz biliyoruz.

Çünkü teşkilat ya da örgüt… Artık adına her ne derseniz deyin… Bu tip yapılarda seçilmişlerin hesap soran değil hesap veren yerde oturmaları icap eder. Hal böyle iken hesap sormaya çabalarsanız ortaya çok büyük bir çarpıklık çıkar.

Bunun da siyaset sahasında elbette bir bedeli olur…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7271259/mehmet-ozmen/chpdeki-asil-sorun-patronluk-uzerine