Deniz salyası sorunu

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

Marmara Denizi, korkunç günler yaşıyor. Çünkü müsilaj her yerde. Bütün denizi kaplamış durumda. İlk çıktığı ve hemen her sahilde etkisini gösterdiği, balıkçıların ava çıkamamasına sebep olan ve deniz salyası adı verilen bu doğa olayının elbette en büyük müsebbibi bizleriz.

Yani insanoğlu…

Çok büyük olasılıkla sanayi atıkları ve benzeri atıklar denizimizi bizden alıp götürmek üzere.

Tabi bu durum yerel yönetimlerin öncelikli gündemi oldu. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bu durumdan etkilenen sahillerin bulunduğu kentlerde il belediyeleri en etkin şekilde deniz salyasına karşı mücadele vermeye başladı.

Aslında Kocaeli’deki çalışmalar iyi gidiyordu. Çünkü denizde yapılan temizlik sonuç vermiş, İzmit Körfezi yine masmavi bir hal almıştı.

Ancak anladığımız kadarıyla bu yapılan temizlik daha çok yüzeyseldi. Belli ki denizin dibinde yukarıdaki kirliliği destekleyen bir atık hali vardı. Anlayacağınız bu durum İzmit Körfezi ve bütün Marmara için son derece tehlikeli bir hal almaya başladı.

Bu anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın liderlik ettiği Marmara Belediyeler Birliği, yeni bir hamlede bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Marmara’daki belediyelerin desteği ile yapılacak olan bu hamle aslında çok büyük bir adım. Zira şurası kesin ki, ortada çok ciddi bir sorun var ve bu sorunun çözümü için yere idarelerin el birliği yapması şart…

Doğanın üstesinden gelemeyeceği bir durum olmaz. Yani şayet biz ona duyarlı ve ilgili davranmazsak, ona karşı sorumluluk bilincimizi yitirirsek doğa bizden uzaklaşır. Ne olursa olsun o kendini yenilemeyi başarır. Bir yerden sonra mutlaka kendini resetleyecektir. Fakat olan bizlere ve hayatımıza olur.

Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, hatta bizzat Bakan Murat Kurum’un devreye girerek bizden kaynaklı olan bu tarihi öneme sahip doğa olayına karşı ortak bir fikir ve eylem altyapısının oluşturulması çabasını takdirle karşılıyoruz.

Denizimiz bu kent için çok değerlidir. Zira bu şehir sanayi kenti olduğu kadar, aynı zamanda bir deniz kentidir de…

Deniz kenti derken insanların sahillere inip mangal yapmalarından söz emiyoruz. Yıllarca bu şehir yelkende, kürekte hep ülkenin en iyilerinden oldu. Yüzme branşında, Buse Günaydın gibi Türkiye’ye mal olmuş sporcuların yetiştiği bir şehirdir İzmit…

Yani her anlamda bu kent için deniz olmazsa olmaz bir durumdur. Bu yüzden bütün unsurlarımızla denizimize, İzmit Körfezimize sahip çıkmalıyız. Gerekli olan ne varsa yapmalıyız.

Tabi bu işin bir de siyasi kanadı var. Meseleyi o kadar büyük noktalara taşıdılar ki, neredeyse deniz salyası hadisesini henüz daha yapılmamış olan, ilk kazmanın dahi vurulmadığı Kanal İstanbul projesine bağlayacaklar. Hatta bunu resmi olarak bile deklare ettiler. Tamam, siyaset yapılmalı. Fakat usulde şaşkınlık yaşanırsa, bunun size faydası olmadığı gibi Marmara’nın kurtarılması adına atılacak adımların gecikmesine sebep olabilirsiniz.

Ucuz kahramanlıklara hiç gerek yok…

Bu siyaset ucuzcuların yapabileceği bir iş olmamalı…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7245256/mehmet-ozmen/deniz-salyasi-sorunu