Hürriyet, Fethiye’de “makyaj” yapacak!

Galip Ataman
Galip Ataman

İzmit Belediyesi ve Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’i yaklaşık bir aydır yazmıyorum.

Sayın Başkanın yazılarımı özlemiş olacağını düşünerek bugün Fethiye Caddesini yazmak istiyorum.

Gazete kupürlerindeki “Fethiye sil baştan” ve “Fethiye’de yoğun tempo” başlıkları siz değerli okurları yanıltmasın.

Okuduğunuz gazete manşetleri, çeyrek asır önce (Haziran-1996) CHP’li Başkan Hikmet Erenkaya’nın Fethiye Caddesi’ndeki çalışmalarını yazıyor.

Çeyrek asır sonra bugün; kuzeyde İnönü, güneyde Hürriyet Caddelerini bağlayan Fethiye Caddesi’nde çalışma yok.

Ama bol konuşma, toplantı, yarışma, anket var.

Bir: Geçen sene bugünlerde Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, Fethiye Caddesi Yenileme Yarışma Projesi birincisini açıkladı.

İki: Haziran 2020’de, basının önünde esnafın karşısına geçti, “Fethiye Caddesi’nde al yapı sorunumuz var. Su, yağmur suyu, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz, telefon hatlarının yenilenmesi gerekiyor. Mutlaka çözüm üreteceğiz. Biz yapamıyoruz diyerek vazgeçmeyeceğiz. Kazmayı vurduk mu işimiz kolay değil” dedi.

Üç: 29 Eylül 2020’de, KOTO’ya yaptığı ziyarette, “Biz Fethiye Caddesi ve onunla bağlantılı ara sokaklarla ilgili göreve geldiğimizde bir çalışma başlatmıştık. Daha sonra Fethiye Caddesi düzenlemesi için halkla ve bölgedeki esnafla bir araya geldik. Sonrasında ise her yönüyle radikal bir değişikliğe gitmeye karar verdik” şeklinde konuştu.

Dört: Aynı toplantıda, Fethiye Caddesi Yenileme Projesi mimarları Mehmet Cemil Aktaş ve Pınar Kesim Aktaş yaptıkları sunumda, Fethiye Caddesi ve caddeye bağlı ara sokaklarda ışıklandırma, dinlenme alanları, dükkan tabelaları ve zemin gibi detayları anlattı.

Beş: 14 Ocak’ta yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “Fethiye Caddesi projesinde üstyapıyı biz yapacağız” dedi. İzmit Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda “Altyapıyı siz yapın üst yapıyı biz yapalım” yazıyor.

Altı: O toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın Hürriyet’e verdiği cevap net ve açık, “Alt yapı üstyapı çalışmalarında ayrı ayrı kurumlar devreye girdiğinde sorunlar olabilir. Proje tek elden çıksın. Ben size alt yapının parasını vereyim İSU da size teknik destek versin. İsterseniz alt yapıyı da üstyapıyı da biz yapalım”.

 

Değerli okurlar,

Fethiye Caddesi, İzmit’in sosyal ve kültürel yaşamında önemli bir yere sahip olup alışveriş, dinlenme ve toplanma alanı.

Fethiye Caddesi Yenileme Projesi başlar da biterse yayalaşacak Yürüyüş Yolu ile birlikte İzmit’e marka değer kazandıracak Cazibe Merkezi olacak.

Ama Başkan Hürriyet’in açıklamalara bakılırsa Fethiye Caddesi’nin sadece üstüne makyaj yapılacak altına dokunulmayacak.

Nereden mi biliyorum?

Bir: Fatma Hanımın her platformda ısrarla “Altyapıyı Büyükşehir Belediyesi yapsın üst yapıyı biz yapalım” demesinden.

İki: Tahir Hoca’nın, “Proje tek elden çıksın. Biz size alt yapının parasını verelim İSU da size teknik destek versin. İsterseniz alt yapıyı da üstyapıyı da biz yapalım” teklifini kabul etmemesinden.

Üç: KOTO’da sunum yapan Fethiye Caddesi Yenileme Projesi mimarları Mehmet Cemil Aktaş ve Pınar Kesim Aktaş’ın, Fethiye Caddesi ve caddeye bağlı ara sokaklarda ışıklandırma, dinlenme alanları, dükkan tabelaları ve zemin gibi detayları anlatmasından.

Dört: İzmit Kent Konseyi aracılığıyla esnaf ile yapılan anket sonuçları sonrası, “Kurban Bayramı sonrası Fethiye Caddesinde çalışmalara başlayacağız” açıklamasından.

Beş: Fethiye Caddesi alt yapısı ile ilgili İSU, Türk Telekom, İZGAZ, SEDAŞ yetkilileri ile görüşüp takvim konusunda anlaşma sağlanamamasından.

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet efelenerek varsın, “Büyükşehir yapmazsa ben yaparım. Fethiye Caddesinin altını da üstünü de biz yaparız” desin.

Cedit Kentsel Dönüşüm Projesinde olduğu gibi “havlu atmak” için fırsat kollasın.

Sadece makyaj yapacağı, Bilecik’ten getireceği taşları döşeyeceği belli oldu.

Fethiye Caddesi’nin altını da üstünü de yenilemeye cesaret edemediği gibi 2. Yılın sonunda basının karşısına geçip projelerini de anlatamadı.

Ama 25 yıl önce CHP’li Başkan Hikmet Erenkaya, Fethiye Caddesinin altını da üstünü de kazdı.

Cumartesi ve Pazar günleri 24 saat, hafta içi ortalık sakinleşince çalışarak esnafı mağdur etmeden elektrik direklerini kaldırdı, enerji ve telefon hatlarını yerin altına aldı.

Caddeyi yurt dışından getirdiği taşlarla döşeyerek Kapanönü, Ayakkabıcılar Çarşısı gibi yenileyerek hizmete açtı.

 

ŞARK KURNAZLIĞI

İzmit Belediye Başkanı Av. Hürriyet’i başkanlık koltuğuna oturduğu 15 Nisan 2019 tarihinden buyana izliyorum.

Samimi ve iyi niyetli projelerini sahiplendim.

Havlu attığı Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi başta olmak üzere “ön almak ve rol çalmak” için kamuoyunu yanıltan açıklamalarını eleştirdim.

Bir süredir Fethiye Caddesi Yenileme Projesi ile ilgili alacağı kararı bekliyordum.

Açıklamalarına bakılırsa caddede sadece “makyaj” yapacak.

Caddesinin altını kazmayacak.

 Su, yağmur suyu, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz, telefon hatlarını yenilemeyecek.

Belli ki “şark kurnazlığı” rolü tutmadı.

Niyeti, alt yapıyı Büyükşehir Belediyesine yaptırarak pandemi döneminde bunalan esnafı Tahir Hoca’nın karşısına yığmaktı.

Ama Tahir Hocanın başarılı akademisyen, bürokrat, siyasetçi olduğunu unutmuştu.

Kurnaz ya!

Altyapıyı Büyükşehir Belediyesi’ne yükleyerek esnafa döğdürecek.

Üstyapıyı İzmit Belediyesi olarak yaparak projenin kaymağını yiyerek esnaftan teşekkür alacaktı!

Fatma Hanım hayallerini ve düşlerini gerçekleştiremezken “şark kurnazlığı” rolünü de iyi oynayamadı!

Vakit geçmiş sayılmaz.

Fatma Hanımın Tahir Hocanın kapısını çalarak;

“Sayın Başkan, Fethiye Caddesi Yenileme Projesinde anlaşalım. Caddenin altını da üstünü de ya siz yapın ya biz yapalım” demesini bekliyorum.

Böyle bir teklife daha önce “evet” diyen Büyükşehir’in bu sefer “1hayır1 diyeceğine ihtimal vermiyorum.

İnatlaşmak, şark kurnazlığıyla Fethiye Caddesi üzerinden siyaset yapmak Fatma Hanıma itibar ve oy kaybettirirken İzmit’e de yazık olur!

Dahası, birkaç yıl sonra Fethiye’de alt yapı yenilenmesi kaçınılmaz olursa bugün “makyaj” için yapılacak milyarlık harcamalar boşa gitmiş olacak.

HAZİRAN 1996

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7241137/galip-ataman/hurriyet-fethiyede-makyaj-yapacak