Vali Yavuz, Dünya ISEF şampiyonlarını unutmadı

Galip Ataman
Galip Ataman

Cuma akşamından buyana ABD’de yapılan, uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı, dünyanın en büyüğü ve en prestijlisi olarak kabul edilen ISEF 2021 sonuçlarını yazıyorum.

78 ülkeden, 1.800 öğrencinin katıldığı yarışmada 13 öğrencimizden 3’ünün hem büyük hem özel, 6’sının yalnız büyük, 4’ünün yalnız özel ödül kazandıklarını gurur duyarak paylaşıyorum.

TÜBİTAK tarafından ISEF 2021’e katılmalarını sağladığı öğrencilerden İzmit BİLSEM adına yarışan Büyük Ödül dördüncüsü ve Özel Ödül birincisi Kerem Bayhan ile Kocaeli ENKA MTAL adına yarışan Büyük Ödül dördüncüsü ve Özel Ödül ikincisi Dilay Dal’ı başarıları nedeniyle kutluyorum.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, Malatya BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban’ı kutlamasının yanı sıra katıldığı programda Kocaeli Fen Lisesi öğrencileriyle gurur duyduğunu söylerken Kerem Bayhan ve Dilay Dal’ı unutması nedeniyle sitem ediyorum.

ISEF 2021’de Büyük Öül Kategorisinde dünya dördüncüsü, Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi olan öğrencilerin üniversitede sınavsız istedikleri üniversiteye kayıt hakkını çok gören MEB, YÖK ve ÖSYM’yi ÖSYM Klavuzunu güncellemeye çağırıyorum.

Ulusal ve yerel basının Dünya şampiyonu öğrencilerle ilgili tek satır yazmamaları nedeniyle eleştiriyorum.

Varsın, Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi için eğitimin önemini anlamak istemeyenler Kerem Bayhan ve Dilay Dal’ın başarısını yazmasın.

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon lise öğrencisi arasından önce Türkiye’de TÜBİTAK, ardından ABD’de 78 ülkeden gelen öğrencileri geride bırakıp şampiyon olan öğrencilere küçük bir “teşekkürü”  çok görsünler.

Vali Seddar Yavuz, önceki gün Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile görüştükten sonra dün 2 öğrencimiz ile okul müdürlerini makamında kabul etti.

“Marifet İltifata Tabidir” diyerek dünya şampiyonu öğrencileri Cumhuriyet Altını ile ödüllendiren Sayın Vali, “Sizleri tebrik ediyorum. Bu başarılar ciddi anlamda bir motivasyon kaynağı. Sizin bu başarınız sizden sonra gelecek nesilleri teşvik edecektir. Sizin ve Ülkemiz adına ben çok mutlu oldum. Hayatınızı hep motive edecek ve artık hep böyle olmak isteyeceksiniz. Bu başarılarınızla da milletimizin dünyadaki yeri değişecek. Sizin gibi gençlerimiz sayesinde farklı alanlara geçeceğiz. Sizler yaptığınız güzel çalışma ve başarılar ile birçok insanın hayatına yön vereceksiniz” dedi.

Vali Yavuz, TÜBİTAK’ın düzenlediği “51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri" yarışmalarında Kocaeli’yi temsil eden Kerem Bayhan ve Dilay Dal’ın da aralarında bulunduğu dereceye giren 6 öğrenciyi kabul etmiş, çeyrek altın ile ödüllendirmişti.

Sayın Vali, Kocaeli’ne geldiği günden buyana eğitim ile yakından ilgilenmesi, her türlü desteği vermesiyle dikkat çekiyor.

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise, öğretmenlere motivasyon ve moral kazandırmak, ürettiği farkındalık yaratan projelerle ilk sıralarda yer almak, sınavlarda Kocaeli’yi 76’ncılıktan 6’ıncılığa çıkarmakla takdirle anılıyor, örnek gösteriliyor.

 

************

 

Müjdeyi Erdoğan vermişti TÜBİTAK Fen Lisesi açıldı

 

Kocaeli; pandemiye rağmen son yıllarda aldığı kararlar, hayata geçirdiği projelerle eğitimdeki farkını Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil herkese kabul ettirdi.

Bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olarak proje okul sayısını arttırması, özel statülü okul protokolları imzalamasıyla ünlendi.

Geçen sene gündeme gelen, 2020 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan TÜBİTAK Fen Lisesi bu yıl açılıyor.

Gebze’de TÜBİTAK Fen Lisesi açılacağı müjdesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ağustos 2020 tarihinde Gebze’de katıldığı Mükemmeliyet Merkezleri açılış töreninde vermişti.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın, “TÜBİTAK Fen Lisesi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak. Lisemiz şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasından yaklaşık 10 ay sonra 2 bakan bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önceki gün Gebze’de açılacak TÜBİTAK Fen Lisesi protokolunu imzaladı.

Özel Statülü lise olacak TÜBİTAK Fen Lisesine, 6 Haziran Pazar günü yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında yüksek puan alan öğrenciler

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında devam edecek.

TÜBİTAK Fen Lisesi ile birlikte Kocaeli’de Fen Lisesi sayısı 9’a yükseldi; Kocaeli Fen Lisesi, İzmit Muammer Dereli Fen Lisesi, İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi, Gebze Yücel Boru Fen Lisesi, Gölcük Fen Lisesi, Körfez Fen Lisesi, Darıca Fen Lisesi, Çayırova 15 Temmuz Fen Lisesi.

----- -----

 

Kocaelispor’a süper prim

 

Değerli okurlar,

20 Mayıs günü bu köşede, “Yarı final ve final maçlarını kazanacağına tüm kalbimle inandığım Kocaelispor, şampiyonluğa çok yaklaştı. Özellikle Kocaelispor’un Hekimoğlu Trabzon maçı sonrası finali, diğer grupta Sakarya ile oynar ise o maça yürek dayanmaz. Sporcu alacaklarını ödeyen 1-2 takından biri olan Kocaelispor’da moraller ve beklentiler çok yüksek. Final maçında rakip Sakarya olursa 2.5 milyon TL şampiyonluk primi artarsa benim için sürpriz” yazmıştım.

Trabzon’da oynanan Kocaelispor- Hekimoğlu rövanş maçı 2-2 berabere bitince Kocaelispor finale kaldı.

Kocaelispor’u kutluyorum. Aynı başarıyı finalde de göstererek yıllar sonra 1. Lige çıkacağına inanıyorum.

28 Mayıs Cuma günü saat 20.00’de İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında oynanacak final maçında Kocaelispor’un rakibi Sakaryaspor.

Komşu ve ezeli rakip Kocaelispor-Sakaryaspor final maçına daha önce yazdığım gibi yürek dayanmaz.

Her iki takım da şampiyon olmak için oynayacak.

Kocaelispor şimdilik gizli tutulan “süper prim” ile moralli maça çıkacağından daha şanslı görülüyor.

Her iki takımada başarılar diliyor, şampiyona yakışır futbol oynamalarını bekliyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7217888/galip-ataman/vali-yavuz-dunya-isef-sampiyonlarini-unutmadi