Dünya, Kerem ve Dilay’ı konuşuyor

Galip Ataman
Galip Ataman

Pandemide okullar kapalı olsa da, öğretim uzaktan yapılsa da öğrencilerimiz başarılara imza atmaya devam ediyor.
Bilim dünyası, ABD’de yapılan uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı ve dünyanın en büyüğü kabul edilen ISEF 2021’de (Intel International Science and Engineering Fair - Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı) 10 proje ile 13 ödül kazanan Türk öğrencileri konuşuyor.
Dünya basını; 78 ülkeden 22 kategori ve yaklaşık 1800 öğrencinin katıldığı ISEF 2021’de dereceye giren öğrencilere toplam 5 milyon dolar ödül dağıtıldığını yazıyor.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, dünya şampiyonu 13 öğrenciyi telefonla arayarak konuşuyor, tebrik ediyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, bugün ya da yarın 2 ayrı kategoride dünya birincisi ve dünya dördüncüsü olan Kerem Bayhan ile Dilay Dal’ı makamında kabul ederek başarılarını ödüllendirecek.
Ama Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Selçuk, Twitter hesabından, “ABD'de düzenlenen bilim yarışması ISEF’te projesiyle dünya birinciliği kazanan Malatya BİLSEM öğrencimiz Feridun Balaban ve öğretmeni Savaş Güler’i tebrik ediyorum. Uluslararası başarılar, gençlerimizin gelecek umutlarını yeşertiyor” yazarak sadece birini kutluyor.
Olmadı, Ziya Hocam.
Önünüze gelen bilgide bir öğrencinin isminin yazdığını okuyunca, “5 milyon 700 bin lise öğrencisinden ISEF 2021’e sadece bir öğrenci mi katılmış” diye sormanız gerekmez miydi?
Sormuş olsaydınız; ISEF 2021’de dereceye giren 13 öğrenciden 3’ünün hem Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi hem Büyük Ödül Kategorisinde dünya dördüncüsü, 6’sının Büyük Ödül Kategorisinde dünya dördüncüsü, 4’ünün Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi olduğunu öğrenirdiniz.
Sayın Bakan, unuttuğu öğrencilerden yarışmaya BİLSEM adına katılan Galatasaray Lisesi 11. Sınıf öğrencisi ilk ve ortaokulu Kocaeli Kartepe Bahçeşehir Okullarında okuyan Kerem Bayhan’ın, aldığı ödüllerin dışında 4 yıl süreyle toplam 40.000 Dolar Burs kazandığını nereden bilecek?
Ziya Hocam; Milli Eğitim Bakanı olarak; Kerem Bayhan ( İzmit BİLSEM), Dilay Dal (Kocaeli Özel ENKA MTAL), Mehmet Sertaç Çeküç (Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi), Tan Elçin (Ankara TED Özel Lisesi), Emre Akman-Haluk Baran Akbulut (Ankara Fen Lisesi), İdil Büyükgölciğezli (Erzurum Remzi Sakaoğlu BİLSEM), Olcay Oransoy (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknolojisi Lisesi), Eren Ekrem Kallıkçı-Hüseyin Küçükturan (Antalya BİLSEM), Zeynep Bayondır-Deniz Kargı (Antalya TED Özel Lisesi) ile danışman öğretmenlerine ve ailelerine özür borcunuz var.
Dünya şampiyonu öğrencileri Milli Eğitim Bakanı unuturken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK ile öğrencilerimizin her zaman destekçiyiz” diyerek Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasının dünyanın en büyük bilim yarışması olduğunu söyledi.
Öğrencilerin tamamını, “Lise seviyesinde dünyanın en büyük proje yarışması ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda ülkemiz adına yarışmaya katılan ve 10 proje ile 13 ödül kazanarak tarihi bir başarıya imza atan öğrencilerimizi tebrik ediyorum” diyerek kutladı.

Değerli okurlar,
Hafta sonuydu, Milli Eğitim Bakanına sağlıklı bilgi akışı sağlanamadığı için açıklamasında eksikler oldu diyelim.
7/24 görev başında olan, eleştirirken saygın kişi ve kurumları itibarsızlaştırmak için yarışan gazetecilere ne demeli?
Dünyanın prestijli basın yayın organları ISEF 2021 sonuçlarının açıklandığı 21 Mayıs Cuma saat 17’den itibaren aralarında İzmit BİLSEM öğrencisi Kerem Bayhan ile Dilovası Enka MTAL öğrencisi Dilay Dal’ın da olduğu ödül alan başarılı öğrencilerin bilgilerini kamuoyu ile paylaşıyor.
Yaygın ve yerel gazetelerle internet sitelerinde sadece bölgesel birkaç haber var.
Eğitim haber, yazı ve yorumlarıyla “bir numara” olmakla övünen Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM takıntılı Abbas Güçlü’den ‘tık’ yok.
Öğrencilerin başarısını sadece TÜBİTAK, lise müdürleri, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, BİLSEM dert edinmiş.
Ama eğitimdeki başarıyı itibarsızlaştırmak için yarışan ilimizdeki gazetelerle internet siteleri, özel ödül kategorisinde dünya birincisi, büyük ödül kategorisinde dünya dördüncüsü olan Kocaelili 2 öğrenci ile ilgili aradan iki gün geçmesine rağmen tek kelime yazmadılar.
Kim bilir, ABD’de 78 ülkeden, 1.800 öğrencinin katıldığı, 5 Milyon Dolar ödülün dağıtıldığı ISEF 2021 yarışmasını önemsememişlerdir.
Ya da aralarında Kerem Bayhan ile Dilay Dal’ın Kocaelili olması, yarışmaya Kocaeli’den katılmaları ilgilerini çekmemiştir.
Belki de “Kes-Kopyala-Yapıştır” haber yapmak için Kocaeli Valiliği’nin haberi servis etmelerini bekliyorlardır.
Onlar bekleye dursun, Galip Hoca her zaman olduğu gibi yine “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” farkıyla Cuma günü sonuçların açıklanmasının ardından Kerem Bayhan ve Dilay Dal’ın uluslararası başarısını 3 gündür yazıyor.

5 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Gelelim, ABD’de yapılan, uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı, dünyanın en büyüğü ve en prestijlisi olarak kabul edilen ISEF 2021 ödüllerine.
Yarışma sonunda büyük ödül ve özel ödül kategorilerinde toplam 5 MİLYON DOLAR dağıtıldı.
Büyük ödül kategorisinde birinciler 5.000 Dolar, ikinciler 2.000 Dolar, üçüncüler 1.000 Dolar, dördüncüler 500 Dolar aldı.
Ayrıca 75.000 Dolar, Regeneron ISEF En İyinin En İyilere George D. Yancopoulos Yenilikçi ödülü aralarında Kerem Bayhan’ın da olduğu öğrencilere paylaştırıldı.
TÜBİTAK tarafından seçilen, Türkiye’yi temsil eden, yarışmaya İzmit BİLSEM adına katılan, danışmanlığını öğretmen Nefize Tunalı’nın yaptığı Kerem Bayhan Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi, Büyük Ödül Kategorisinde dünya dördüncüsü oldu.
Kerem, “Araçta Alt Kaza Kazalarının Ölümünü Azaltmak için Elektro-Mekanik Sistem Önerisi” ile Dünya Dördüncüsü olarak 500 Dolar aldı.
Mühendislik Araştırma Özel Ödül Kategorisinde dünya birincisi olurken her yıl 10.000 Dolar olmak üzere toplam 40.000 Dolar Burs kazanarak en büyük ödülün sahibi oldu.
Kocaeli’den yarışmaya katılan bir diğer öğrenci; Kocaeli ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Dilay Dal, Özel Ödül Kategorisinde dünya ikincisi, ISEF Organization Büyük Ödül Kategorisinde dünya dördüncüsü oldu.
Dilay, yarışmaya katıldığı SUMRO Symmetric Upper-limb Mapping Robotic pr Osthesis (Bir uzvun tamamının ya da bir kısmının eksikliği, doğal yürüyüşlerini yeniden kazanımlarını sağlamayı amaçlayan yeni teknolojik bir aygıt) projeye danışman öğretmen Ömer Faruk Alemdar ile hazırlandı.
Yarışma sonunda Dünya Dördüncüsü olarak 500 Dolar, özel ödül kategorisinde “Patent ve Marka” projesi ile dünya ikinciliğiyle 500 Dolar kazandı.
SONUÇ: ABD’de yapılan uluslararası öğrenci yarışmalarının Oscar’ı ve dünyanın en büyüğü kabul edilen ISEF 2021’e TÜBİTAK’ın gönderdiği öğrencilerden 13’ü gönderilen 10 proje ile ödül kazandı.
Kerem Bayhan ve Dilay Dal’ın da aralarında olduğu öğrencileri, danışman öğretmenleri, okul müdürlerini, ailelerini ve destek veren herkesi kutluyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7209811/galip-ataman/dunya-kerem-ve-dilayi-konusuyor