Normalleşme beklerken tekrar KAPANABİLİRİZ

Galip Ataman
Galip Ataman

Koronavirüs ( Covid-19) salgınla yaklaşık 15 aydır mücadele ediyoruz.

Sağlık çalışanları can kurtarmak için canlarını tehlikeye atarak 7/24 özveriyle çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu üyeleri ve bilim insanları kurallara uyma konusunda vatandaşları uyarıyor.

Vali Seddar Yavuz, 17 günlük kapanma dahil dolaşmadığı cadde, kapısını çalmadığı esnaf, hatırını sormadığı vatandaş bırakmadı.

Bugüne kadar Kocaeli Valiliği’nce gerçekleştirilen bir milyondan fazla denetimin büyük bölümüne katıldı.

Vaka sayılarının arttığı dönemlerde, Twitter hesabından “Lütfen sosyal hareketliliği azaltalım. Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına uyalım. Vaka sayıları artıyor. Lütfen kendi polisiniz olun. Sevdiklerimizi ve kendimizi koruyalım”türünde uyarılarında bulundu.

14 Nisan’dan itibaren “Kısmi Kapanma”, 29 Nisan sonrası “Tam Kapanma” tedbirlerinin ardından açıklanan vaka sayıları Kocaeli’de 3 binlerden 300’e kadar düştü.

17 Mayıs’ta başlayan ve 1 Haziran’a kadar sürecek “Kademeli Normalleşme” sonrası Temmuz ayında “Tam Normalleşme” hayalleri kurmaya başladık.

Ama 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında caddelerdeki sosyal mesafe ve maske kurallarına uymayan kalabalıklar, “Tam Normalleşmeyi hayal etmeyin. Tekrar Tam Kapanmaya hazır olun” mesajı verir gibiydi.

Bayramı ve havanın güzel olmasını fırsat bilen sorumsuzların Fetiye, Alemdar, İstiklal Caddelerindeki kural tanımaz davranışları Vali Yavuz’u da çileden çıkarmış!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Türk Bayrağı dağıtmak için vatandaşların arasına karışan Sayın Vali gördükleri karşısında,

“Burada bu kadar kalabalık olması beni endişelendirdi. Gördüğüm iyi oldu. Buradan bir kez daha ikazda bulunuyorum. Bu kalabalık fedakarlıklarımızı boşa çıkarabilir. Sosyal mesafeye, maske kurallarına uymalıyız” demiş.

Sayın Vali, hani haksız da değil.

Sen; esnafın kapalı dükkanını açması, mağdur olan vatandaşların işinin başına dönmesi için pandemi ile aylardır müracaat edeceksin.

Alınan önlemler sonunda günlük Kasım’da 3 binlerde, Nisan’da 2 binlerde

olan vaka sayılarını Mayıs’ta 300’e kadar düşüreceksin.

Sonra kural tanımaz, çevresindekileri düşünmeyenlerin sorunsuz davranışları sonunda vaka sayılarının yenden yükselişe çıkmasına neden olacaksın.

 

Yok öyle sorumsuzluk!

Üç beş sorumsuzun kural tanımaz davranışları salgının başladığı tarihten buyana kurallara uyan, evlerinde “gönüllü karantinada” olanları cezalandırmaya kimsenin hakkı yok.

17 günlük kapanmanın ardından başlayan “Kademeli Normalleşme” sonunda rakamlar yeniden 4 haneli rakamlara çıkarsa hiç şaşmamak lazım.

Galip Hoca söylemişti dersiniz.

SONUÇ: Kime, ne zaman, nerede bulaşacağı bilinmeyen sinsi ve seri hareket eden koronavirüs (Covid-19)’ten kurtulmak istiyorsak “Maske-Mesafe-Temizlik” başta olmak üzere lütfen kurallara uyalım.

Vali Seddar Yavuz’un ediği gibi, “Kendi polisiniz olun. Sevdiklerinizi ve kendinizi koruyun. Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına uyun!”

 

----- -----

 

Halkevi Raporu proje müellifinde

 

Vali Seddar Yavuz’un, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne hazırlattığı raporu ve sonrası izlenecek yol haritasını “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” farkıyla yazmıştım.

Rapora göre, Halkevinin idari bina ve tiyatro salonu bölümleri dıştan soyularak aslına uygun onarılacak. Yorulan, yıpranan ‘kule’ kısmı güçlendirilecek.

Daha sonra konuştuğum Vali Seddar Yavuz da, Halkevi binasının restorasyonunu Kocaeli’ye geldiği ilk günden buyana gündeminin ilk sırasına aldığını söylerken,“Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı sunum ve hazırladıkları rapor doğrultusunda en kısa zamanda YİKOB (Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı) tarafından ihaleye çıkacağız” demişti.

Dün Halkevi binası raporunu hazırlayan Prof. Dr. Selçuk Toprak, Doç. Dr. Tolga Özer, Doç. Dr. Ferit Çakır, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Anıl Dindar, Dr. Öğr. Üyesi Ülgen Mert Tuğsal, Dr. Öğr. Üyesi Onur Şeker, Dr. Öğr. Üyesi Hadi Khanbabazadeh’den oluşan komisyonun başkanlığını yapan GTÜ İnşaat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş ile konuştum.

Bülent Hoca, YİKOB (Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme Komisyon Başkanlığı) yetkilileri ile yaptıkları toplantıya proje müellifi Y. Mimar Seyhan Serimer’in de katıldığını söyledi.

  1. Mimar Serimer, önümüzdeki günlerde rapor doğrultusunda projede yapacağı değişiklikler öncesi Bülent Hoca ve arkadaşları ile bir araya gelecek.

Ardından Halkevi rölöve, restütüsyon ve restorasyon projelerinin son şeklini Kocaeli Kültür Varlıklarını Anıtlar ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne teslim edecek.

Projenin onaylanmasının ardından YİKOB tarafından ihaleye çıkılacak.

Yıpranan, yorulan Halkevi binasının onarım, kulenin güçlendirilmesine başlanacak.

 

Değerli okurlar,

Halkevi binasının yıllardır süren “Onarılacak mı, güçlendirilecek mi, yıkılıp yenisi mi yapılacak?” tartışmaları şimdilik sona erdi.

Sayın Vali’nin gerekli finans sorununu çözmesiyle sırada ihale ve sonrası yapılacak çalışmalar var.

Dün olduğu gibi bundan sonra da Halkevi Binasının onarım ve yenilenmesini takip etmeye devam edeceğiz.

Binada yapılacak her türlü tasarrufun patronu bugüne kadarki performansıyla kararlı, iyi niyetli ve samimi olduğunu kanıtlayan Vali Seddar Yavuz.

O nedenle projenin kısa sürede tamamlanarak hizmete açılması konusunda en küçük bir şüphem ve endişem yok.

Düne kadar Halkevi Binası üzerinden “ön almak, rol çalmak” isteyen, rant

peşinde koşan siyasilerle aktivistler de sert kayaya toslayarak köşelerine çekilmek zorunda kaldı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7198569/galip-ataman/normallesme-beklerken-tekrar-kapanabiliriz