İpek Hoca, “Yükseköğretimde dijital eğitimi güçlendirmeliyiz”

Galip Ataman
Galip Ataman

YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporuna göre, 2020 yılında 207 üniversitede istihdam edilen toplam öğretim elemanı sayısı 176 bin 594. 

Bilimsel çalışmaların yüzde 91’i ‘Üretim Fabrikası’ olarak bilinen üniversitelerde bu hocalarımız tarafından üretiliyor.

Araştırmacıların akademik verimliliği ise genel olarak yayın sayısı ve niteliğiyle ölçülüyor.

Türkiye’nin bu konuda başarılı olduğunu söylemek zor.

THE (Times Higher Education), QS ve ARWU dünya sıralamalarında Türkiye’den ilk 1000’de 24, ilk 500’de ise 6 üniversite yer alıyor. 

SCI, SCI-Expanded, SSCI, AHCI ve ESCI endeksli dergilerdeki öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı ortalaması 0,314.

Ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış yayın sayısı ortalaması ise 0,055.

Scientific Journal Rankings verilerine göre 2017’de Türkiye dünya bilimsel yayın sayısı sıralamasında 19'uncu.

Bilimsel yayınlardaki artışa rağmen kalite tartışılırken Türkiye, en çok sahte akademik dergi çıkarılan Hindistan ve Nijerya ile birlikte anılıyor.

Kocaeli Üniversitesi, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin performansı ile yayın sıralamasında ancak 20’lerde yer bulabiliyor.

Koronavirüs ( Covid-19) salgını nedeniyle öğretimin on-line yapıldığı son bir yılda hocalarımız zamanlarının büyük bölümünü yoğun bakım ve kliniklerde geçirdiklerinden yayın yapmaya fırsat bulamıyorlar.

Ama Kocaeli Üniversitesi, Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un dur durak bilmeden ürettikleri değişik yerlerde yayınlanıyor.

Geçen sene bugünlerde, İpek Hoca’nın  Medikal Akademi’de yayınlanan “İlaç ve Aşı Araştırmaları” ile ilgili makalesini köşemde paylaşmıştım.

Bugün, “Yükseköğretimde Dijital Eğitimi Güçlendirmeliyiz” başlıklı makalesini Medikal Akademi’den alıntı yaparak yazacağım.

Makalesine, “COVID-19 pandemisi 192 ülkede yükseköğretim de dahil her türlü seviyede eğitim alan 1.7 milyar öğrenciyi ve 63 milyon öğretim elemanını etkiledi. Pandemide e-öğrenme kullanımı inanılmaz bir hızla arttı ve e-öğrenme endüstrisi hızla gelişti. Çünkü, sosyal mesafe kavramı, üniversiteleri ve bütün eğitim kurumlarını yeni bir öğretme ve öğrenme planı yapmak zorunda bıraktı. Salgının sadece sağlık sistemini değil, yaşamın bütün boyutlarını etkileyeceği, salgın sonrasında birçok şeyin eskisi gibi olamayacağı ve yeni normallerle yaşamaya devam edeceğimiz öngörülmektedir. Yeni normaller pandemi nedeniyle oluşan kısıtlı yaşamlarda bir alan açma çabası olarak da değerlendirilmektedir” diye başlayan İpek Hoca’nın yazısını merak ediyorsanız hemen aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.medickalakademi.com tr/yükseköğretimde-dijital-egitimi- güçlendirmeliyiz

**********

Bizim Murat, övgüyü fazlasıyla hak ediyor

Biz gazeteciler; başarılı isimleri dünya ve siyasi görüşüne, sosyal yaşamına bakmadan “Marifet İltifata Tabidir” diyerek sahiplenir, kamuoyuna tanıtırız.

Ama üniversitelerin de aralarında olduğu sivil toplum kuruluşları başarılı, işini düzgün yapan gazetecilere karşı “övgüde cimri, eleştiri de cömert” davranırlar.

Çünkü ödüllendirdikleri gazeteci ve çalıştığı gazetenin rakipleri tarafından

“kara listeye” alınacağını bilir.

Genç gazetecileri motive etmek, moral vermek için yarışma düzenlemeyen Gazeteciler Cemiyetine de demeli?

Dün birlikte çalıştığı gazetecilere laf söyletmeyenler bugün meslektaşlarını “kin, öfke, nefret” ile saldırarak itibarsızlaştırmak için yarışıyorlar.

Sevgili Murat Yoldaş’ın aktif gazeteciliği sonlandırmasının ardından yazılanlar “ilaç” gibi geldi.

Araştırmak, sormak, sorgulamak yerine emek harcamadan masa başında “kes-kopyala-yapıştır” gazeteciliğinin yapıldığı günümüzde Murat’ın gazeteciliğiyle ilgili yorumları keyif alarak okuyorum.

Gazeteciler yaşarken bu tür yazıların yazılmasına pek alışık değiliz.

Ama işini ilk günkü heyecanla severek yapan, mesleğine ‘hoş bir seda’ bırakarak ayrılan, dinlenmeyi fazlasıyla hak eden Murat’a yeni yaşamında sağlık, mutluk diliyorum.

 

Değerli okurlar,

Önce zamanla sonra kendisiyle yarışan Murat’ın gazetecilik heyecanı, haber takipçiliği, performansı ve başarısı tartışılmaz.

Mesleki birikimini ve arşivini paylaşırken “anaç tavuğun peşi sıra giden civcivleri” gibi genç habercilerin önüne geçerek ağabeylik yapmasını hep örnek göstermişimdir.

Beyefendiliği, mütevaziliği, yardımseverliğiyle yalnız gazetecilerin değil dünya ve siyasi görüşleri farklı politikacıların, bürokratların, sivil toplum örgütleri ve iş insanlarının da takdirini kazanmıştır.

Bilgisayarımın başına geçmeden önce Özgür Kocaeli Gazetesinde çalıştığım yıllarda yaptığım röportajları arşivimden çıkardım.

Arşivimden o röportajları ayırırken Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Meral Akşener, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, Orman Bakanı Osman Pepe, Kocaeli Valisi İhsan Dede, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Şahabettin Bilgisu, Fazilet Partisi İl Başkanı Orhan Atabay, Refah Partisi Genel Muhasibi Abdürrahim Bezci, Asya Tur sahibi İbrahim Bezci, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Çakmak, MÜSİAD Başkanı Sait Yavuz ve çok sayıda siyasetçi, bürokrat iş insanı ile yaptığım sayısız röportajların fotoğraflarının altında Murat Yoldaş imzası vardı.

Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı Meral Akşener ile 8 Kasım 1996 tarihinde Ankara’da milletvekili lojmanında sabah çaylarımızı içerken yaptığım röportajda kullandığım fotoğrafları sevgili Murat çekmişti..

10 ve 11 Kasım 1996 tarihlerinde 2 gün Özgür Kocaeli Gazetesi manşetinde yayınlanan röportajda, Meral Akşener’in bakanlık koltuğuna oturmadan önce verdiği röportajda, “Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Galip Ataman ve Murat Yoldaş Türkiye’deki tüm gazetecileri ve televizyoncuları atlattınız. Benimle ilk röportajı yapan siz oldunuz. İçişleri Bakanı olarak ilk açıklamalarımı size yaptım. Bana ulaşmak, benimle konuşmak için ulusal basının önde isimleri çok uğraştı ama hiç birisi bunu başaramadı…” demişti.

1985 yılında başladığı gazetede aralıksız 36 yıl çalışarak bir rekora imza atan Murat Yoldaş, 29 Nisan 2021 tarihinde arkadaşlarının düzenlediği duygulu bir törenle gazeteciliğe “hoş bir seda” bırakarak veda etti.

Sevgili Murat’ın gazeteciliği, heyecanı, meslek dayanışması, arkadaşlığı umarım gençler için ders olur.

Çünkü Murat Yoldaş gibi gazeteciler yetişmiyor. Yetişmiş olanlar da bir bir veda ediyor.

Yolun açık olsun sevgili Murat!

Murat Yoldaş, aralıksız 36 yıl çalıştığı Özgür Kocaeli Gazetesine veda ederken arkadaşları yalnız bırakmadı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/7045276/galip-ataman/ipek-hoca-yuksekogretimde-dijital-egitimi-guclendirmeliyiz