Esnaf'tan bakana: ''Allah'a havale ediyorum''

Kocaeli Sağlıklı Yaşamı Destekleyen Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği(SAYKİDER) Başkanı Aykut Sunar, koronavirüs sürecinde devletin küçük esnafa yardım yapmadığından yakındı. Sunar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Virüsün ülkemize girişi yaklaşık 14 ay oldu. Hükümet  bu 14 aylık süreçte çeşitli  yardım adı altında esnaf destek paketleri açıkladı. Bunlar gelir kaybı desteği 1.000 tl. Esnaf bu paranın üstüne ekleyip anca  BAĞKUR’unu ödedi. Kira kaybı desteği  750-500 TL. Alanlar oldu hala alamayan uğraşanlar var.25 bin destek Halk Bank. Maalesef esnafın bu dönemde sicili bozuldu ve bir çok esnaf bu krediyi kullanamadı. Ciro kaybı desteği yüzde 3. Maalesef yüzde 80 esnaf bu krediden şartların ağır olması sebebi ile kullanamadı. Kısa ödeneği. Sadece çalışanları kapsadı ve küçük esnafa zaten iş yeri kapalı olduğu için çok işe yaramadı.genelde büyük şirketlere yaradı. KGF kredi  yüzde 80 devlet garantisi olan bu 1 yıl ötelemeli krediden sadece zenginler yaralandı. Hiç bir esnaf bundan yararlanmadı.

ZENGİNLER YARARLANDI

KOSGEB kredisi. Esnafa ilaç olacak bu  son açıklanan kredide maalesef şartları ağır olduğundan hemen hemen hiç bir esnaf yararlanamayacak. Devletimizin şu ana kadar esnafa yaptığı destek paketlerinin çoğunun destek olmayan destek paketleri olduğunu söyledi. Zira esnafın bu pandemiden  çok olumsuz etkilendiğini  ve bir çok esnafın sicilinin  bozuk olduğu için bu desteklerden bir çoğundan zorda olan esnaf değil parası olan zenginlerin yararlandığını ifade etti. Sayın Cumhurbaşkanına buradan bir kez daha sesleniyoruz.

ESNAFA YARAR SAĞLAMIYOR

‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ sözünden anlaşıldığı gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı sanırım at gözlüğü takmış düşenin halinden anlamayan bürokrat ve havarileri ve duyarsız bakanlar ve danışmanlar yanlış yönlendiriyor. Aksini düşünmek bile istemiyorum ama şu ana kadar yapılan şeyler zor durumda olan esnafa hiç bir yarar sağlamamaktadır. Acilen zor durumda olan esnafımıza sicile bakılmaksızın şartsız destek yapılması gerekmektedir. Esnafa destek önerilerimiz şöyle;  Son açıklanan KOSGEB 3 yıl ödemesiz kredi paketinin sicile ve şartlara bağlı olmadan esnafa hemen verilmesi. 31 Ekim 2020’ye kadar olan vergi  ve sigorta taksitlendirmelerinin pandemi sonuna kadar uzaması  ve taksitlerinde pandemi sonrasında başlatılması.

SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREKLİLİĞİDİR

Gelir kaybı desteği ve kira desteğinin  pandemi bitene kadar devam etmesi. Halk Bankası’ndan kullandırılan esnaf kredilerinin taksitlerinin pandemi bitimine kadar uzatılması. Esnafın özel bankalardan kullandığı kredilerin taksitlerinin pandemi bitimine kadar ötelenmesi. BAĞKUR ödemelerinin pandemi bitimine kadar dondurulması. Büyükşehir 41 kart yardımlarının  pandemi bitene kadar devam etmesi. Eğer esnafa destek olmayan destek değil de gerçekten esnafa destek olmak istiyorsanız yukarda ki ve benzer şeyleri hemen hayatta geçirmeniz gerekmektedir. Bu sosyal devlet olmanın gereğidir.bir salgından geçiyorsak ve iş yerlerimiz kapatılıyorsa göstermelik yardımlar değil bu süreçte esnafın hayatını idame ettirecek yardımlar yapmak şarttır.

“AÇIZ” DİYE BAĞIRIRLAR

Acaba merak ediyoruz esnafa bu ağır şartları olan göstermelik yardımları hazırlayanların  bu süreçte kendi aylıklarının biz insaflı olalım yarısını kessek acaba ne yaparlar. Biz söyleyelim cevabını. Avazı çıktığı kadar bağırırlar ‘açız’ diye.  Kendi mesleğimizle ile ilgili bir sorunu da sayın milli eğitim bakanı ve onun at gözlüğü takan bürokratlarına söylemek istiyoruz. Açık olan okullara öğrenciyi mecbur tutmadığınız için en fazla 15 öğrenci gelirken  kantinci esnafına açmazsan sözleşmen fesih olur demek hangi vicdana sığar. Bu kararı alanları Allah’a havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7041160/esnaftan-bakana-allaha-havale-ediyorum