İzmit Belediyesi'nde 'çöp' sürgünü

Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi:

" İzmit Belediyesi kadrolu çalışanı üyemiz İsmail Ay, fen işleri müdürlüğünde depo görevlisi olarak çalışırken,  İzmit Belediyesi Bekaş A.Ş’de çalışan işçiler sözleşme sonrası maaşlarının açıklanan ücretin altında kalması üzerine işveren ve sendikaya tepki göstermiş, bazı basın kuruluşlarında ismi karalanan bir işçinin bordrosunun servis edilmesinden sorumlu tutularak hakkında işlem yapılmış, önce 1 aylık maaş kesilmiş, ardından temizlik işleri çöp toplama işine sürgün edilmiştir.

Üyemiz kendisinin basına bordro servis edilmesi ile hiçbir alakasının olmadığını söylemesine rağmen, gerekirse basın kuruluşlarıyla yüzleşme isteğine aldırış edilmeden hiç bir belediyede bugüne kadar rastlanmayan 1 aylık ücret kesintisi ve sürgünle tabii tutulmuştur. Kendilerine demokrat diyen, yıllarca meclis kürsüsünden iktidara diktatörlük suçlamasında bulunan zevatın, imkan ellerine geçince Hitler’in Almanya’sına bile rahmet okutan uygulamaları nasıl yaptıklarına 2 yıl boyunca şahit olduk.

Buradan Fatma Kaplan Hürriyet ve sözde sendika yetkilerine soruyorum, Dünyanın neresinde ismi belli olmayan bir işçinin bordrosunun basında yayınlanması suç olmuştur. Bundan niye rahatsız oldunuz, yoksa asıl rahatsızlığınız en düşük işçi maaşı 4200 TL olacak demenize rağmen işçiler bordoları eline alıp 3600 TL ücreti görünce size tepki göstermesi ve bu olayın basına yansıması mı?

Sizin yönettiğiniz belediyenin çıkardığı bordronun basına yansıması niye kurumun itibarını ve imajını sarssın, asıl yalan söylediğiniz için sizin ve yandaş sendikanızın işçiler nezdinde itibarı ve imajı sarsılması sizi rahatsız etmiş ve suçsuz bir işçiye sözde düzmece teftiş kurulu raporları ile İstiklal mahkemelerini aratmayan böylesi uygulamalarla haksız cezalar veriyorsunuz.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/7003509/izmit-belediyesinde-cop-surgunu