Özgüvenin sebebi bu!

Mehmet Özmen
Mehmet Özmen

Daha önce de belirtmiştim, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yaptığı iki yıllık sunumu çok beğendim. Üzerinde düşünülmüş, konuşulmuş, her şeyin titizlikle ele alındığı bir sunum olmuştu.
Fakat belirtmeyi unuttuğum ancak mutlaka dikkat çekmek istediğim bir konu vardı. Şöyle söylüyordu Tahir Hoca; “Kasamızda şu anda yaklaşık 550 milyon lira para var”…
Görevi boyunca geleceğe yönelik hamleler yapacağını, kentin geleceğini sağlam temeller üzerine kuracağı söyleyen Büyükakın’ın bu sözü aslında çok büyük bir müjdedir bizler için. Malum, ekonomi pek parlak değil. Her şeyden tasarruf etmenin derdindeyiz. Büyükakın da bu konuda çok iddialı.
Basın toplantısında üzerinde özellikle durduğu “Ben söz verdiysem tutmam lazım. Tutamayacağım sözü vermem” ifadesi belli ki onun için değerli. Ayrıca tasarrufu hakkıyla yapmamış olsa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kasasında 550 milyon lira gibi bir rakamın olma şansı yoktu.
Bugün Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak gösterilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 1 milyar liralık borcu ödenmiş. Bu korkunç bir rakam. Hani bazıları “Borçlar neden ödenmiyor?” gibi absürt ifadeler kullanıyor ya…
Kapak olmuş hepsine…
1 milyar liralık borç ödemesi ve kasanızda bulunan 550 milyon lira para…
Tasarruf böyle yapılabilir. Her yıl belediyenin borcunu onlarca milyon artırarak değil. Şimdi biz bunu tebrik ediyoruz ya, birileri hemen yine farklı düşünecek ve yorumlayacak. Geçmişindeki ‘ballı börekli’ dönemlerini unutup atıp tutmaya devam edecekler.
Bize onlar da lazım. Gerçi onlar genelde yaşlarına hürmet edip sustuğumuz için kendilerini bir şey sanırlar ama olsun. Varsın, içi boş bile olsa konuşsunlar. Çünkü bu saatten sonra yapabilecekleri daha fazla bir şey yok. Ancak konuşurlar. Ama dinletemezler…

----- -----

Pide alımı halk ekmek fırınından yapılsın

Büyükşehir Belediyesi tarihi bir hamle yaptı aslında. Pandemi koşullarında sosyal belediyecilik örneği ile belediyeden çeşitli şekillerde yardım alan 23 bin aileye günde iki pide gönderecek. Yani 46 binden biraz daha fazla bir sayı yapıyor bu.
Tabi rakam büyük olunca meseleden en büyük payı fırıncılar alacak diye bekliyorlar…
Ben Körfezliyim. Bu ilçenin faydasına olacak her türlü girişimi desteklerim. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi’ne ir çağrım olacak.
Madem 46 bin pide dağıtılacak, Körfez Belediyesi Halk Ekmek Fırınından da alım yapılsın. Üstelik buradaki ürünler de yine güzel ve leziz. Haliyle değerlendirilebilir diye tahmin ediyorum. Bu durum her ne kadar 503 milyonluk yatırım yapılmış olsa da ilçedeki yerel yönetimin desteklenmesi açısından bir fırsat gibi düşünülebilir.
Sadece bir fikirdi.
Ama lütfen, “Orası belediye. Esnaf onlarla baş edemez” gibi ucuz bir bahanenin arkasına kimse sığınmasın. Zira görüyoruz ki pideyi 3 liraya satan da var, 4 liraya satan da… Yani isteyince oluyor…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Mehmet Özmen tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/6943919/mehmet-ozmen/ozguvenin-sebebi-bu