Honda Plaza Haldız’ı dolandıran sanıklar Ağır Ceza’da yargılanacak

2.5 YIL ÖNCE YAŞANDI

Kocaeli’nin en önemli otomotiv firmalarından Haldız Grup bünyesindeki Honda  İzmit Bayiliğinde 2.5 yıl önce büyük bir dolandırıcılık olayı yaşanmıştı. Firma yetkilileri, yaptıkları incelemeler sonucunda Genel Müdür Yardımcısı Menekşe Erdoğan’ın da aralarında olduğu 5 kişilik bir grup hakkında, 2. el otomotiv alım satımında araçları kendi üzerlerine geçirip şirketi dolandırdıkları ve zarara uğrattıkları iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu.

MENEKŞE ERDOĞAN TUTUKLU YARGILANIYOR: Tutuklu yargılanan Menekşe Erdoğan hakkında avukatının yaptığı tahliye başvurusu Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi tarafından ret edildi. Erdoğan tutuklu olarak yargılanacak.

POLİS OPERASYON DÜZENLEDİ 

Haldız Grup tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu sonrasında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından başlatılan operasyonda, aralarında firmanın genel müdür yardımcısı ve aynı zamanda finans sorumlusu Menekşe Erdoğan, sigortacı Serkan G. ile diğer şüpheliler İlker D., Serdal B. ve Ferdi K.’nın da aralarında olduğu 5 şüpheli, Kocaeli ve Balıkesir’de yürütülen soruşturma kapsamında yakalanarak gözaltına alınmıştı.

ADLİYEYE BÖYLE SEVK EDİLMİŞTİ: Zanlılardan Sigortacı Serkan G. de polis tarafından gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra mahkemeye sevk edilmişti.

MENEKŞE ERDOĞAN TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 5 şüphelinin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde alınan ifadelerinin ardından Adliyeye sevk edilmişti. 5 şüpheli nöbetçi mahkemede yapılan yargılama sonucunda Menekşe Erdoğan tutuklanırken, diğer şüpheliler Serkan G., İlker D., Serdal B. ve Ferdi K. adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


MAHKEMENİN KARARI: Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi, söz konusu suç isnatlarının ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına girdiğini karara bağladı. 5 şüpheli bundan sonra Ağır Ceza’da yargılanacaklar.

İKİ MAHKEME ARASINDA UYUŞMAZLIK YAŞANDI

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı, 1’i tutuklu, 4’ü tutuksuz olmak üzere 5 zanlı hakkında “Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, bilişim sistemindeki verileri bozma yok etme, erişilmez kılma, sisteme veri yerleştirme” suçlarından sanıkların Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması yönünde dava açtı ve dava dosyasını Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi yapılan ilk duruşmada dosya hakkında görevsizlik kararı vererek dosyayı bir alt mahkeme olan Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Honda Plaza Haldız Grup Avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu, savcılık ve Ağır Ceza mahkemesi arasındaki görev uyuşmazlığının giderilmesi ve davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerektiğini belirterek Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi’ne dava açtı.

SERKAN G.

SANIKLAR AĞIR CEZA’DA YARGILANACAK

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi,  Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi ile 1. Asliye Ceza Mahkemesi arasında davanın hangi mahkemede görüleceği yönündeki ‘görev uyuşmazlığı’ kararını, 29 Mart 2021 tarihinde yapılan duruşmada verdi. Sakarya 5. Ceza Dairesi, incelenen dosya içeriği, sanıkların üzerlerine atılı suçların niteliği, müştekilerin beyanında ve iddianamede olayın anlatılış biçimi incelendiğinde; atılı eylemin TCK’nın 158/ 1-h maddesinde düzenlenen nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturup oluşturmayacağı yönünde delil takdirinin Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına girdiği yönünde karar vererek davanın Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi yönünde karar verdi.

SERDAL B.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Öte yandan tutuklu sanık Menekşe Erdoğan’ın avukatı Kamil Şirin, müvekkilinin tahliye edilmesi için Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi’ne yaptığı tahliye başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, tahliye talebine; “Sanık Menekşe Erdoğan’ın müdafi Avukat Kamil Şirin’in Dairemize sunduğu tahliye talebi dilekçesinin ve dosyanın gereği için hükmü veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine, CMK’nın 284 ve 286 maddeleri gereğince kesin olmak üzere oy birliğiyle karar verildi” denildi.

İLKER D.

FERDİ K.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/6893974/honda-plaza-haldizi-dolandiran-saniklar-agir-cezada-yargilanacak