Kocaeli'de 2020 yılında 2 bin 547 işyeri kepenk kapadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa yönelik başlattığı Pandemi Destek Paketi’ne 12 bin esnafa başvuru yaptı. Başvurulardan yaklaşık 6 bin esnafa ödeme yapıldı. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Kadir Durmuş, “Başkan Büyükakın’dan Allah razı olsun” dedi.

ÜÇ AY BOYUNCA 1000 LİRA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,  Pandemi Destek Paketi başvurularını esnaftan gelen destek doğrultusunda 15 Ocak Cuma gününe kadar uzatmıştı. Pandemi önlemleri kapsamında kepenk kapatmak zorunda kalan ya da işleri olumsuz yönde etkilenen esnaf bu destek paketinden yararlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, işyeri kapatılan veya muhtaç olduğunu belgelendiren esnaflara Ocak-Şubat ve Mart ayları boyunca aylık 1000 TL destek veriyor. Esnaf için ayrılan destek miktarı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Büyükakın’ın talimatıyla 20 milyondan 30 milyon TL’ye çıkartıldı. Destek paketinde son aya gelindi. Esnaf mart ayında son desteğini alacak.

12 BİN ESNAF BAŞVURU YAPTI

Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Kadir Durmuş, “Destek paketinin süresi mart ayına kadardı. Son aya geldik. Destek paketi şu an bitecek gibi duruyor. Zaten normalleşme süreci başlayacak. İş yerlerine de izin verilecek gibi. Ayrıca destek paketine çok sayıda esnaf başvuruda bulundu. Pandemide yaklaşık 8 bin iş yeri kapalıydı. Ama müracaat eden iş yeri sayısı 12 bin oldu. Çok fazla başvuru paketin devam etmesini zorlaştırır. 12 bin başvurudan yaklaşık 6 bin esnafa ödeme yapıldı” dedi

BÜYÜKAKIN’DAN ALLAH RAZI OLSUN

Esnafa verilen 1000 TL’lik yardımın can suyu olduğunu ifade eden Başkan Durmuş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“-Pandemi de esnafa verilen 1000 lira ilaç gibi geldi. Az para değil. Esnaf en azından elektrik, su gibi faturalarını ödemiş oldu. Ayrıca diğer illere göre esnafa verilen en iyi destek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dan Allah razı olsun. Kötü günde esnafın yanında oldu. Esnaf da bunu unutmayacak. Çünkü pandemi sürecinde esnaf çok yara aldı. 2020 yılında 31 Aralık tarihine kadar Kocaeli’de yaklaşık 2 bin 547 iş yeri maddi sıkıntıdan dolayı kapanmıştı. Mart ayında başlaması planlanan normalleşme süreciyle inşallah esnafımız ayağa kalkar."

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/6524303/kocaelide-2020-yilinda-2-bin-547-isyeri-kepenk-kapadi