Hani ÖĞRETMENLER bugünlerde aşı olacaktı!

Galip Ataman
Galip Ataman

Koronavirüs ( Covid-19) salgını ile bir yıldır mücadele ediyoruz.

Normalleşmeyi konuştuğumuz bugünlerde vaka sayıları azalacağı yerde artıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Mart’tan itibaren kademeli normalleşme başlayacağını söylüyor.

Vali Seddar Yavuz yaptığı açıklamada, “Almış olduğumuz tedbirlere rağmen vaka sayılarında yeni bir artış ile karşı karşıyayız. 1 Mart’ta sınırlamalardan kurtulmak istiyorsak daha fazla dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Aksi halde yasakların ve sınırlamaların devamı kaçınılmaz olur” diyor.

İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan da, en son hastanın taburcu olup, testi negatif çıkana kadar önlemlere aksatmadan devam edileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, kademeli normalleşme yerine en az bir iki hafta kapanma öneriyor.

Alınan önlemlere, kesilen cezalara rağmen aşı olanlar rehavete kapıldığı, “Maske, Mesafe, Temizlik” kuralına uyulmadığı için salgın sürüyor.

Salgın devam ederken Kocaeli’de; 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısının 8-14 Şubat’ta 88.19 iken 15-21 Şubat’ta 92.53’e çıktığı açıklandı.

Ordu (228.40), Giresun (217.51), Trabzon (207.54), Samsun (202.91), Rize (200.00) en riskli bölge olarak tanıtıldı.

Ordu, Sakarya, Samsun, Balıkesir ve Burdur’da artışa karşılık kötü durumdaki Trabzon, Giresun ve Gümüşhane'de iyileşme gözlendi.

Sağlık Bakanlığının haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayılarının açıklamasının ardından tartışmalar da başladı.

İllerin nüfuslarının yüzde oranına göre değil de farklı bir açıklama sıkarıştırırken güvensizliği de beraberinde getirdi.

Açıklanan rakamlardan vatandaş bir şey anlamazken bilim  nsanları Sağlık Bakanlığının bir süre önce değiştirmek zorunda kaldığı vaka sayıları gibi bu rakamların da kafa karıştırmaktan başka işe yaramadığını iddia etti.

Bu arada Aşılama devam ederken Sağlık Bakanlığı, İngiltere başta olmak üzere Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerden giren mutasyonla da uğraşmak zorunda kaldı.

Sayılar açıklanmasa da aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu illerde yapılan mutasyon testleri pozitif çıkan hastaların hastanelerde karantinaya alındığını biliyorum.

Konuştuğum bilim inanları ve uzmanlar, mutasyon virüsünün özelliğini belirlemenin ve ona göre önlem alınması gerektiğini savunuyorlar.

Virüsün özelliği belirlemeden alınacak önlemlerin salgının yayılmasını engelleyemeyeceğini iddia ediyorlar.

125.367 KİŞİ AŞILANDI

Dün konuştuğum il sağlık müdürü Yüksel Pehlevan Kocaeli’de; 125 bin 367’si birinci doz, 24 bin 79’u ikinci doz olmak üzere toplam 149 bin 446 kişinin aşı olduğunu söyledi.

Aşılama devam ederken her konuda olduğu gibi sürecin nasıl yönetileceği konusunda yapılan açıklamalar bir biriyle çelişkili.

Bir: 2 Aralık 2020’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Anadolu yakasındaki öğretmenlerle bir araya geldiği toplantıda aşı konusunda öğretmenlere öncelik verileceğini söyledi.

İki: 14 Ocak’ta Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “Koronavirüs aşısında öncelikli meslek gruplarına göre öğretmenler aşı önceliğinde ikinci aşamadaki ‘hizmetin sürdürülmesi için öncelikli meslekler’ grubunda yedinci sırada yer aldı” denildi.

Üç: 15 Şubat’ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Bakan Selçuk Iğdır Gödekli Köyü İlkokulunda “Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığı’na iletildi. Bu listeler randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat’ın son haftası öğretmenlerimizin ilk doz aşılarının yapılmasına başlanacak” açıklamasında bulundu.

Dört: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Mart, aşılamada çok mesafe kat edeceğimiz bir ay olacak. İllerimizi 4 gruba ayırarak, mart başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

ÖĞRETMENLERE AŞI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; 15 Şubat’ta köy okullarında başlayan, 1 Mart’ta ilkokulların tamamı ile ortaokul ve lise son sınıfta başlayacak yüz yüze eğitim-öğretim de görev alacak tüm öğretmenlerin Şubat ayı son haftasında aşılanmış olacağını açıkladılar.

Ama bugün 25 Şubat 2021, 3 gün sonra Şubat ayı bitecek.

Yüz yüze eğitim-öğretimin devam ettiği okul öncesi ile köy ilk ve ortaokullarında görev yapan toplam 979 öğretmen görev yapıyor ama henüz bırakın aşılanmayı aşı olacakları tarih bile belli değil.

1 Mart pazartesi günü yüz yüze eğitim öğretimin başlayacağı ilkokullar, ortaokul 8 ve lise 12. Sınıflarda toplam öğretmen görev yapacak.

Öğretmenlerin aşılarının başlamadığını il sağlık müdürü Yüksel Pehlivan’a sordum.

Cevabı, “Öğretmenlerin aşılanması konusu tamamen bakanlığımız insiyatifinde. Ama bildiğim kadarıyla bugünlerde başlanacak” oldu.

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik de “Öğretmen aşılamaları henüz başlamadı” dedi.

Anlayacağınız;

Bir: Köy okullarıyla anaokullarında öğretmenler yüz yüze eğitim öğretimin başladığı 15 Şubat’tan buyana derslere giriyor.

İki: İlkokulların tamamı ile ortaokul ve imam hatip ortaokulu 8 ve lise 12. Sınıflar,  meslek liseleri ana sınıflar, bilim merkezleri, özel eğitim sınıflarında toplam öğretmen 1 Mart’ta yüz yüze eğitim-öğretime başlayacak.

Üç: 15 Şubat’ta başlayan ve yüz yüze eğitim-öğretimin devam ettiği köy okullarıyla okul öncesi anaokullarında 979 öğretmen aşılanmadan görev yapıyor.

Dört: 1 Mart’ta yüz yüze eğitim-öğretimin başlayacağı ilkokulların tamamı, meslek liseleri bünyesindeki ana sınıfları ortaokul ve imam hatip ortaokulları 8 ile lise 12. Sınıf, özel eğitim sınıflarının tamamı, Bilim Sanat Merkezlerinde görevli yaklaşık 20 bin öğretmen aşılanmadan sınıflara girecekler.

SONUÇ: Şubat sonunda aşı olacakları açıklanan öğretmenler, yüz yüze eğitim-öğretimin başlayacağı 1 Mart’ta derslere aşılanmadan girecekleri için tedirgin.

En çok da öğretmenleri meslek grupları aşılama listesi yedinci sırasında yer veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya.

Ardından öğretmenlerin Şubat ayı sonunda aşılanacaklarını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a.

Okulları açmayı beceremedikleri gibi öğretmenlerin aşılanma takvimi ellerine yüzlerine bulaştıran her 2 bakanlığın yöneticilerine.

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/6522861/galip-ataman/hani-ogretmenler-bugunlerde-asi-olacakti