Medeniyeti öğrenemedik

Ebru Maral Minareci
Ebru Maral Minareci

Hafta sonu hava da güzel diye yazın son demlerini yaşamak için Kerpe'ye gittik. Kerpe'ye 10 yıldır gitmemiştim son derece değişmiş ve güzelleşmiş. Kumsalı, denizi tertemiz. Sahilde halka hizmet için WC ve duşlar var. Kabinler yine giyinip üst değiştirebilmek için kurulmuş. Sıkça çöp konteynırları var. Belirli saatlerde çöpler toplanıyor. Buraya kadar güzel her şey. Ancak gözüme takılan şeyler yine beni çok üzdü. Ve inanın insanoğlunun medeni olabilme ihtimaline olan umudumu yitirdim artık.

Bir kol boyu mesafede bulunan çöp kutusu yerine kuma cips paketini ve plastik su şişelerini yarım yamalak gömerek sahilden kalkan aile, duşların üzerinde kocaman harflerle yazılı olan  sabun ve şampuan kullanmayınız yazısını kale almadan bol köpüklü şampuan ile yıkanan delikanlı gençler, kuma sigaralarını gömen bay bayan tatilciler sadece gözlemlediğim ve umudumu kaybettiğim karelerdi. Daha ileri boyutu ise WC kısmıydı. Anlatmak dahi istemediğim bir tabloydu. 

Hani hep çamur atıyoruz ya yabancılara pisler biz temiziz diye. Bence değiliz. Çöp atma alışkanlığımız nedense bir türlü oluşamıyor. Rahatsız da olmuyoruz. Halka açık umumi yerleri temiz tutmak gibi bir alışkanlığımız da yok. Bulmak istediğin gibi bırak deriz ya hani. Hiç kimsenin bunu uyguladığı falan yok. 

Aynı şeyleri Erdek'te de gördüm. Kırık camlar  yerlerde. Paketler, pet şişeler, dondurma kağıtları yerlerde. Bir de virüs süreci eklendi her yerde maskeler atılı. Yere atmak nedir? Ben bunu çözemedim.

Hele şu yaz yangınları tamamen insan hatası bana göre. Hiç bir bahane kabul etmem kendi adıma. Kişisel yapılan hatadan (sigara ,mangal vs.), ormanlık alanları koruma eksikliği, bir de bağ bahçesinin çalısını yakan çiftçilerin kontrolden çıkan yangınları .Yani hep dikkatsizlik.

Teknoloji ne kadar ilerlese de, dünya değişse de maalesef insanlarda yok etme isteği ve değersizlik güdüsü devam edecek.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ebru Maral Minareci tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5525867/ebru-maral-minareci/medeniyeti-ogrenemedik