Sungurlu Baraj ihalesi iptal edildi

KÖY HALKI SUNGURLU'YA KARŞI ÇIKMIŞTI

Ağva ve Kandıra arasına yapılması planlanan  Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu kararı vermişti. Baraj nedeniyle kimi köyler ve yollar sular altında kalacak, bölgede yer yer yaşanan taşkın riski ile ortadan kalkacaktı. Köylüler de daha önce ÇED toplantısını yaptırmamış ve tepkilerini dile getirmek için eylem yapmıştı.

YAPIM İHALESİ KARARI ALINMIŞTI

Danıştay'ın kararından sonra köylülerin itirazını hiçe sayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sungurlu Barajı projesine 3 Nisan tarihinde 'ÇED Olumlu' kararı verdi. DSİ ise bölgedeki yurttaşlar tarafından yeniden açılan ÇED iptal davası sonuçlanmadan Sungurlu Barajı için 25 Eylül’de gerçekleşmek üzere yapım ihalesi ilanı açma kararı almıştı.

RED KARARI VERİLDİ

Geçtiğimiz haftalarda ise baraj ile ilgili ise çok önemli bir karar çıkmış, Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na mahkeme red karar vermişti. İstanbul 12. İdare Mahkemesi’ne açılan davada bir kez daha yürütmenin durdurulması kararını verilmişti.

PROJE İPTAL EDİLDİ

Alınan bu kararın ardından bugün bölge halkı için sevindirici haber geldi. DSİ, açtığı ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. İhale İstanbul 12. İdare Mahkemesinin ÇED Belgesi hakkında yürütmenin durdurulması kararı sonrası iptal edildi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/5508111/sungurlu-baraj-ihalesi-iptal-edildi