Başarılı bürokrat kolay yetişmiyor!

Galip Ataman
Galip Ataman

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında liyakatli bürokrat bulmak ve yetiştirmek geliyor.

En kolay yapılan işlerin başında ise başarılı bürokratları "bozuk para" gibi bir kalemde harcamak geliyor.

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi RAsim Çelik gibi başarılı, deneyimli bürokratlar, "bilgi fakiri, kin, öfke ve nefret' ile yazılan yazılara aldırış etmeden görevine devam ediyor.

Yıpratma ve itibarsızlaştırmaya yönelik yayınları görmezden gelerek Kocaeli'de farkındalık yaratan örnek ve model toplumsal projeler üretmek için 7/24 özveriyle çalışıyor.

Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ise pandemi döneminde gösterdiği performansla başta Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca olmak üzere birlikte çalıştığı Valilerin, milletvekillerinin, kanaat önderlerinin  takdirini kazanmasına rağmen duygusal davranarak görevi bıraktı.

"İtibarsızlaştırma ve yıpratma" kampanyası düzenleyenlere; makamda, mevkide, parada, pulda gözü olmadığını göstermek için istifa etti.

Siyasilerin ve bürokratların "İstifanı geri al, müdürlüğe devam et" rica ve isteklerine "HAYIR" dedi.

10 günlük izne ayrılan, telefonlarını kapatarak kimseyle konuşmayan Şenol Ergüney, bundan böyle uzman hekim olarak çalışma kararından vazgeçmedi.

Ne hırs, ne öfke, ne kin imiş ki Şenol Ergüney'in istifa etmesine rağmen, "Şenol Ergüney’i AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş makamına çağırarak istifa etmesini istedi. Ankara’ya giden Şenol Ergüney 2017 yılından beri sürdürdüğü Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü görevinden ayrıldı" yalanını yazdılar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Müdürlük sözleşmesi yenilenerek, çok değil 85 gün önce 2 Temmuz'da 2 yıl uzatılan Op. Dr. Şenol Ergüney "hedef tahtası yapılacak, linç edilecek" ne yapmıştı:

Yazılan, çizilen, anlatılan iddialara baktım.

Hiç bir yerde, 2 bin personeller çalışan, her yıl yüz milyonluk ihalelere imza atan Şenol Ergüney ile ilgili kamuyu ve kurumu zarara uğratmak dahil görevini kötüye kullandığı, ihalelere fesat karıştırdığı, personel alımlarında usulsüzlük yaptığıyla ilgili bir tek cümle bulamadım.

Pandemi döneminde görevini aksattığıyla ilgili valiler tarafından uyarıldığına, dikkati çekildiğine dair tek satır okumadım.

Yazılanlara göre, Şenol Bey’in suçu; gönül ilişkisi yaşayan kişileri ilgilendiren adli olaylara müdahale etmemesiymiş!

Başarılı bürokratları itibarsızlaştırmak, yıpratmak, harcamak bu kadar kolay olmamalı!

ÇALIŞMAK SUÇMUŞ!

Kocaeli Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney'in görev yaparken istemeyerek de olsa 'yol kazası' denebilecek elbette hataları olmuştur.

Özellikle koronavirüs salgın döneminde; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da beğenisini alarak diğer illere örnek gösterdiği "Kocaeli'de uygulanan Korona Takip Timleri ile Öğrenci Yurtlarının Hastane Gibi Çalıştırılması" projelerinin yanında ortaya atılan iddialar bana göre abartılacak konular değil.

İddiaların kurumu zarara uğrattığına inanmış olsaydı, Sağlık Bakanı Koca 2 yıllık çalışmaları ve performansını 5 saat süreyle masaya yatırdığı Şenol Ergüney'in sözleşmesini 2 yıl daha uzatır mıydı?

İktidar Partisi AK Parti ve Cumhur İttifakı ortağı MHP Milletvekilleriyle il teşkilatları Şenol Ergüney'e sahip çıkar mıydı, istifasından vazgeçmesini isterler miydi?

7/24 özveriyle çalışan, kamunun ve kurumun çıkarlarını hep önceliklerin ilk sırasına yazan Şenol Ergüney gibi başarılı, deneyimli bürokratlar "hoş bir seda" bıraktıkları kurumlardan ayrılmaları böyle olmamalı.

"Marifet İltifata Tabidir" diyerek başarıyı ödüllendireceğimiz yerde "kin, öfke, nefret" ile kaleme alınan yazılarla o koltukları dolduracak liyakatli, başarılı bulmakta zorlanırız.

Şenol Ergüney istifa etmekle bir şey kaybetmedi, asıl işi hekimliğe döndü.

Ama Kocaeli; sağlıkta örnek projeler yaratan, kurumu kara geçiren, başarı çıtasını yukarılara çıkaran başarılı bir bürokratı "harcayarak" çok şey kaybetti!

Özetlersek; Op. Dr. Şenol Ergüney sistemin kurbanı olsa da onurlu insanların yapması gerekeni yaptı ve istifa etti.

Sağlık Müdürlüğü’ndeki görevlendirmelerde fatura Şenol Ergüney'e çıkarılmasını anlıyorum.

Ama Şenol Beyin çalışacağı isimlerin görev yerlerinin belirlenmesinde tek başına çalışmayacağına göre listelere onay veren siyasi irade nerede?

Bire bir görüşmelerde destek verdiğini söyleyen siyasiler, düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmayarak Şenol Ergüney'i yalnız bırakmaları yanlış oldu.

Siyasi irade aldığı kararların, düzenlediği listelerin arkasında duramıyorsa yarın önemli koltuklara başarılı ve liyakatli bürokrat bulmakta zorlanmazlar, bulamazlar.

PİŞMAN DEĞİL

Kocaeli Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, istifa ettikten sonra telefonlarını kapattı, dış dünya il ilişkisini kesti.

İlk kez Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne konuşan Şenol Ergüney, 10 günlük iznini İzmit'te geçirdiğini, hiç bir yere gitmediğini, izin dönüşü uzman hekim olarak görevini sürdüreceğini söyledi.

Görevini başarıyla yapan, müdürlüğü döneminde aldığı kararlar ve uygulamalarla hayata geçirdiği projelerle kurumun çıkarlarını kolladığını, kamu yararı gözettiğini, hakkında tek kuruşluk ihaleye fesat karıştırıldığı, usulsüzlük yapıldığı yönünde soruşturma açılmadığını anlattı.

Makam, mevki, koltuk meraklısı olmadığını istifa ederek kanıtladığını ifade eden Ergüney, "İstifa kararı aldığıma pişman değilim. Bana yakışanı yaptım. Kimseye kırgınlığım ya da tepkim yok" dedi.

Belli ki "kin, öfke ve nefret" ile yazılanları haketmediğini, kendisine haksızlık yapıldığını söylemeye çalışıyordu.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5507919/galip-ataman/basarili-burokrat-kolay-yetismiyor