Zeytinoğlu sanayi kapasite kullanım oranını değerlendirdi

KSO Başkanı Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede kapasite kullanım oranlarında aylık bazdaki artışların eylülde de devam ettiğini söyleyerek Kapasite kullanım oranlarında hem Türkiye geneli hem Kocaelide aylık bazda mayıs ayında başlayan toparlanmanın eylülde de devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz. Aylık bazdaki artışlar Türkiye genelinde 1.3 puan ilimizde ise 1.1 puan oldu. dedi.

Bu ay yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 45i kapasite kullanımlarının geçen aya göre arttığını bildirdi ve eylülde duruşta olduğunu söyleyen firma sayısı sadece 3. diyen Zeytinoğlu Kocaeli kapasite kullanımlarındaki aylık artışta otomotiv sektörünün etkisine değinerek İlimizde gerçekleşen bu artışta ihracatımızın da yarısını gerçekleştirdiğimiz otomotiv sektöründeki duruşların eylül ayında sona ermesinin etkisi olduğunu görüyoruz. Eylül ayında otomotiv sektörünün kapasite kullanım oranı yüzde 76.5 seviyesine yükseldi. Bunun yanında kimya plastik ve kauçuk sektörlerinde de kapasite kullanım oranları genel ortalamanın üzerinde gerçekleşti. dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu Eylül ayı anketine yanıt veren firmaların yüzde 22si ekim ayında iç siparişlerinin arttığını belirtilirken yüzde 16sı siparişlerinin azaldığını belirtmiştir. Firmaların yüzde 62sinde ise sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır.  Ankete katılan firmaların yüzde 19u dış siparişlerinin ekimde ayında arttığını belirtirken yüzde 17si azalış bildirmişlerdir. Firmaların yüzde 64ünde ise alınan dış sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır. dedi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/5504743/zeytinoglu-sanayi-kapasite-kullanim-oranini-degerlendirdi