Okul = Çocuklarımız

Ebru Maral Minareci
Ebru Maral Minareci

Hayatımızda var olan Covid-19 sayesinde yaşantımız oldukça değişti. Temizlik imandan gelir sözü tam anlamıyla yerini buluyor artık. Maskeli balo gibi nikahlar. İş yerlerinde maskeli beşler gibi çalışan insanlar.

Hastalıkla mücadele eden astronot gibi giyimli doktorlar, hemşireler, zengin olan kolonya, maske ve dezenfektan üreticileri, market sahipleri. Tüm dünya aşı için dört göz ile beklerken, bir yandan da umarız tedavisini %100 olarak gerçekleştireceği ilaç umuduyla yanıp tutuşurken, kapı arkasında kalan bir sorunu yazmak istedim bu yazımda.

Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimin asla aynı olmadığını biliyoruz. Gel gör ki buna bile razıyken sağlıklı bir yayın ortamı olmadığı için bu eğitimi dahi veremiyoruz çocuklarımıza.

Kiminin interneti yok, kiminin bağlanabileceği bilgisayarı ya da cep telefonu. Olsa bile bağlanamıyor çocuklar yığılmadan dolayı.

Yapılan dersler kısıtlı. Okul gibi olması tabi ki mümkün değil.

Bir de başka bir sorun var ki o da göz ardı ediliyor. Çalışan anne babanın çocuğuna bu şekilde teknolojik ders eğitimine bağlana bilmeyi hangi büyükanne ya da bakıcı verebilecek?

Kısacası okullar, sınavlar keşke en azından yılbaşına kadar dondurulsa.

Bu arada virüsün yaygınlığı kontrol altına alınıp hatta aşı ya da ilaç bulunabilir ? Hiç olmadı bu şekilde yetersiz eğitim alıp temel bilgileri tam anlamıyla öğrenemeyen çocuk ilerleyen yıllarda ne yapacak?

Bunun önüne geçilmiş olur. İşin prosedür kısmını çok net bilemem ancak dünya normal dışı bir şeyle savaşıyor.

Yani her türlü kayıp olacaktır.

Uzaktan eğitim için ne kadar savaş verilse de, temel eğitimin yerine asla geçemeyecek. Örneğin ilkokul 1. ve 2. sınıflar. Eğitim öğretime atılan ilk adım. 

Virüs başımıza gelmiş ve aşılmaya çalışılan bir afet gibi. Bunu engellemek için elimizden geleni yapmalıyız ancak yine de bizim dışımızda devam eden bir salgın mevcut.

En azından çocuklarımızın eğitim yılının olması gerektiği için olmalı mantığından çıkarak gerekirse bekleyerek daha sağlıklı bir dönemde devam etmek her çocuk için umut verici olacaktır diye düşünüyorum. Üniversite sınavına, lise sınavına hazırlanan çocuklar için de durum farklı değil. Okula gitseler bile endişe verici bir hassaslık mutlaka olacaktır. 

Tabi ki yetkililer de bunları düşünmüştür. Çözümler üretmişlerdir. İşte biz diğer seçeneklere geçilmesini, çocuklarımızın tam anlamıyla dolu dolu alabileceği bir eğitim kısmında yoğunlaşmasını istiyoruz.

Maske-sosyal mesafe-hijyen lütfen uyalım sağlık kısmının dışında bu virüsün biz insanlardan aldığı çok şey var...

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ebru Maral Minareci tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5502166/ebru-maral-minareci/okul-cocuklarimiz