'Kanser Ovası' olarak anılan Dilovası AK Partili vekilin düğünüyle ünlendi

Galip Ataman
Galip Ataman

Yıllarca sanayinin hava, denizi, doğayı kirletmesi nedeniyle “Kanser Ovası” olarak anıldı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle getirilen yasaklara ve yapılan uyarılara inat yapılan “düğün” ile gündemde.

Türkiye, bugünlerde İzmit Körfezi ve Osman Gazi Köprüsü manzaralı mekanda yemekli, takılı “özel düğünü” konuşuyor.

Sosyal medya kullanıcıları AK Parti Milletvekili Cemil Yaman’ın cumartesi akşamı Dilovası’ndaki 1.500 kişinin katıldığı oğlu Hüseyin Yaman ile gelini Rümeysa Telli’nin fotoğraflarını paylaşıyor.

Geçmişte; Cemil Yaman’ın Dilovası’nın ilçe olması için verdiği uğraşı, “Kanser Ovası” diyenlerin haksızlık ettiğini çok yazdım.

O düğüne davet edilmemiştim ama gidenlerden dinlediğim, yazılanlardan okuduğum, fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla gitmiş kadar oldum.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri AK Partililer, “Ağrılı siyasetçi olan, 2 dönem Kocaeli Milletvekili seçilen Cemil Yaman yaşadığı ve bir dönem belediye başkanlığı yaptığı Dilovası’nda görkemli düğün yapamaz m?” diye sorabilir.

Ekonomik durumu iyi ise “kalabalık ortamlarda bulunmayın” uyarılarını dikkate almıyorsa elbette yapabilir.

Her baba ve anne gibi Cemil Yaman ve eşi çocuklarının mürüvveti, mutluluğu için istediği mekanda eş, dost, ahbap, hemşeri ve seçmenleriyle bir araya gelemez mi?

Elbette gelir, gelmelidir de.

Ama adına nikah töreni de dense koronavirüs (Covid-19) salgınında böylesi abartılı ve gösterişli düğünü benim gibi çok kişinin eleştirmesi için birçok haklı nedeni var.

Bir: AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi (Göztepe) açılında yaptığı konuşmada, “Mesafe diyoruz uyulmuyor, maske diyoruz uyulmuyor. Kurallara uygun hareket edilmeli” dedi.

İki: İçişleri Bakanlığı’nın 24 Haziran tarihli genelgesinde, “Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak. Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak” yazıyor.

Üç: 2 Eylül’de yayınlanan genelge ile düğün, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinlikleri yasaklanırken, nikahlar en fazla 1 saat içinde bitirilecek, toplu yemek dahil her türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmayacak, gelin ve damadın üstüne takı takılmayacaktı.

Dört: Düğün, nişan gibi törenlerde salgının yayılmasının önlenmesi için polis ekipleri ‘gözlemci’ sıfatıyla katılarak kalabalıklarda sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasını kontrol altında tutuyor.

Beş: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünlerde birinci dalganın ikinci pikinin yaşandığını, bilim kurulu üyeleriyle bilim insanları düğünler dahil kalabalıkların vaka sayılarını arttırdığını söylüyor.

Altı: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, "Israrlı adli ve idari işlem yapmamıza rağmen karantina kurallarına uymayanlar var. Masum insanlara bu hastalığın bilerek bulaşmasına sebep olanlar toplumla nasıl helalleşecekler. Birbirimizi uyaralım. Kendi olağanüstü halimizi ilan edelim. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edelim" uyarısında bulundu.

Yedi: Kayseri Valisi, 80 yaşındaki bir kadının son 72 saatte gittiği düğünlerde koronavirüse yakalandığı için hastanede yattığını açıkladı.

Sekiz: Okulların açılıp açılamayacağı, öğretimin yüz yüze mi uzaktan erişimler mi yapılacağı tartışılıyor.

Dokuz: Resmi bayram törenleri, vaka sayıları artışını durdurması amacıyla törenler sade ve kalabalık olmayacak şekilde yapılıyor.

CHP’Lİ AKAR DA DÜĞÜNDE

Fazilet ve AK Parti kurucularından, AK Parti Milletvekili Cemil Yaman’ın Dilovası İzmit Körfezi ve Osman Gazi Köprüsü manzaralı mekanda oğlu için yaptığı yemekli, takılı “özel düğüne” AK Parti Milletvekillerinin ve belediye başkanlarının katılmasını anlıyorum.

Ama CHP Milletvekili Haydar Akar’ın davetliler ve şahitler arasında olmasına anlam veremedim.

Haydar Akar TBMM Başkan Vekili sıfatıyla bir milletvekili oğlunun düğününe gidemez mi, şahitlik yapamaz mı?

Elbette gider, elbette şahitlik de yapar, takı da takar, Körfez’de inci gerdanlık gibi duran Osmangazi Köprüsü’nü seyrederek yemek yiyebilir, su içebilir.

Ama üyesi ve milletvekili olduğu CHP; koronavirüs sürecinde Ayasofya açılışı, 15 Temmuz yıl dönümü, Malazgirt törenindeki kalabalıkları eleştirirken Haydar Akar’ın bin 500 davetlinin katıldığı söylenen düğüne katılamaz, katılmamalıdır.

Ya da partisi CHP’nin koronavirüs sürecinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerini oluşacak kalabalıkları korumak amacıyla yasaklayan AK Parti’nin bir milletvekilinin düğününe gidemez, gitmemelidir.

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Haydar Akar’ın katıldığı düğünü, “Milli bayram kutlamaya geldiğinde katılmamak için bin bir bahane bulanlar yasakları delerek binlerce kişilik organizasyon yapabiliyor. 30 Ağustos'u korona virüsü nedeniyle kısıtlayan zihniyet bugün Kocaeli'de dev bir organizasyonla düğün yapıyor. Bu yasaklar sadece AKP'li olmayanlar için mi var? AKP'lilerin dokunulmazlığı corona virüsü için de mi geçerli? Akıl alır gibi değil” diyerek eleştiren CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı’nın açıklamasına ne demeli?

Belli ki, CHP İl Başkanı Yıldızlı CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın o düğüne gittiğinden haberi yok!

Haydar Akar ile dikkatimi çeken bir diğer ayrıntı, Cemil Yaman’ın oğlunun nikah şahitlerinin çektirdiği toplu fotoğrafta saklı.

Fotoğraf çekilirken şahitlerin tamamı nikahı kıyan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a dönerek dinlerken Haydar Akar, üyesi ve milletvekili olduğu CHP’nin AK Partililerin milli bayramlarda kalabalıkları gerekçe göstererek uyguladığı yasakları hatırlamış olmalı ki mahcubiyetinden başını öne eğmiş!

Ama yüzünü kapatamadığı için CHP’li kimliğini gizleyememiş!

SONUÇ: Cemil Yaman ve eşini kutluyorum.

Rümeysa ve Hüseyin Yaman çiftine ömür boyu sağlıklı mutluluklar diliyorum.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının arttığı bugünlerde Cemil Yaman’ın yasak olmasına rağmen düğünde kavurma, tavuk ve aşureden oluşan yemek servisi yapılmasını yadırgadığımı söylemek istiyorum.

İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’ın kızının korona salgın öncesi yılbaşı gecesinde erkek dansöz oynatmasını günlerce köşelerinde yazan ve eleştirenlerin AK Parti Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlunun koronavirüs vakalarının arttığı, bugünlerde yemekli düğünle ile ilgili ne yazacaklarını merak ediyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5190557/galip-ataman/kanser-ovasi-olarak-anilan-dilovasi-ak-partili-vekilin-dugunuyle-unlendi