Uygunsuz çocuk kitapları

Ebru Maral Minareci
Ebru Maral Minareci

Son zamanlarda sosyal medya üzerinden de paylaşılan bazı bilinen ya da bilinmeyen masal kahramanları üzerinden cinsel içerik taşıyan kitaplar piyasaya çıktı. Ve bu kitapların bazı kitap satış yerlerinde reyonlarda satışta olduğu da söyleniyor.

***

Öncelikle aklıma takılan ve bana oldukça tuhaf gelen bazı detayları sizinle de  paylaşmak istiyorum. Bu kitapları yazanlar kimler? Bunları denetleyen yok mu? Hadi bir şekilde satış tezgahlarına geldi peki kitap satan yerler hiç araştırmıyor mu bu nedir nasıl bir kitaptır diye? Ola ki çocuğun eline kadar ulaşmayı başardı, burada amaçlanan nedir? Çocukların aklını gereksiz, yanlış ve sapıkça fikirler ile doldurup ruh sağlığını mı bozmak?

***

Ya da küçükten itibaren çocuk istismarını normalleştirme çabası mı? Kitapların piyasaya çıkması nasıl engellenemiyor? Burada bir güvenlik kaçağı mı var? Bir kaç tanesini tesadüfen ben de okudum. Tamamen çirkin dizelerden oluşan sapkın hikayeler var. Bırakın çocuğu büyük insan bile okusa ruh sağlığı bozulur.

Zaten son zamanlarda pedofilinin artması son derece tehlike ve önem arz ederken bir de çocukların kafasını karıştıracak böyle abuk sabuk kitapların piyasada olması son derece tedirgin edici. Aileler artık çocuklarını nasıl koruyacağını şaşırmış durumda. Güvensizlik hakim anne ve babalarda.

**

Bu kitaplar da içinde bulunduğumuz endişeli döneme tuz biber oldu. En kısa sürede bu tarz kitapların denetlenmesini, bunları yazan kişilerin hukuksal işleme tabi tutulmasını ve kitap satan tüm iş yerlerinin kendi bünyelerinde de tezgaha koyacakları kitapları denetlemesini bekliyoruz.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ebru Maral Minareci tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5178313/ebru-maral-minareci/uygunsuz-cocuk-kitaplari