30 Ağustos

Rüyam Alankuş Kargılı
Rüyam Alankuş Kargılı

Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün genç Türkiye’nin bağımsızlığı için özgürlük öncesi attığı son adımdır 30 Ağustos...

Zafere giden yol, kolektif millet bilinci, emek, öngörü, vizyon, dehadır. Kutlu bir yoldur 30 Ağustos.

Samsun’dur, Havza’dır, Amasya’dır, Sivas’tır, Erzurum’dur 30 Ağustos...

‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’tur, 23 Nisan, 19 Mayıs’tır 30 Ağustos...

Ona olan hayranlığım, yolunu yolum, ilkelerini ilke kabul etmem, iliklerime kadar Mustafa Kemal, son nefese kadar Türki imandır 30 Ağustos.

Enver Paşa’dır, Kazım Karabekir’dir, Yusuf Akçura’dır, Zeki Veledi Togan’dır, Namık Kemal’dir, Fatma Seher’dir, Şerife Bacı’dır, Tayyar Rahime’dir, Halide Edip’tir 30 Ağustos...

Zaferler kolay kazanılmaz. Hele ki meydan savaşlarının yanında bir de kuru düzen cehaletle uğraşı varsa çok daha zordur. Zaferler stratejik adımların yanında olan ve olası şartları en mükemmel şekilde yönetmekle, yönlendirmekle kazanılır.

Kurtuluşa giden kutlu yolda Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları işte bu parametrelerin her birini dahice uygulayıp bizlere armağan etmişlerdir. Tüm bunları yaparken içlerinde bulundukları imkansızlıklar onları vatan ve hürriyet bilincinden vazgeçirmemiştir .

Yüreklerindeki vatan sevgisi öyledir ki;

Kral Edward İstanbul’a geldiği zaman, yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayı’na yanaştığında rıhtıma çıkmak ister. O sırada eli yere değer ve tozlanır. O sırada Mustafa Kemal de kralı rıhtıma almak üzere elini uzatmış bulunur. Bunu gören kral bir mendille elini silmek istediği bir anda Mustafa Kemal: Vatanımız toprağı temizdir, o elinizi kirletmez! Diyerek vatan toprağının kutsallığını dimağlara kazımıştır.

Günümüzde Milli Bayram olarak kutlanan 30 Ağustos tarihi bir milletin esaretten kurtulmak için son dönemecinde tarih sahnesine adını Türk’ün Gücü olarak yazdıran bir nişanedir.Milli Bayramlarımız bugün bizlerin sahip olduğu birçok maddi ve manevi unsurun anahtarıdır.

Milli Mücadele’de kahramanlığıyla, zekasıyla tüm dünyayı kendine hayran bırakan maviye olan aşkımızı Samsun’dan başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere can siper çarpışan tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet dilerim. Ruhları şad, mekanları uçmağ olsun...

Ne Mutlu Türküm Diyene!

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Rüyam Alankuş Kargılı tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5163104/ruyam-alankus-kargili/30-agustos