KOSTÜ, ilk yılında Koç ve Sabancı'yı solladı

Galip Ataman
Galip Ataman

 YÖK’ün 2020 yılı YKS yerleştirme sonuçları raporuyla birlikte Vakıf Üniversitelerinin doluluk oranlarıyla boş kontenjanları da belli oldu.
Kocaeli’de Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’nin (KOSTÜ) açılmasıyla Vakıf Üniversiteleriyle ilgili rakamlar ilgimi çekti.
Bundan böyle Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) yanı sıra kadar KOSTÜ de takibimde olacak.
Anlayacağınız 131’i devlet, 78’i vakıf olmak üzere toplam 209 üniversiteden 2 devlet ve bir vakıf üniversitesi Kocaeli’de bulunuyor.
Öğrenci, öğretim elemanları ve çalışanlarıyla 100 bine yaklaşan bir sayıdan bahsediyorum.
Ama bölgemize ekonomik, sosyal, kültürel katkı sunan üniversiteler nedense yerel basınımızın fazla ilgisini çekmiyor.
Kendisini Kocaeli Basını’nın ‘referans gazetesi!’ ilan edenler dahil devlet üniversitelerinde olduğu gibi ilk kez kurulan vakıf üniversitesini de görmezden geliyorlar.
Varsın onlar yazmasın, başarıları küçümsesin, gerçeği yansıtmayan haberlerle kurumları itibarsızlaştırmak için birbirleriyle yarışsın.
Onlara inat 3 üniversitemizin başarılarını, kamuoyunun merak ettiği ve öğrenmek istediği bilgileri paylaşacağım.
Bugün, “ Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi”nin (KOSTÜ) ilk yılda yakaladığı başarıyı “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Galip Hoca farkıyla yazacağım.
Koronavirüs (Covid-19) salgınında fabrikalar durma noktasına gelirken, esnaf siftah yapamazken, çalışanlar işini ve aşını kaybederken yatırım yapmak öyle kolay değil.
Hele hele Kocaeli’de vakıf üniversitesi kurarak köklü, başarılı devlet ve vakıf üniversiteleriyle yarışmak her babayiğidin harcı değil.
Özel okullar kan kaybederken, öğrenci bulmakta zorlanırken hem de Diş Hekimliği, Tıp, Teknoloji Fakültelerine “ben de varım” diyebilmek için para ve yürek olması yetmez.
Öğrencilerin tercih etmesi için bilgi, tecrübe, kadro ve güvenin yanı sıra köklü ve güçlü referansa sahip olmak lazım.
“Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi” bu özelliklere sahip ki ilk yılında “Diş Hekimliği ve Hemşirelik” lisans programlarına tüm kontenjanlarını doldurdu.
Bir başka deyişle 60 Diş Hekimliği, 60 Hemşirelik lisans programı olmak üzere toplam 120 kontenjanın 120’si ilk tercihte doldu ve doluluk oranı yüzde 100 oldu.
KOSTÜ’nün ön lisans eğitimi verilen 1.014 kontenjanı olan 2 yıllık meslek yüksekokulu (MYO) doluluk oranı ise yüzde 92.
İlk yılda, henüz yerleşme çalışmalarını sürdüren bir vakıf üniversitesi için büyük başarı.
Geçtiğimiz günlerde MEDAR Hastaneleri yönetimi ile Gölcük Hastanesini KOSTÜ’nün Araştırma ve Uygulama Hastanesi protokolünü imzalandığını hatırladığımızda tercih eden öğrenciler çok şanslı.
Bu sene Diş Hekimliği ve Hemşirelik lisans programı, gelecek sene Tıp Fakültesi ve teknoloji fakülteleri.

KOÇ’UN ÖNÜNDE

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ile ilgili bu kadar bilgi şimdilik yeterli.
KOSTÜ’nün yüzde 100 doluluk oranının yanı sıra diğer 72 vakıf üniversitesinde durum ne ona bakalım.
Lisans programlarında kontenjanını yüzde 100 dolduran 11 üniversitenin sıralaması şöyle;
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, İbni Haldun Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi, KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi.

Listeye baktığımızda, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ilk yılında büyük başarıya imza atarken Koç, Sabancı, Sanko, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitelerini doluluk oranı sıralamasında solladı.
 İzmir Ekonomi, İstanbul Sağlık ve Teknoloji, Özyeğin, TED, MEF, İstanbul ve Ankara Medipol, Yeditepe, Bahçeşehir, Sabahattin Zaim, Haliç, İstinye, Kadir Has, Bilgi, Hasan Kalyoncu, Başkent, İstanbul Aydın, Doğuş, Çankaya, Maltepe, Kültür Üniversitelerinin önünde yer aldı.
Sıralamaya bakarak yılların köklü ve başarılı üniversitelerini küçümsediğim, başarısız gösterdiğim anlaşılmasın.
Başından beri söylüyorum; Bu vakıf üniversitelerinin başarı sıralaması değil DOLULUK sıralaması.
Benim Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ni öne çıkarmamın, doluluğunu önemsememin nedeni; Kocaeli’de kurulan ilk vakıf üniversitesinin ilk yılında öğrencilerin tercih etmesi, açıklanan kontenjanların tamamının dolması.
Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ni kuran Anadolu Eğitim Kurumları Vakfı Mütevelli Heyetin birikimli, deneyimli Başkanı Talip Emiroğlu da ilk yılda böyle bir başarıyı eminim beklemiyordu.
KOSTÜ’nün çıtayı öğrencilerin tercihleri doğrultusunda ilk yılda en üstte tutması, Talip Hoca’nın sorumluluklarını arttırmasının ötesinde daha çok zaman ayırmasını gerektirecek.
Ama Kocaeli’de çok kişinin denemesine rağmen başarılı olamayan vakıf üniversitesini kuran Talip Hoca, sorumluluğunun bilinciyle hareket ederek çıtayı önümüzdeki yıllarda da olduğu yerde tutmak konusunda fazla zorlanmayacaktır.


İşte Vakıf üniversiteleri ve doluluk sıralamaları;


- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5155697/galip-ataman/kostu-ilk-yilinda-koc-ve-sabanciyi-solladi