Kılıçdaroğlu ve Akşener Doğan'ın projelerini açtı

Galip Ataman
Galip Ataman

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, başkanlığının ilk yılında gerçekleştirdiği projeleri cuma akşamı düzenlediği törenle tanıttı.

Fatma Başkan, gövde gösterisine dönen törende, yalnız olmadığını göstererek "şovunu" yaptı, "havasını" attı, siyaseten alacağını aldı.

En büyük hayali, 2023 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını da garantiledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Paralel CHP" kurmak için yola çıkan, "Bin Günde Memleket Hareketi" başlattığını söyleyen Muharrem İnce'ye cevap vermeyerek "Ateş olsa cürmün kadar yer yakar. Umurumda bile değil" demek istedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski yol arkadaşı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "evine dön" çağrısına, İzmit'ten Kılıçdaroğlu ile yan yana gelerek pozlar vererek "Avucunu yalarsın. Daha çok beklersin" mesajı verdi.

İzmit için böylesi önemli ve anlamlı açılışa "Galip Hoca" olarak davet edilmedim.

Hoş, davet edilseydim bile pandemi döneminde "sosyal mesafe, maske, temizlik" kurallarına uyduğumdan dışarıda olmamaya özen gösterdiğim için katılmazdım.

Ama "dev yatırımlar!" olarak tanıtılan törenin videolarını izledim, yazılanları okudum, 'araştırmacı gazeteci' ve eğitimci kimliğimle biraz ders çalıştım.

Fatma Başkanın bir yılda gerçekleştirerek genel başkanlara açılışını yaptırdığı hizmet ve projeleri hakkında yeterince bilgi sahibi oldum.

SARISU'DAN BAŞLAYALIM

İzmit Belediyesi sadece araç tanıtım toplantısı olarak düşünülen Interteks’teki tören, Sayın Genel Başkanlar Kılıçdaroğlu ve Akşener'in katılımıyla daha zenginleştirilmek istenmiş.

Bir yılda dişe dokunur, elde avuçta bir şey olmayınca "itibarsızlaştırmak" için yapmadıklarını bırakmadıkları önceki Başkan Dr. Nevzat Doğan'ın açtığı, 10 yıl çalıştırdığı projeleri devreye sokmuşlar.

Sayın Genel Başkanlara, tören alanına gelen konuklara "boya, badana ve rötuş" yaparak hizmet vermeye devam ettirdikleri AK Parti döneminde yapılan hizmetleri kendi hizmetleriymiş gibi tanıtmışlar.

Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener,  "Sarısu Gençlik Merkezi"nin kim tarafından yapıldığını nereden bilecekler?

"Sarısu Gençlik Merkezi"nin 18 yaş altı 70 gencin kanolarla 10 yıl boyunca su sporları merkezi olarak İzmit Belediyesi önceki Başkanı AK Partili Dr. Nevzat Doğan zamanında yapıldığı söylenmediğine göre tahmin etmeleri için bence "kahin" olmaları gerekir.

"Sarısu Gençlik Merkezi"nin bırakın CHP'li Başkan Fatma Kaplan Hürriyet döneminde hizmete açılmasını, Orman Bakanlığından kiralamak için yapılacak yazışmaların bile bir yılda tamamlanması mümkün değil.

Fatma Hanım, sayın genel başkanlara yanlış bilgi vermek, kamuoyunu yanıltmak yerine keşke "Atıl duran yer" yerine "Karadeniz kıyısında, doğayla iç içe Sarısu Gençlik Merkezini açan, 10 yıl çalıştıran bizden önceki AK Partili Başkan Nevzat Doğan 'a teşekkür ederiz" demiş olsaydı.

Böylece hem genel başkanları, hem İzmitlileri yanıltmamış olur, hem de rakibi de olsa İzmit'e hizmet edenleri anarak erdemlilik gösterip büyürdü.

Ben de bu köşeden eleştirmek yerine "Helal Olsun Fatma Hanıma" yazardım.

Başkan Hürriyet, genel başkanlardan ve İzmitlilerden Sarısu Gençlik Merkezini CHP'nin bir yıllık yerel iktidarında gerçekleştiğini söyleyerek herkesi inandırdı.

SONUÇ:

Bir: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in önceki günkü tanıtım, açılış, temel atma içeriği olarak çok zayıf içi boş bir tören olsa da "etkili bir PİAR" çalışmasıydı.

İki: İncir çekirdeğini doldurmayacak, neredeyse tamamı önceki dönem projelerin cilalanarak kendi projesiymiş gibi tanıtılsa da Fatma Hanım CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarını İzmit'e birlikte getirerek siyaseten alacağını aldı.

Üç: Fatma Hanım, sayın genel başkanları kendisine ait olmayan sıradan her ilçe ve belde belediyesinin yaptığı projelere davet etmek yerine "havlu atarak" yapamayacağını söyleyerek Çevre Bakanlığına devrettiği "Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi" için davet etmiş olsaydı.

Dört: Sayın Genel Başkanlar Kılıçdaroğlu ve Akşener'i, inşaatı yarım kalan Yenişehir Kültür Merkezini bitirip tabelasında "Atatürk Kültür Merkezi" yazan açılışa davet etmeyi düşünseydi.

Beş: Genel Başkanlar Kılıçdaroğlu ve Akşener, İzmit'e gelmeden önce açılını yapacakları yerlerle ilgili kağıt üzerinden de olsa bilgi almış olsalardı.

Altı: Nevzat Doğan döneminde yapılan " 17 Ağustos İzmit Deprem Müzesi, 3D Yazıcı Tasarım Merkezi, Eko Park, Gölkay Park, Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, Modern Hayvan Pazarı, 6 modern Kültür Merkezi" projelerini birileri sayın genel başkana anlatabilseydi.

Yedi: Tören sonrası, "Genel başkanlar olarak İzmit'e sıradan projeleri açmak için mi geldik" diyerek Fatma Başkan'a sitem edebilselerdi. Kim bilir belki de etmişlerdir. Yanlarında değildik ki bilelim.

Sekiz: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, siyasi şov yaparak alacağını aldı. CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları Kılıçdaroğlu ile Akşener hem Devlet Bahçeli'ye hem Muharrem İnce'ye birlik ve beraberlik mesajı verdi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5111334/galip-ataman/kilicdaroglu-ve-aksener-doganin-projelerini-acti