Beyrut patlaması

Rüyam Alankuş Kargılı
Rüyam Alankuş Kargılı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çarşamba günü şiddetli nitrat patlaması meydana geldi. Patlama sonrası açıklanan bilanço ise korkutucu. Lübnan Kızılhaç'ına göre can kaybı 150 yaralı sayısı ise beş bin civarı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiğini belirtti.

Meydana gelen patlamanın ardından Yüksek Savunma Konseyi, başkentte 2 hafta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi'nden yapılan açıklamada, Beyrut'ta 18 Ağustos'a kadar 2 haftalık OHAL ilan edilmesine karar verildiği belirtildi.

Tabi bir de bölge halkının ekonomik geleceği söz konusu, zira ekonominin ve özellikle ithalatın kalbi Beyrut Limanı artık yok. Zaten ekim ayından beri parası değer kaybeden ülkenin enflasyon oranı yüzde 60’lara varan artışta.

Ülke uzun zamandır ekonomik ve siyasi kriz yasarken bir de Hiroşima ve Nagazaki’yi hatırlatan tarzda bir patlama ile derinden sarsıldı. Uzmanların görüşlerine göre yaşanmış en büyük nitrat patlaması olarak değerlendirilen olayda çok büyük bir mantar formasyonu da oluşmuş durumda.

Tüm dünya Beyrut’a üzülürken öte yandan herkesin tepkisini çeken İsrail'deki sağcı Zehut Partisi Başkanı ve eski Meclis Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin, terbiyesizce kan donduran şekilde Beyrut Limanı'nda meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan patlamadan duyduğu memnuniyeti ifade etti. İnsanlık dışı davranışı ile İbrani takviminde sevgililer gününün 4-5 Ağustos tarihine denk geldiğini ve yaşanan patlamanın büyük bir havai fişek gösterisi olduğunu bunun için teşekkür etti.

Türkiye ise kardeş ülkelerden olan Lübnan’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Patlama sonrası Lübnan Cumhurbaşkanı ile Görüşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gerekli yardımı üzerimize düşen şekilde yapacaklarını belirtti.
Tıpkı Karadeniz marşında geçen, "Vefalı Türk geldi yine" dizelerinde olduğu gibi Lübnan’a yardım eli uzatıldı.

Zor zamanlar geçiren ülkeye, bölge halkına büyük geçmiş olsun diyor bu yaşanan patlamadan kendi payımıza düşeni almamız gerektiğini yineliyorum. Zira geçtiğimiz ay yaşadığımız havai fişek patlaması bu konuları bir kez daha ciddiyetle farkına varmamızı ve  önlem almamız gerektiğini yüzümüze çarpmıştır.

Sevgi ve Saygılarımla...

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Rüyam Alankuş Kargılı tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5086620/ruyam-alankus-kargili/beyrut-patlamasi