O işçi konuştu: Hukuk önünde hesaplaşacağım

 Ziyarette konuşan Ersoy; “Üyemiz Bülent Aktop ve bugüne kadar haksız şekilde işten atılan işler, işyerinde psikolojik baskılara maruz bırakılmış, darp edilmiş sonrada sudan bahanelerle işten çıkarılmıştır. Bu güne kadar işten çıkarılan üyelerimiz için yaptığımız hukuki mücadeleyi Bülent Aktop içinde sürdüreceğiz” dedi.

İzmit Belediyesinde işten çıkarılan Bülent Aktop kendisinin ve işçilerin işyerinde yaşadığı sıkıntılar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 İşte o açıklamalar...

AMİRİM TARAFINDAN DÖVÜLDÜM

Olay günü temizlik işleri amiri, beraber işe çıktığımız işçi arkadaşımızı işi ile ilgili arayarak haksız yere ithamlarda bulundu sonrada Bağçeşme meydanına çağırarak arkadaşımıza hakaret ederek bağırmaya başladı, bende haksız yere arkadaşımıza ithamlarda bulunduğu için kendisine doğrusunu anlatmaya başlarken bana dönerek hakaret ederek yumruklar salladı. Daha sonra araya insanlar girerek ayırdılar.

 KARAKOLA ŞİKAYETE GİDERKEN TEHDİT EDİLDİM

Daha sonra hastaneden rapor alarak, karakola giderken temizlik işleri müdür tarafından aranarak şikayetçi olmamam konusunda tehdit edildim. Ben müdüre hanım la konuşurken bir arkadaşım tarafından konuşmamız kayıt altına alındı. O konuşmada zaten her şey çok net görülmekte.

 SEÇİMLERDEN SONRA BASKILAR ARTTI

31 Mart yerel seçimlerinden sonra İşveren ve amirleri tarafından, AK Parti döneminde işe alınan işçiler olarak, düşmanca davranışlar içinde en üst düzeyde çalışmıyor ve partizanlık yapıyoruz diye aşağılanıyorduk. Oysa tüm işçiler, iş korkusuyla daha fazla çalışıyor, ekmeğimize sahip çıkıyorduk. Ancak baskılar ve bize bakış açıları değişmiyordu. 22 kişi olan amir sayısı 35 çıkarıldı, ancak yeni işe alınan ve amir yapılan arkadaşlar işi bilmedikleri için işler yürümüyor, suçlusu yine işçi oluyordu.

 İŞÇİLERE SENDİKA DEĞİŞTİR BASKISI YAPILDI

Yerel seçimlerden sonra biz çalışanlara sendika baskısı yapılmaya başlandı, sendikamızdan memnunduk, ancak yeni atanan amirler tarafından işçiler işi ve aşı ile tehdit edilerek zorla sendikamızdan istifa ettirilerek, DİSK’e bağlı Genel iş sendikasına geçirilme baskısı yapıldı. 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ İNCELENİYORDU

Sosyal medya hesaplarımız inceleniyor, AK Parti veya Cumhurbaşkanı lehine paylaşım yapmış işçiler tehdit ediliyor, paylaşımlarından dolayı aşağılanıyor, sürgün ve işten çıkarılma sebebi sayılıyordu. Benim Ayasofya ile ilgili paylaşımlarım bile bunları rahatsız ediyor bir çok defa alenen uyarıldım.

 İŞÇİ ARKADAŞLAR TEDİRGİN

Tüm çalışanlar tedirgin, bizde bir iftiraya uğrar işten çıkarılırız diye korku içinde yaşıyorlar. Tam bir korku imparatorluğu kurulmuş, insanlar susturulmuş kimse işi ile ilgili sıkıntıyı dahi yanlış anlaşılırız diye konuşamıyor.

İŞÇİLER FATMA BAŞKANA GÜVENMİYOR

Fatma hanım seçimden önce bizlere zam ve haklarımızın iyileşeceğine dair söz verdi, işçilerin bir kısmıda kendisine güvenerek oy verdi. Ancak seçimden sonra herkes hayal kırıklığına uğradı, verdiği hiç bir sözü tutmadı, kendisine oy verenler çok pişman oldu. 400 işçinin çalışma saati yasal çalışma saati 45 saatin üstünde olmasına rağmen, bir buçuk yıl mesai ödenmiyor. Arkadaşların Fatma hanıma güveni artık kalmadı.

HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ

Kurban Bayramı öncesi beni işsiz Bırakan ve suçsuz yere ekmeğimle oynayan bu zihniyeti ve Kişilerle hukuk önünde ve Allah’ın huzurunda hesaplaşacağım” dedi.

 

 

 

                         

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/5076880/o-isci-konustu-hukuk-onunde-hesaplasacagim