İstanbul Sözleşmesi Kurulu Kocaeli'de

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesinin hükümet tarafından tartışmaya açılmasına tepki gösterildi. Kocaeli'de kuruluşunu ilan eden İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, ilk ziyaretini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e gerçekleştirdi.

İNİSİYATİF KURULDU

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ziyaretinde amaçlarını anlatan kadınlar, İstanbul Sözleşmesinin uygulanarak kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için mücadele edeceklerini vurguladı. Ziyaretin ardından yazılı açıklamayla kuruluşu açıklayan Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, önümüzdeki günlerde çeşitli eylem ve etkinliklerle seslerini duyurmaya devam edeceklerini vurguladı.

SALDIRILAR SÖZ KONUSU

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke Türkiye’dir. Kadına yönelik şiddeti tüm boyutlarıyla ele alan, devlete kadına yönelik şiddeti önlenmesi için sorumluluk yükleyen bu sözleşmenin amacı ve ilkeleri ile bağdaşmayan şekilde tartışmaya açılması ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar ile birkaç yıldır karşı karşıyayız. 

33 ÜLKE İMZA ATTI

İstanbul Sözleşmesi dünya genelinde 33 ülke tarafından imzalanan bir insan hakları sözleşmesidir. Biz kadınlar için önemi ise kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olarak ele alarak, şiddetin önlenmesi konusunda denetim mekanizmaları oluşturmasıdır. Ancak geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi yönünde gelişen gündem üzerine kadınlar olarak kentimizde “İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi” kurmak amacıyla bir araya geldik.

SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLMEYİN

Bizler biliyoruz ki kadın olmak; yan yana gelmek ve dayanışmak için en güzel sebep. Oluşturmak istediğimiz inisiyatif ile siyasi partilerden bağımsız olarak sadece İstanbul Sözleşmesi’nin bizim için anlamını ve önemini dile getirmek istiyoruz. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi kabul edilemezdir. Bu sebeple en temel insan hakkımız olan yaşam hakkımızın garantisi olan sözleşmenin korunması ve uygulanmasını hep birlikte savunmak üzere kentimizdeki tüm kadınlarla bir araya gelerek sesimizi daha güçlü biçimde duyurabilmeyi amaçlıyoruz.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/5064409/istanbul-sozlesmesi-kurulu-kocaelide