Hem tembel hem aptal

Ebru Maral Minareci
Ebru Maral Minareci

Eskiden beden ile iş gücü vardı. İnsanlar her şeyi bedenen yapardı. Mesela tarla ekmek, bir yerden bir yere yürümek, merdiven çıkmak, su taşımak gibi bir çok şey.

Her geçen sene gelişime gebeyken değişimle hareket kabiliyetini de yok etti yavaş yavaş. El becerisi, akıl üretmek yerini makinelere, bilgisayarlara bıraktı. Böylece hareketsiz ve az düşünen bir toplum haline geldik.

Eskiden okulda öğretmen dönem ödevi verirdi. Kütüphaneye gider, ansiklopediler karıştırır ödevi öyle yapardık. Yaparken de öğrenirdik zaten. Ancak günümüzde öyle mi? Elimizin altında internete yaz anında bul konuyu.

Okuma durumumuz sosyal medya üzerine kuruldu. Kitap okumak uzun bir süreyi harcamak haline geldi. Sokakta oyunlar oynardık çocukken, kovalamaca, yakan top, saklambaç gibi. Enerjimizi bırakırdık o sokaklarda, eve geldiğimizde adeta pestilimiz çıkardı yemek yer yatar uyurduk hemen. Şimdi çocuklar sanal alemde oynadığı için sadece parmakları yoruluyor ve enerjiyi atamıyor.

Evimizi kendimiz temizler, çamaşırı bulaşığı  kendimiz yıkardık. Şimdi makineler yapıyor hepsini, bize de boş vakit kalıyor ama biz yine de vakitsizlikten şikayetçi oluyoruz. Git gide tembel bir toplum olduk. Yeme alışkanlıklarımız bile bize yağ oranı yüksek hazır gıdalar olarak geri geldi ve obezite sayısı her geçen gün hızla artıyor. 

Pratik zekâmızı kaybetmeye başladık. Bilgisayar, tv, cep telefonları hayatımızı ele geçirdi. Üretkenliğimizi yok etti. Bize okulda öğretmenimiz demişti ki, hesap yaparken makine kullanmayın aklınızdan yapın ki zekanız gelişsin. Ne kadar da doğru…

Durağanlaştık algılarımız, reflekslerimiz yavaşladı. Dalgın olduk. Hepsinden önemlisi resmen cep telefonuna bağımlı olduk. 

Kendimizi geliştirmek için bedensel ve zihinsel bir şeyler yapmıyoruz. Bu şekilde devam edersek korkarım robotik bir toplum olmamız içten bile değil.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ebru Maral Minareci tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5034748/ebru-maral-minareci/hem-tembel-hem-aptal