Yeşilyurt’a bu sağlık ocağı reva mı?

Hayrullah Demiray
Hayrullah Demiray

O güzel köy (mahalle) bunu hak etmiyor

Memleketimiz çok güzel ama eksiklikleri de çok

Geçtiğimiz ay içerisinde bir süredir gidemediğimiz memleketimize kısa bir gezinti yaptık.

Gerçekten de ülkemizin her tarafı çok güzel ama bizlerin doğduğu topraklar olan Trabzon ili Araklı ilçesi Yeşilyurt eski ismi ile; Horyan ayrı bir güzel.

Yılantaş’tan başlamak üzere birçok yaylamızın güzelliklerine paha biçilemez. Bu güzellikleri anlamak için oralarda yaşanması gerekiyor diye düşünenlerdenim.

Bu anlamda o bölgenin uzun bir süre gezilmesi gerekir.

Memlekete yaptığımız gezide bazı eksiklikler gözümüze çarptı. Bunları yetkililere anlatarak orada ki insanların sesi olmak anlamında birkaç konuyu gündeme getirmek isterim.

Öncelikle, ülkemizin belli alanlarda geldiği nokta çok önemli. Özellikle sağlık alanında büyük atılımlar yapıyoruz.

Memlekete gittiğimizde gördüğümüz en büyük eksikliklerden bir tanesi; koskoca eski köy yeni mahalle statüsünde olan Yeşilyurt’un çalışan bir sağlık ocağı olmaması.

Daha önce belediye döneminde uzun bir süre çalışmış bir sağlık evi şu anda atıl durumda.

Sadece Yeşilyurt’un değil; o bölgede yazın yaylalara çıkan insanların da ihtiyaçlarına cevap verecek güzel bir sağlık ocağına ihtiyaç duyduğunu ifade etmek isterim.

Bugün baktığımızda köyde üç beş katlı evlerin olduğu, her geçen gün nüfus yoğunluğunun da arttığı gözümüzden kaçmıyor.

Hele böyle bir dönemde o güzelim memlekette insanların her şeyden daha fazla ihtiyaç duyduğu şey sağlıktır. Farklı alanlarda yapılanların sağlık konusunda yapılmıyor olması gerçekten de üzücü bir durum.

Kışın kar yağışı oluyor, belki yollar eskiye oranla çok daha iyi, bazı eksiklikler olsa da yollarda bir çalışma yapılmış lakin; sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz. Her şeyin başı sağlık. Bu, arka plana atılmamalı. hele de yaz aylarında.

Çoluk çocuk o bölgede hastalandığında kadınlar sıkıntının en büyüğünü yaşıyor, bunu göz ardı etmemeliyiz.

Bir hastanız olduğunda ya da bir iğne yaptıracak olsanız dahi yarım saat kırk dakika yol gitmek durumunda kalıyorsunuz.

Biz, 10 gün içerisinde 3 günü ilçede ki hastanede geçirmek zorunda kaldık.

O bölgede onca köy var!

İlçede Araklılı iş adamı Bayram Halil’in adını taşıyan bir hastane var. Lakin, orada bazı müdahaleleri yapamıyor, sonra yarım saat 40 dakika civarında Trabzon’a gitmek zorunda kalıyorsunuz.

Bütün bunlara baktığınızda; bu sıkıntı sadece köyün ya da mahallenin birinde değil, o bölgenin genelinde eski köyler yeni mahallerin en büyük sıkıntısıdır.

Bu konuda birileri öncülük etmeli. Bizler de her platformda dile getirip o bölgeye gerekirse köydeki işadamlarının bir sağlık ocağı yapmasını sağlamalıyız.

Sağlık İl Müdürlüklerimiz ve Sağlık Bakanlığı’nın sadece büyükşehirlere değil, köylere de hizmet etmesini sağlamak zorundayız.

Buradan hem Trabzon Sağlık İl Müdürümüze ve Sağlık Bakanlığı’nda çalışan Trabzon ve Karadenizli bürokratlarımıza seslenmek isterim; bu konuda bir şeyler yapmak zorundayız.

O köy benim de köyüm, sağlık alanında dünyaya örnek çalışmalar yapan Türkiye’nin Yeşilyurt’una bu çalışmayan sağlık evi (sağlık ocağı) yakışmıyor.

Saygılarımla…

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Hayrullah Demiray tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/5001913/hayrullah-demiray/yesilyurta-bu-saglik-ocagi-reva-mi