Büyükşehir İtfaiyesi için yeni bina yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun zamandır yapılması beklenen itfaiye ana müfreze binası için yer belirlendi. Şu anda  Körfez Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde bulunan binada hizmet veren İtfaiye Ana Müfreze ve Daire Başkanlığı, Uluslararası Fuar Merkezi’nin yanındaki eğitim alanına yapılacak yeni binaya taşınacak. Önümüzdeki günlerde yeni bina için ihaleye çıkılacak. Yeni bina yapıldıktan sonra mevcut itfaiye binası yıkılacak ve arsası eski hal binasının arsası ile birleştirilecek.

DAİRE BAŞKANLIĞI DA TAŞINACAK


Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak 2 katlı yeni itfaiye binası 1000 metrekare alanda inşa edilecek. Mevcut eğitim alanı Uluslararası Fuar alanının arkasına doğru kaydırılacak ve bina eski Gölcük yoluna bakan bölümde yapılacak. Uluslararası Fuar alanının arkasında ve ön tarafındaki ulaşım akslarını kullanacak olan İtfaiye Ana Müfreze binası ve Daire Başkanlığı'nın çalışma alanları bu proje ile daha da rahatlayacak. İtfaiye Ana Müfreze binası dışında yeni yapılacak olan binaya Daire Başkanlığı, idari birimler, AFKOM, Eğitim ve Denetim Şube Müdürlüğü geçecek.

HAL ARSASI İLE BİRLEŞTİRİLECEK


İhale çalışmalarının sonuna gelinen yeni bina için önümüzdeki günlerde ihale günü açıklanacak. İhalenin ardından binanın hızlı bir şekilde başlaması ve 2021’in ilk aylarına yetiştirilmesi bekleniyor. Yeni bina tamamlandıktan sonra mevcut bina yıkılacak ve arsası eski hal binasının arsası ile birleştirilecek. Böylece Büyükşehir’in kent merkezinde ve MİA alanında çok değerli ve büyük bir arsası olacak. Büyükşehir’in bu arazi üzerinde nasıl bir çalışma yapacağı henüz kesinleşmedi.


BU ALANA YAPILACAK

Uluslararası Fuar Merkezi’nin yan kısmında bulunan İtfaiye Eğitim Merkezi’nin bulunduğu yere, yeni itfaiye binası yapılacak. Buraya inşa edilecek merkeze AFKOM, Eğitim ve Denetim şube müdürlüğü ile diğer idari birimler de gelecek.


EĞİTİM MERKEZİ BURAYA

Ömer Türkçakal Bulvarı’nın hemen kenarında bulunan, eğitim alanı olarak kullanılan bölüm, fuar merkezinin arka kısmındaki alana kaydırılacak.


MEVCUT YER DEĞERLİ

Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi’nin yıllardır kullandığı bu bina, yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak. Bu alan da, daha önce yıkılan eski hal binası ile birleştirilerek değerlendirilecek.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/4997578/buyuksehir-itfaiyesi-icin-yeni-bina-yapilacak